Organizace Amnesty International ve své nové statistice o trestu smrti ve světě v roce 2016 kritizuje Čínu za to, že nezveřejňuje data o počtu poprav ani žádné další související informace; trest smrti je podle čínské vlády klasifikován jako státní tajemství.
Zpráva organizace uvádí, že v roce 2016 bylo možné zaznamenat až 37% pokles úhrnného počtu poprav na světě ve srovnání s rokem 2015; tato statistika však nezahrnuje ČLR. Vláda ČLR tak alibisticky předchází kontrole dodržení svého závazku snížit počty trestů smrti; před více než deseti lety slíbila snížit počet odsouzených o 20 až 30 %.
Nástrojem k tomu se měla stát nová politika „Zabíjet méně, zabíjet obezřetněji“ (šao ša – ťin ša 少杀谨杀). V roce 2007 se v důsledku této politiky přesunula pravomoc udělit trest smrti na Nejvyšší lidový soud; nižší soudy ho smějí pouze navrhovat.
Podle pozorovatelů, kteří mají přístup ke konkrétnějším informacím, se ale situace nijak nezlepšila.
Smrt v roušce tajemství
Navzdory slibům čínské vlády snižovat počty odsouzených k smrti odhaduje Amnesty International, že v roce 2016 popravila Čína více lidí než všechny ostatní státy světa dohromady. Vychází přitom například z veřejně publikované informace, že mezi lety 2014 a 2016 bylo popraveno na 931 osob; z těch je ale pouze osmdesát pět možné dohledat v oficiální databázi.
Organizace přitom předpokládá, že i uvedených 931 osob je pouze zlomkem skutečného počtu popravených.
Na základě svého průzkumu nyní Amnesty International vyzvala Čínu, aby odhalila statistické informace o trestech smrti v zemi. Nicholas Bequelin, ředitel Amnesty International pro východní Asii, k tomu říká:
„Je čas, aby Čína přestala klamat mezinárodního společenství, pokud jde o trest smrti, a konečně umožnila svým občanům řádnou informovanou diskusi o trestu smrti.“
Benjamin Haas (taktéž Amnesty International) se na stránkách deníku The Guardian věnoval roušce tajemství, do níž čínská vláda trest smrti zahaluje. Podle jeho informací například čtyři procenta poprav, které odhalila Amnesty International, tvořili Ujguři, a to navzdory skutečnosti, že co do počtu obyvatel představují pouze 0,7 %.
Vzhledem k situaci v Sin-ťiangu nebudí tato informace překvapení – v domovské provincii Ujgurů se čínská vláda konjunkturálně zapojila do celosvětové vlny boje proti terorismu, a konečně tak nalezla ospravedlnění svého mnohaletého boje proti ujgurským separatistům.
Justiční omyly
Dalším argumentem pro potřebu otevřených statistik trestu smrti jsou podle Amnesty International případy, kdy po letech došlo posmrtně k osvobození osob mezitím popravených.
Jsou jimi například Nie Šu-pin, mylně odsouzený a popravený před více než jedenadvaceti lety za znásilnění a vraždu, který byl Nejvyšším soudem oficiálně osvobozen v prosinci loňského roku, nebo Huugjilt z provincie Vnitřní Mongolsko, obviněný z téhož zločinu jako předchozí uvedený, který byl popraven v roce 1996 a očištěn v roce 2014.
Amnesty International varuje, že vzhledem k nedostatku transparentnosti ze strany čínských úřadů je nemožné zjistit rozsah nespravedlivých poprav v Číně.