Americký rockový hudebník Tom Petty zemřel ve věku 66 let poté, co jej v neděli postihla srdeční zástava. Podle agentury AP to sdělila jeho mediální manažerka. Pettyho rodina podle médií v pondělí rozhodla o tom, aby jej lékaři kvůli beznadějnému stavu odpojili od přístrojů. Frontman kapely Heartbreakers skonal týden poté, co dokončil koncertní turné, které označoval za poslední.
Multiintstrumentalista Petty složil řadu hitových singlů, které dobyly první příčky amerických hitparád, mimo jiné Learning To Fly, Mary Jane´s Last Dance či Free Fallin.
Vedle více než desítky alb s kapelou vydal Petty rovněž trojici sólových desek a koncem osmdesátých let byl jedním ze členů hvězdné skupiny Traveling Wilburys. Spolu s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem či Royem Orbisonem v letech 1988 a 1990 složili a nahráli dvě alba.
Během své téměř půlstoletí trvající kariéry prodal zpěvák s nezaměnitelným hlasem na 80 milionů nahrávek.
Před týdnem ukončená koncertní šňůra završila čtvrté desetiletí Heartbreakers. Petty mluvil o konci skupiny, zanechat muziky však podle magazínu Rolling Stone nechtěl. „Potřebuju něco dělat, jinak mám sklony být doma protivný,“ řekl nedávno časopisu.
Kolem jeho úmrtí se v posledních hodinách objevilo několik nepotvrzených zpráv. Televize CBS News o něm informovala s odvoláním na policii v Los Angeles již před půlnocí SELČ. Policie však zprávu později dementovala.
Nad Pettyho smrtí dala najevo lítost řada hudebních osobností jako Eric Clapton, Bob Dylan, Alice Cooper, Slash, Sheryl Crowová či Cyndi Lauperová. Mimo hudební branži pak zasáhla například spisovatele Stephena Kinga nebo herce Davida Spadeho.
„Jsem šokován a zarmoucen zprávou o Tomově úmrtí, je tak obrovskou součástí našich hudebních dějin, nikdy tu nebude nikdo další jako on,“ uvedl v prohlášení slavný bluesový a rockový kytarista a zpěvák Eric Clapton.
Písničkář Bob Dylan, který s Pettym působil ve formaci Traveling Wilburys, se o svůj zármutek podělil se čtenáři magazínu Rolling Stone: „Je to šokující, zdrcující zpráva. Tom mi byl blízký. Byl to skvělý interpret, plný světla, přítel a já na něj nikdy nezapomenu.“
Mezi prvními, kteří vzdali hold Pettymu přímo na pódiu, byla kapela Coldplay, která na koncertě v americkém Portlandu společně s bývalým kytaristou skupiny R.E.M. Peterem Buckem zahrála ve své interpretaci Pettyho hit Freefalling. Tomu předcházela minuta ticha.
„Je tak těžké najít někoho, kdo se v branži těší tak všeobecné úctě. Žil rock’n’rollem a hudbu měl v krvi. Tento muž dal svým fanouškům a světu hojnost skvělých písní a to je něco, co bychom měli oslavovat,“ napsal na twitteru rocker Alice Cooper.
„Nemohl jsi nám zanechat více snů. Děkuji. RIP,“ tweetoval americký písničkář Ryan Adams. Také jeho kanadský jmenovec Bryan Adams děkoval Pettymu „za všechnu tu skvělou rockovou hudbu“.
„Toto je nesnesitelné. Vegas a teď odešel velký hudební hrdina. Přinesl jsi nám tolik radosti, Tome Petty,“ napsala písničkářka Sheryl Crowová, když připomněla i nedělní střelbu do účastníků koncertu country hudby v Las Vegas.
„Tom Petty odešel. To je prostě tak zlé. Jak špatný byl tento den, v tak mnoha ohledech,“ poukázal na pondělní záplavu špatných zpráv také spisovatel Stephen King.
„Tom byl opravdový purista rock’n’rollu, jak ve své hudbě, tak svým vzpurným duchem. V Heartbreakers přinesly jeho nakažlivé riffy, rebelská osobnost a nápadité písničkářství do rockových tradic novou naléhavost a poháněly nyní už legendární kariéru a jednu z nejnezapomenutelnějších hudeb posledních čtyř dekád,“ shrnul Pettyho přínos prezident americké hudební akademie Neil Portnow.