Zdravotní stav bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je od poloviny března v motolské nemocnici po prodělané operaci, zůstává stabilizovaný a pozvolna se zlepšuje. Lékaři nicméně nepředpokládají, že by devětasedmdesátiletého exprezidenta v řádu dnů propustili do domácího ošetření. ČTK to v pondělí sdělila mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Zeman leží od pátku na interní klinice, kam ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče (JIP) na kardiovaskulární klinice.
Zeman, který se léčí s diabetem, se v nemocnici 14. března neplánovaně podrobil operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Z důvodu vzniklého otoku museli lékaři Zemanovi provést dvě takzvané fasciotomie, tedy naříznout kryty svalů. Obě dvě už mohli uzavřít. Kvůli operaci byl bývalý prezident podle lékařů několik hodin v umělém spánku a byl napojený na plicní ventilaci.
„Operační rány se hojí příznivě, (Zeman) rehabilituje,“ uvedla dnes mluvčí ke stavu pacienta a doplnila, že exprezident pokračuje v nácviku chůze a jeho laboratorní výsledky se drží „v dobrých parametrech“.
V pátek lékaři novinářům řekli, že Zemanův stav je z podstaty jeho onemocnění nadále závažný, ale vývoj léčby je příznivý. Hrozí i opakování trombózy, čemuž přizpůsobili léčbu. Podle přednosty Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol Radana Keila jde o takzvaně křehkého pacienta, jak lékaři označují především starší chronicky nemocné, kteří jsou více ohroženi dalšími komplikacemi.
Podle pátečního vyjádření Keila bude další vývoj záležet na hojení ran, kde se lékaři u každého podobného pacienta obávají komplikací, na rehabilitaci a výživě pacienta.