Zpravodajství
1. 12. 2021
Ve věku 80 let dnes zemřel novinář, bývalý disident a politický vězeň, dlouholetý zastánce lidských práv Petr Uhl. ČTK to sdělila jeho manželka.
Novinář a aktivista za lidská práva Petr Uhl se narodil 8. října 1941 v Praze. V mládí svými politickými názory inklinoval k různým levicovým proudům. Do KSČ ovšem nikdy nevstoupil, jelikož v raných 60. letech dospěl k přesvědčení, že strana není reformovatelná zevnitř. Levicovým názorům i přes to zůstal věrný v Názorovém hnutí levice, v jehož popředí stál básník a filozof Egon Bondy.
Rok 1968 ovšem Petra Uhla přiměl k založení nového hnutí, a to Hnutí revoluční mládeže. Uskupení vzniklo na protest proti začínající normalizaci. Za činnost v této organizaci byl poprvé uvězněn, a to na čtyři roky podle paragrafu podvracení republiky.
Sedmdesátá léta byla pro politického aktivistu zlomová v mnoha ohledech. V první polovině sedmdesátých let se oženil s disidentkou Annou Šabatovou, v druhé polovině této dekády se podílel na vzniku prohlášení Charty 77 a současně se stal spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Na rozdíl od Charty měl zmíněný výbor na starost konkrétní pomoc obětem perzekuce ze strany totalitního režimu.
Další zkušenost s vězeňskou celou zažil Petr Uhl mezi lety 1979 a 1985. Po propuštění se začal aktivně věnovat novinářské práci, a to vydáváním bulletinu Informace o Chartě a především založením Východoevropské informační agentury dodávající informace o činnosti a perzekuci disentu v Československu, Polsku, Maďarsku a Litvě.
Dramatické listopadové dny roku 1989 ovlivnil předáním zprávy o smrti studenta Martina Šmída nevěda, že se jedná o zprávu nepravdivou. Celá situace měla za následek šest dní ve vyšetřovací vazbě, ze které byl ale ještě v listopadu zmíněného revolučního roku propuštěn.
Na počátku devadesátých let pracoval jako ředitel ČTK. Po volbách roku 1990 vstoupil také do politiky jako poslanec Občanského fóra. I přes to se ale i nadále věnoval novinařině, a to od roku 1992 jako řadový redaktor České tiskové kanceláře či jako komentátor deníku Právo.
Dále zůstal věrný i otázce spravedlnosti a lidských práv. Nesporným vrcholem této celoživotní práce byla pozice zmocněnce pro lidská práva. V roce 1998 získal od prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy I. stupně, v dubnu 2006 mu byl francouzským prezidentem udělen Řád čestné legie.
Petr Uhl zemřel 1. prosince 2021 ve věku 80 let.