Miliony Rusů čelí od tohoto týdne novým přísným omezením kvůli šíření covidu-19. Pomalé očkování, přetížený systém zdravotní péče a všeobecná nedůvěra ve vládu se jako faktory spojily a uvrhly zemi do dosud nejsmrtelnější fáze pandemie.
V úterý moskevský starosta nařídil všem neočkovaným obyvatelům starším 60 let a neočkovaným lidem „trpícím chronickými chorobami“, aby zůstali doma po dobu čtyř měsíců až do konce února, protože se město potýká s rostoucí krizí, píše CNN.com.
„Vláda země také navrhla zavést na začátku listopadu nepracovní týden a vysoce postavení představitelé začali otevřeně přiznávat, že situace je zoufalá a Rusové směřují k bezútěšné zimě. Rusko v posledních dnech opakovaně hlásilo nejvyšší počty denních případů a úmrtí a ve středu zaznamenalo rekordních 1028 oficiálních úmrtí. Odborníci poukazují na zaostávající očkovací program a selhání vládních zpráv jako na faktory, které stojí za nárůstem, jenž nyní hrozí zaplavit nemocnice po celé zemi.“
„Myslím, že země se nyní propadá do katastrofy,“ řekl CNN Vasilij Vlasov, ruský epidemiolog a bývalý poradce Světové zdravotnické organizace (WHO).
„Mám naději, že se brzy dostaneme na určitou hranici, za kterou už nepůjdeme, ale stále je to velmi vysoká nemocnost a úmrtnost. Nemocnice jsou přetížené,“ řekl Vlasov a předpověděl, že do konce roku počet úmrtí ještě vzroste.
Panují také obavy, že oficiální údaje Ruska neodrážejí skutečný rozsah mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví. „(Člověk), který zemře na respirační selhání na covid, se často dostane do statistik jako člověk, který zemřel na respirační selhání, ale ne na covid,“ uvádí Vlasov. „Vysoká nemocnost je v Rusku vnímána jako známka selhání státu a společnosti.“
CNN již dříve informovala o obavách, že ruští úředníci podhodnocují údaje o úmrtích na koronaviry. Ruská metoda počítání nezahrnuje část úmrtí do oficiálních statistik s tím, že lidé zemřeli „s covidem“, ale ne „na covid“, což není v souladu s doporučeními WHO.
Vládní představitelé začali otevřeně hovořit o hloubce krize. Premiér Michail Mišustin na úterním zasedání pracovní skupiny pro covid-19 uvedl, že zátěž zdravotnických zařízení vážně narůstá.
V zemi, kde jsou k dispozici čtyři domácí vakcíny, je plně očkováno pouze 31 procent populace. „Je na čase říci na rovinu: stát prohrál informační kampaň v boji proti koronaviru a vysvětlování lidem nutnosti očkování,“ řekl v sobotu místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj. „Je to tak: lidé vakcíně nevěří,“ citovala Tolstého státní agentura RIA Novosti.