Na podzim roku 2021 se prezident Miloš Zeman octl v ohrožení života. Na poslední chvíli byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice, když předtím ignoroval doporučení ošetřujících lékařů. Ti mu zachránili život, za což se jim „odměnil“ obviněním ze sabotáže.
Z hradních komnat vyplouvají neuvěřitelné příběhy. Zeman přikryl milostmi nezákonné čachry v Kanceláři prezidenta pod patronátem kancléře Mynáře, který se na Hradě choval jako komunistický papaláš. Nyní se vynořila další těžko pochopitelná kauza. Zeman dal podnět policii, aby prošetřila možný trestný čin sabotáže organizované skupiny, jež se měla údajně podílet na jeho odstavení z funkce.
Organizovaný zločin
Jak zjistil Český rozhlas, do této organizované skupiny patřili podle Hradu senátoři a ošetřující lékaři, kteří měli vypracovat údajně nepravdivá lékařská dobrozdání a omezit prezidentův kontakt s jeho blízkými spolupracovníky.
Tento podnět policie odložila, ale dvorní Zemanův advokát Marek Nespala se nevzdal a nechal věc prověřit přezkumem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ani tady Hrad neuspěl a podezření ze sabotáže spadlo pod stůl.
Zní to jako špatný vtip. Zeman zpochybnil diagnózu přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Tomáše Tylla, který označil za důvod jeho rychlého převozu do nemocnice 10. října 2021 dehydrataci a metabolický rozvrat.
Zeman byl tehdy hospitalizován ve velmi špatném stavu s poruchou vědomí. Následně zpochybnil i další lékařské zprávy a konspirativně naznačuje, že byly záměrně falšovány v rozporu s jeho skutečným zdravotním stavem.
Mezi sabotéry zařadil nejen přednostu Tylla, ale i ředitele ÚVN Miroslava Zavorala, jemuž paradoxně o rok později udělil státní vyznamenání. Tehdy to bylo považováno za hold lékařskému týmu, který zachránil těžce nemocného prezidenta.
Spolčení lékařů a senátorů
O to absurdněji vyznívá Zemanova právní aktivita. Lékaři se měli dopustit sabotáže tím, že zpracovali stanovisko pro Senát Parlamentu ČR, který ÚVN požádal o prognózu prezidentova zdravotního stavu s ohledem na jeho způsobilost vykonávat funkci.
Tento dotaz byl legitimní nejen kvůli hypotetickému spuštění ústavního článku 66, umožňujícímu dočasně převzít úřad prezidenta z důvodu vážné indispozice. Problém spočíval také v tom, že hradní kancelář nebyla schopna podávat věrohodné informace a zamlžovala okolnosti prezidentovy hospitalizace.
V dobré paměti jsou výroky mluvčího Jiřího Ovčáčka, který mezi žalmy publikoval chiméry, že prezident trpí mírnou dehydratací, v nemocnici podstupuje plánovaný rekondiční pobyt a dopřává si meruňkové buchty a vinné klobásy, což nemocnice následně vyloučila.
Stanovisko ÚVN neobsahovalo diagnózu, ale sdělení, že prezident Zeman „není v současné době schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti“. Jeho prognóza byla hodnocena jako „krajně nejistá, a tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná“.
To se ostatně potvrdilo, neboť Zeman nebyl podle lékařů schopen minimálně do začátku listopadu adekvátně vnímat okolní dění, chápat situace v souvislostech, kompetentně se vyjadřovat a účelně jednat.
Zfalšované lékařské zprávy?
Přesto dnes Zeman trvá na svém. Posudek podle něj neodpovídal objektivní realitě. Vyjadřuje přesvědčení, že lékaři a senátoři v čele s Milošem Vystrčilem „dokonali ve vzájemné koordinaci jednání, jímž se snažili znemožnit plnění jeho ústavních pravomocí přinejmenším po určitou dobu“.
Výsledek tohoto „zločinného spolčení“ je znám. Zeman skutečně nemohl řadu týdnů plnohodnotně vykonávat svůj úřad. Jeho zdravotní stav se však díky špičkové lékařské péči zlepšoval a k aktivaci článku 66 nedošlo. Podle advokáta Nespaly to ovšem znamená „tzv. předčasně dokonaný trestný čin“.
Peripetie této akce jsou podivné i z dalších důvodů. Zeman do zločinného spolčení nezahrnul tehdejšího premiéra Andreje Babiše, který po návštěvě Lán potvrdil jeho špatný zdravotní stav.
„Já jsem za ním přijel, to už bylo po volbách. Mluvili jsme spolu asi půl hodiny, nebyl na tom vůbec dobře. Je pravda, že já jsem strašně moc lobboval za odvoz do nemocnice, protože on to odmítal,“ prozradil Babiš.
Babiš je stranou
Šéf ANO se následně zapojil do nátlaku na Zemanovy klíčové spolupracovníky Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. Vyzval Mynáře k rezignaci kvůli překračování kompetencí, jinak ho prý sám odvolá, pokud na něj dočasně přejdou pravomoci prezidenta.
Babišův atak na Zemanův tým pokračoval v jeho denících. Titulní strana Mladé fronty DNES („Babiš čistí Hrad od Zemanových mužů“) zeširoka vykresluje ostré premiérovy výpady proti Hradu.
Tento atak, nesrovnatelný s preventivním chováním senátorů, doplnily Lidové noviny dalším silným titulkem „Ultimátum Zemanovým rádcům: Vykliďte Hrad!“. Zároveň citovaly historika Oldřicha Tůmu, že i komunisté informovali o zdraví churavějících prezidentů lépe.
Tento rozkol předznamenal ochlazení vztahů obou dosavadních spojenců až do začátku horké fáze prezidentské kampaně. Babišovi došlo, že Zemanův tlak, aby se ujal dvojího sestavení vlády bez parlamentní většiny na neomezenou dobu – zvláště v době nejisté prognózy jeho zdraví – je pro něj neakceptovatelný.
Tento absurdní příběh nekončí. Městské státní zastupitelství v Praze ještě prověřuje relevanci lékařských zpráv. Místo toho, aby byl Zeman lékařskému konziliu vděčný, že mu zachránilo život, nechá jej popotahovat vyšetřováním orgánů činných v trestním řízení. Jak toto jednání nazvat a nebýt vulgární?