Silné zemětřesení, které v sobotu zasáhlo Nepál, si jen v této zemi vyžádalo nejméně 2150 obětí. Vyplývá to z nejnovější bilance tamních úřadů. Zhruba 50 lidí zahynulo v sousedních zemích, většinou v Indii. Situace v Nepálu je kritická, do země už ale proudí mezinárodní humanitární pomoc. Paniku vyvolaly dnešní následné otřesy o síle 6,7 stupně, které byly cítit i v indickém Dillí a vyvolaly další laviny v Himálaji.
V Nepálu jen málokde funguje elektřina a telefonní spojení, přerušeny jsou dodávky vody a řada míst je odříznutých od světa. Přeplněné nemocnice nezvládají nápor zraněných a lidé se někde kvůli nedostatku záchranářů a techniky snaží zasypané vyprošťovat i holýma rukama.
Záchranné týmy se také jen těžko dostávají do oblasti epicentra zemětřesení, které bylo asi 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. V přístupu k postiženým místům brání především sesuvy půdy. Záchranáři proto musejí pěšky po horských stezkách, nasazeny budou i vrtulníky. Jeden z představitelů humanitární organizace World Vision uvedl, že některé vesnice, „doslova nalepené na hory“, mohly být zcela smeteny padajícími kusy skal.
Do země míří humanitární pomoc i dobrovolníci
S otevřením letiště v Káthmándú, jehož provoz byl v sobotu kvůli zemětřesení o síle 7,8 stupně přerušen, začala do země proudit humanitární pomoc, především ze sousedních států. Do Nepálu dnes dorazilo také 62 členů čínského záchranářského týmu. Pákistán se chystá vypravit letoun s polní nemocnicí a do země pošle potravinové balíčky, vodu, léky, stany a další potřebné vybavení. V zemi již přistála indická letadla s humanitární pomocí a další dorazí během dne.
V Káthmándú dnes přistálo také první letadlo s 15 lidmi, kteří byli zraněni v základním táboře na úpatí Mount Everestu, jehož část v sobotu zasáhla lavina vyvolaná zemětřesením. Podle britského listu Daily Mail je mezi oběťmi laviny také americká lékařka a jeden z manažerů společnosti Google. V základním táboře zahynulo 17 lidí a podle jednoho ze zraněných šerpů, jehož do Káthmándú dopravilo letadlo, počet obětí laviny určitě vzroste.
Přesné informace o všech Češích zatím chybí
Podle aktuálních informací českých diplomatů se v Nepálu v době zemětřesení nacházelo 155 českých občanů, s 54 z nich se dosud nepodařilo navázat kontakt. „Vzhledem k tomu, že tam vrcholí horolezecká sezona, tak je tam řada Čechů na turistických nebo horolezeckých výpravách. Ministerstvo zahraničí se postupně snaží všechny zkontaktovat a snažíme se zjistit, jestli se někomu z nich něco nestalo a nepotřebuje pomoc ze strany české vlády,“ uvedlv neděli premiér Bohuslav Sobotka. Aktuální informace o Češích v Nepálu i aktivitách v oblasti humanitární pomoci by ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) měl členům vlády podle Sobotky poskytnout v pondělí.
Počet obětí sobotního ničivého zemětřesení v Nepálu a dalších zemích zatím vzrostl na 2200, dalších zhruba 5000 lidí bylo zraněno. Zemětřesení zasáhlo i sousední státy – v Indii podle posledních informací zemřelo nejméně 51 lidí, v Tibetu 17 a v Bangladéši čtyři.
Nejhorší zemětřesení zažil Nepál v roce 1934. Tehdy mělo sílo 8,3 stupně a téměř zničilo Káthmándú a města Bhaktapur a Patan. Zahynulo zhruba 8500 lidí.