Ve věku 75 let zemřel Bill Richardson, bývalý americký diplomat, kongresman, ministr energetiky a guvernér státu Nové Mexiko, který se prosadil na světové scéně i tím, že zajistil propuštění řady Američanů a dalších osob zadržovaných různými autokratickými vládami. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na Richardsonovo centrum pro globální angažovanost, které Richardson, známý jako „specialista na delikátní mise“, založil.
Richardson, který se v roce 2008 neúspěšně ucházel o post prvního hispánského prezidenta USA, zemřel ve spánku ve svém letním sídle v Chathamu ve státě Massachusetts, uvedl v prohlášení viceprezident Richardsonova centra Mickey Bergman.
„Svět ztratil bojovníka za ty, kteří jsou v zahraničí drženi nespravedlivě, a já jsem ztratil mentora a drahého přítele,“ řekl Bergman.
Richardson působil v letech 1982 až 1996 jako demokratický člen Sněmovny reprezentantů USA, poté jako velvyslanec USA při OSN a ministr energetiky, obojí za prezidenta Billa Clintona. Richardson byl později zvolen i guvernérem Nového Mexika, kde působil v letech 2003 až 2011.
Díky svým obratným vyjednávacím schopnostem a osobní vřelosti dokázal jako oficiální zástupce Spojených států i jako nezávislý diplomat na soukromých humanitárních misích dosáhnout propuštění mnoha lidí zadržovaných v zemích, jako je Rusko, Severní Korea, Barma, Súdán, Irák, Írán a Kuba.
„První pravidlo vyjednávání podle mě zní: musíte mít k protivníkovi osobní vztah. Musíte ho respektovat. Musíte vědět, co ho pohání,“ řekl Richardson v podcastu, který v roce 2018 připravil časopis Foreign Policy. „Musíte nechat druhou stranu, aby si zachovala tvář, a najít způsob, aby z toho měla nějaké uznání…i když ve skutečnosti může jít jen o pochvalu za humanitární gesto,“ dodal.
Richardsonova ochota setkávat se s nechvalně známými zahraničními vůdci někdy vyvolávala kritiku, jako tomu bylo v roce 2021, kdy ho někteří aktivisté za lidská práva obvinili, že tím dodává legitimitu například barmské juntě. O dva týdny později Barma ale na Richardsonovo naléhání propustila z vězení amerického novináře Dannyho Fenstera.
Jako kongresman navštívil Richardson v roce 1994 Severní Koreu, aby s ní jednal o jaderné dohodě uzavřené Clintonem. Když Richardson do země cestoval, KLDR sestřelila americký vojenský vrtulník, který vstoupil na její území, a jednoho pilota zabila a druhého zajala. Richardson zůstal několik týdnů vyjednávat a odletěl domů s ostatky mrtvého pilota, zatímco přeživší pilot byl brzy poté propuštěn.
V roce 1996 Richardson vyjednal propuštění Američana Evana Hunzikera, který byl v KLDR vězněn na základě obvinění ze špionáže. Richardson později zajistil ostatky amerických vojáků pohřešovaných od korejské války v 50. letech a podílel se na úsilí o propuštění dalších Američanů zadržovaných Severní Koreou.
Richardson v roce 1995 osobně vyjednával s iráckým prezidentem Saddámem Husajnem o propuštění dvou amerických pracovníků v leteckém průmyslu, kteří se zatoulali přes irácké hranice z Kuvajtu. V roce 1996 také osobně jednal s prezidentem Fidelem Castrem a zprostředkoval propuštění tří kubánských politických vězňů, kteří se poté setkali s příbuznými v Miami.