Bývalý starosta Moršanska se stal vedoucím psychologické služby v Tambovské oblasti. Média připomínají, že kdysi „svérázným způsobem utěšoval sestru zemřelého ve speciální vojenské operaci“.
Bannikov rezignoval poté, co se na internetu rozšířilo video, v němž se obrátil na plačící sestru vojáka zabitého na Ukrajině se slovy útěchy: „Zemřel, abychom měli slunečný den, aby naše děti mohly odpočívat na letních táborech, aby se naše město zvelebilo, aby tam byla sportoviště, aby se konečně opravil náš most.“
Tehdejší gubernátor Tambovské oblasti Maxim Jegorov se pak za svého podřízeného omluvil s tím, že „naši úředníci někdy neumějí najít správná slova a vydávají něco zcela opačného, než je zdravý rozum a soucit“. Vojáci prý bojují „za celistvost naší vlasti, za budoucnost naší země, za naše ideály a zásady lidskosti a humanity“.
Sám Bannikov tvrdil, že jeho slova byla „vytržena z kontextu na příkaz ukrajinského Centra informačních a psychologických operací (CIPSO)“ a mohou za to banderovští trollové. Toho se podle něj „chytla ruská média, což vyvolalo veřejné pobouření“. „Myslel jsem tím, že postavíme Krymský most, rozbijeme banderovskou hnilobu, postavíme most v Moršansku, děti a vnuci budou hrdí, to je služba vlasti,“ bránil se činovník.
Bannikov se také dostal do roztržky s někdejším šéfem Roskosmosu Dmitrijem Rogozinem, který napsal, že „pro informování tohoto tlustého starosty, naši bojovníci bojují za vlast, a ne za dostavbu mostu v Tambovské oblasti“ a „je dobře, že neřekl nic o městské kanalizaci“. Tento příspěvek byl pak ale odstraněn.
Na sociálních sítích ale bývalý starosta našel i slova podpory. Například bývalý poslanec tambovské městské dumy za „Jednotné Rusko“ Alexej Vlaskin napsal, že Bannikov je skutečný vlastenec a že „v roce 2014 podporoval Ruské jaro“ a jeho slova jsou „vytržena z kontextu“.
Rusko má v současnosti i problémy s psychologickou pomocí vojákům, kteří se vracejí z fronty a trpí traumaty. Na podporu pozůstalých zjevně už nejsou kapacity žádné. Stát se omezuje na to, že vyplácí pozůstalým „pohřebné“.
Ruská státní televize dokonce odvysílala reportáž, v níž označila nákup auta pro pozůstalé padlého za „jedinečnou pomoc rodinám obětí“.
Britský novinář Francis Scarr z BBC, který monitoruje ruská média, na to tehdy upozornil v příspěvku na Twitteru.
„Tohle byste nevymysleli. Ruská státní televize včera odvysílala reportáž o nečekaných ‚výhodách‘ ztráty syna na Ukrajině. Za odškodné od státu si můžete koupit Ladu!“ napsal novinář.
Propagandistická reportáž na televizním kanálu Rossija 1 ukázala rodiče zavražděného ruského vojáka, jak přijíždějí novou Ladou na hřbitov, kde je pohřben jejich syn. V reportáži se uvádí, že rodiče si auto koupili za peníze, které dostali od státu po synově smrti. „Na památku našeho syna jsme koupili krásné nové auto,“ říká otec mrtvého Alexeje, který údajně celý život snil o tom, že bude takové auto mít.