V Torontu v noci na dnešek zemřel  vězeň dvou koncentračních táborů a podnikatel českého původu Jiří Brady. Bylo mu 90 let. Za války se mu podařilo utéct z pochodu smrti. V Kanadě žil a úspěšně podnikal od roku 1951. O smutné události na Twitteru informoval jeho příbuzný, bývalý ministr kultury Daniel Herman.

„Jiří Brady zemřel v noci na dnešek v Torontu ve věku nedožitých 91 let.Přežil Osvětim a byl neúnavným bojovníkem za svobodu a lidská práva,“ napsal Daniel Herman.

V roce 2016 vzbudila v Česku pozornost ostuda kolem státního vyznamenání pro Bradyho. Podle Daniela Hermana, který byl v té době ministrem kultury, bylo vyznamenání pro Bradyho původně schváleno, ale po Hermanově setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou zrušeno.
Dalajlámu totiž nenávidí Číňané, kteří okupují jeho zemi, Tibet. Miloš Zeman dlouhodobě jedná v zájmu Číny, což se projevuje nejen dnes, ale například i v onom roce 2016, kdy ukázal, že nesmyslná pomsta v zájmu cizí totalitní země je mu bližší, než ocenění mimořádně statečného občana vlastní země.

Jiří Brady poté ale získal v Česku řadu jiných ocenění, mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil tehdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily rovněž Sněmovna, Praha, Brno či olomoucká Univerzita Palackého, ocenění získal také v Německu, Británii a Kanadě. Jen v jeho rodné vlasti ho odmítl vyznamenat prezident.

 

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora