
Protest zemědělců na hraničním přechodu s Německem ve Folmavě. FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24
FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24
Stovky traktorů a dalších zemědělských strojů dnes v Česku vyjely na některé hlavní silnice a ke hraničním přechodům na protest proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Zemědělci dopravu příliš nezkomplikovali, zcela provoz zablokovali jen krátce u hraničního přechodu v Náchodě a někde pouze demonstrovali bez techniky. Praze se protesty vyhnuly. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl ČTK, že protestům nerozumí. Dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur podle něj české farmáře z trhu vytlačit nemůže.
Čeští zemědělci se dnešními akcemi připojili k evropským protestům, na hraničních přechodech se setkali s farmáři ze sousedních zemí. Hlavními organizátory v Česku jsou Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Žádají zrušení obchodní dohody mezi EU a sdružením Mercosur nebo alespoň to, aby z dohody bylo vyňato zemědělství. Vadí jim také bezcelní dovozy z Ukrajiny. Ve zmíněných zemích podle zemědělců nemusejí farmáři dodržovat stejně přísné normy jako v unii. Zemědělci požadují zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu, chtějí také snížit byrokracii.
Podle Výborného se z jihoamerických států do Evropy dováží minimum produktů a navíc dohoda s Mercosur neznamená absolutní uvolnění trhu. „Je tam jasně nastavená kvóta, která je například u hovězího na dvojnásobku současného dovozu, a vše nad to by bylo standardně se zatížením cla asi 20 procent,“ řekl ministr. Uvedl také, že nevládním zemědělským organizacím dal minulý týden na jednání jasný příslib, že pokud přijdou s konkrétními požadavky například na kvóty na dovozy hovězího, drůbežího či cukru, tak je předá Evropské komisi.
„Pokud jsou v Evropě omezeny některé přípravky na ochranu rostlin, pesticidy nebo výživové preparáty u hospodářských zvířat, je logické, a s tím naprosto souhlasím, že tyto podmínky musí plnit i zemědělci v USA stejně jako třeba v Latinské Americe,“ řekl Výborný. Ohledně byrokracie poukázal na novelu veterinárního zákona schválenou v tomto týdnu Senátem, která podle ministra obsahuje 35 změn snižujících administrativní zátěž.
Protestům nerozumí ani česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), která je šéfkou výboru pro zemědělství a rozvoj venkova v europarlamentu. „Minulý týden jsem se se zástupci zemědělců setkala i s panem premiérem a ministrem zemědělství. A nabídli jsme, že pokud vidí nějaké konkrétní problémy v dohodě s Mercosurem, ať nám to řeknou a my to jsme připraveni řešit. Zatím s ničím nepřišli, a ja neustále slyším jen, že je Mercosur špatně a zničí naše zemědělství. Kdo to říká, tak tu dohodu nečetl,“ řekla deníku FORUM 24.
Dovozci z Mercosuru podle ní sice budou muset plnit naše unijní předpisy ohledně hygieny, zdraví a podobně, jsou zde ale záruky, že pokud by měl být ohrožen trh, tak se začnou uplatňovat cla. „Díky dohodě se pro nás otvírá nový trh, který bude bezcelni i pro náš dovoz zemědělských komodit, a to je dobře,“ dodala europoslankyně, která se problematikou zabývá.
Na hraničním přechodu u Hodonína se setkali zemědělci z Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Na silnici, která spojuje Českou republiku a Slovensko, zaparkovali desítky traktorů a další zemědělskou techniku. „Jak má evropský zemědělec konkurovat zemím, které mají levnější plyn, elektřinu, kde mzda zemědělce je několikrát nižší než tady?“ řekl v proslovu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle něj zemědělci nechtějí omezovat obchod, ale dohodu považují za neférovou.
Předseda slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš řekl, že dohoda s Mercosur je i hazardem se zdravím spotřebitelů, protože některé jihoamerické země mohou používat v zemědělské produkci například růstové hormony či pesticidy, které jsou v Evropě zakázané. Podle rakouských zástupců není dohoda s Mercosur ani spravedlivá, ani férová, ani správná.
Kolona asi 60 traktorů a dalších zemědělských strojů projela dopoledne částí Kolína. Stroje ozdobené českými nebo černými vlajkami vlajkami a transparenty jako „Sedláku, probuď se, Brusel se zbláznil“ nebo „Stop nekvalitním dovozům“ do Kolína přijely po hlavní silnici od Kutné Hory a od Velkého Oseka na Nymbursku. Farmáři do města dorazili po ranní špičce, akce tak dopravu výrazně nezkomplikovala.
V Moravskoslezském kraji vyjely na silnice dvě kolony, v každé bylo okolo 15 vozidel. První kroužila Opavou, druhá zamířila z Brumovic a přes Krnov na Bruntálsku k polským hranicím na setkání s polskými zemědělci. Na hranice s Polskem přijelo také asi 50 traktorů a dalších strojů u Náchoda, dopravu na hraničním přechodu zemědělci zastavili v obou směrech jen na několik minut, zjistila na místě ČTK.
Výraznější problémy v provozu nezpůsobila ani kolona 14 traktorů a další techniky na trase z Valašského Meziříčí do Jablůnky na Vsetínsku. Jeden z traktorů vezl na návěsu transparent s nápisem „Ne dovozu!“. „Nechceme dělat nějaký velký bugr, jak se říká lidově. Já jsem to slíbil i Policii České republiky, že žádné blokády organizovat nebudeme,“ řekl ČTK předseda Agrární komory Valašska Jindřich Šnejdrla.
V západních Čechách jela víc než půlkilometrová kolna zemědělské techniky z Mrákova na Domažlicku na hraniční přechod Folmava. Dopravu na hlavním tahu z České Kubice na Folmavu, kde se k protestu přidali bavorští farmáři v osobních vozech, zemědělci omezovat nechtěli. V koloně jelo téměř 30 traktorů s českými vlajkami.
Bez traktorů demonstrovaly desítky farmářů před pardubickým Východočeským divadlem. „Řekli jsme si, že nebudeme spoluobčanům komplikovat život, ale musíme dát o sobě vědět,“ řekla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová. Na tiskové konferenci v Jihlavě zemědělci z Vysočiny kritizovali také takzvané těžaře dotací, což jsou podle nich firmy, které mají dotace jako hlavní zdroj svých příjmů.