Představitelé zemí G7 se v pondělí shodli na nových pravidlech pro používání umělé inteligence (AI), oznámili v tiskové zprávě. Rozhodnutí uvítala také Evropská komise, její předsedkyně Ursula von der Leyenová připomněla nové výzvy a hrozby, které tato technologie přináší.
Vedoucí představitelé skupiny G7, kterou tvoří Spojené státy americké, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Velká Británie, zahájili dialog o možných pravidlech pro umělou inteligenci v květnu na ministerském fóru nazvaném „Hirošimský proces AI“.
Jedenáctibodový kodex má „pomoct využít výhod a řešit rizika a výzvy, které tyto technologie přinášejí“. Klade si za cíl „podporovat bezpečnou, zabezpečenou a důvěryhodnou umělou inteligenci na celém světě a bude poskytovat dobrovolné pokyny pro opatření organizací, které vyvíjejí nejpokročilejší systémy umělé inteligence, včetně nejpokročilejších základních modelů a generativních systémů umělé inteligence“.
Firmy by podle dokumentu měly například zveřejňovat zprávy o schopnostech, omezeních a používání a zneužívání systémů AI. Dokument rovněž požaduje, aby investovaly do důkladných bezpečnostních kontrol.
Evropská komise v tiskové zprávě uvedla, že vítá pondělní dohodu vedoucích představitelů G7 o mezinárodních zásadách umělé inteligence a dobrovolném kodexu pro její vývojáře.
„Potenciální přínosy umělé inteligence pro občany a ekonomiku jsou obrovské. Zrychlení kapacity AI však přináší i nové výzvy. EU, která je již v oblasti regulace se zákonem o AI průkopníkem, rovněž přispívá k mantinelům a správě AI na celosvětové úrovni. S potěšením vítám mezinárodní zásady G7 a dobrovolný kodex chování, které odrážejí hodnoty EU pro podporu důvěryhodné umělé inteligence. Vyzývám vývojáře AI, aby co nejdříve podepsali a implementovali tento kodex,“ oznámila šéfka komise von der Leyenová.
„Důvěryhodná, etická, bezpečnostní a bezpečná, to je generativní umělá inteligence, kterou chceme a potřebujeme. Díky mezinárodním zásadám a kodexu chování mohou EU a naši stejně smýšlející partneři být průkopníkem v zajišťování toho, aby umělá inteligence přinášela výhody a zároveň řešila svá rizika. Vyzýváme vývojáře generativní umělé inteligence, aby se zavázali k uplatňování Kodexu,“ řekla potom k rozhodnutí Věra Jourová, česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.
Opatření, která lídři G7 schválili, by měla doplnit evropský zákon o umělé inteligenci zvaný The AI Act. Jde o vůbec první komplexní zákon o umělé inteligenci na světě. Komise ho představila v dubnu 2021. Navrhuje, aby systémy AI, které mohou být využívány v různých aplikacích, byly analyzovány a klasifikovány podle rizika, které představují pro uživatele. Různé úrovně rizika budou znamenat větší nebo menší regulaci. Nyní o konkrétní podobě jednají evropští zákonodárci.