Přesně před rokem, tedy 22. března 2020, přišla z Fakultní nemocnice Bulovka zpráva o první oběti koronaviru u nás. Pětadevadesátiletý muž trpěl i dalšími nemocemi, proto se tehdy ještě nehovořilo o skonu na koronavirus. Po roce je v České republice téměř 25 tisíc obětí, které dnes také připomínají bijící zvony, znějící celou naší zemí. Minuta ticha tak připomíná, jak nebezpečnou se stala pandemie pro naše obyvatele.
Minutu ticha iniciovala stejně nazvaná občanská iniciativa, k níž se přidala i Česká biskupská konference, díky níž se v poledne rozezněly zvony v kostelech. Současně byly slyšet i houkačky sanitek, které se staly smutným symbolem probíhající pandemie. „Vyzýváme ke společné minutě ticha v pravé poledne v pondělí 22. března. Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých,“ píše se ve výzvě iniciativy.
25 tisíc křížů za téměř 25 tisíc obětí koronaviru v Česku – objevily se ráno na dlažbě Staroměstského náměstí v Praze, kam je křídovým sprejem namaloval spolek Milion chvilek pro demokracii. Policie na celou akci dohlížela, odpoledne kříže odstraní. pic.twitter.com/y1q0vOQ7Zz
— ČT24 (@CT24zive) March 22, 2021
Na Staroměstském náměstí se objevilo 25 tisíc křížů, které připomínají všechny oběti koronaviru. Kříže namalovali zástupci Milionu chvilek pro demokracii. Podle informací Jana Čižinského se zástupci koalice na magistrátu domluvili, že kříže zůstanou na dlažbě až do doby, kdy je smyje déšť. Původně měly být odstraněny dnes odpoledne.
Do dneška zemřelo ve světě na covid-19 a s ním přidružené choroby přes 900 000 lidí. Počet nakažených přesahuje podle posledních informací 40 milionů lidí.