Ve věku 84 let dnes v Praze zemřel kardinál Miloslav Vlk. V posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí. Lítost nad úmrtím kardinála vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.
O Vlkově úmrtí dnes dopoledne informoval veřejnost kardinál Duka. „Se smutkem v srdci se modlím za duši zemřelého kardinála Vlka,“ uvedl Duka. Dodal, že kardinál Vlk dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci.
Pražské arcibiskupství vyzvalo věřící k motlitbě za spásu duše zesnulého kardinála. Datum Vlkova pohřbu zatím neoznámilo, rozhodnout by o něm zřejmě mělo v neděli. V Brně se bude zádušní mše za Vlka sloužit v úterý 21. března v katedrále svatého Petra a Pavla.
Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat loni na jaře. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.
Vlk podstupoval chemoterapii v pražském zdravotnickém zařízení. Podle karlínského faráře Miroslava Cútha zemřel kardinál Vlk v nemocnici na Karlově náměstí.
Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) přesáhl Miloslav Vlk svoji dobu a dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Další čeští politici označili Vlka za statečného muže a poděkovali mu za celoživotní práci. „Odešel respektovaný člověk, který se nebál chovat podle svého svědomí,“ napsal na twitter premiér Bohuslav Sobotka. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ve Vlkovi odešel člověk hluboké víry a pevných, nekompromisních názorů.
Generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl vidí kardinála Vlka především jako hluboce věřícího člověka. Vlkova víra se podle něj osvědčila skutkem i v době, kdy kardinál čelil vážné nemoci. „On vlastně kázal do posledního dechu tím svým životním postojem. A myslím, že to bylo velmi silné kázání,“ míní Přibyl.
Koncem letošního ledna s Vlkem, který podstupoval léčbu, telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví. Hlava katolické církve dnes poslala kardinálu Dukovi soustrastný telegram. Papež v něm vyzdvihl Vlkovu plodnou a rozmanitou apoštolskou činnost i v obtížném období perzekucí proti církvi.
Úmrtí kardinála Vlka si všimla některá zahraniční média. Francouzská agentura AFP připomíná jeho opoziční činnost před rokem 1989 a zákaz vykonávat kněžskou činnost, které se věnoval tajně. Německá agentura DPA zdůrazňuje, že Vlk se zasazoval o smíření mezi Čechy a Němci a že v roce 1999 obdržel německý Velký kříž za zásluhy.
Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.
Na začátku 90. let byl Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež v únoru 2010.
——————
Kardinál Vlk se podle znalce církevních dějin Jaroslava Šebka významným způsobem zasloužil o česko-německé usmíření i o nové zhodnocení role Mistra Jana Husa. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla byl kardinál Vlk hluboce věřícím člověkem, který svým životním postojem kázal do posledního dechu. Kardinál Vlk dnes zemřel v pražské nemocnici ve věku 84 let.
V době, kdy stál v čele české katolické církve, byl kardinál Vlk mnohem více uznáván v zahraničí, je přesvědčen církevní historik Šebek. „Na domácí půdě všechny jeho pozitivní aktivity překrývá spor o restituce církevního majetku, který způsobil, že byl poměrně negativně vnímán ve veřejném prostoru,“ řekl historik. S odstupem doby se podle Šebka hodnocení kardinálových kroků zlepší i v Česku.
Kromě pozitivní role v obnově struktur katolické církve a duchovního života v Česku Šebek v rozhovoru pro ČTK zdůraznil Vlkův přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Připomněl také ekumenický přínos kardinála Vlka, který byl předsedou Rady evropských biskupských konferencí. „A tam například přispěl k tomu, že byla uzavřena dohoda mezi katolickou církví a luterány,“ uvedl Šebek.
Vlkův přínos byl podle Šebka zřetelný také v rámci nového, objektivního zhodnocení role Mistra Jana Husa. „Bylo to do velké míry jeho dílo, že se podařilo jak to první velké sympozium na půdě Lateránské univerzity v roce 1999, tak i oslavy 600. výročí úmrtí Jana Husa v roce 2015,“ řekl Šebek.
Generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl vidí kardinála Vlka především jako hluboce věřícího člověka. „Vidět ho kleče modlit se byl vždycky velký zážitek a povzbuzení pro nás,“ řekl Přibyl ČTK. Vlkova víra se podle něj osvědčila skutkem i v době, kdy kardinál čelil vážné nemoci. „On vlastně kázal do posledního dechu tím svým životním postojem. A myslím, že to bylo velmi silné kázání,“ míní Přibyl.
Podle literárního historika Martina C. Putny se Vlk stal arcibiskupem pražským v nesmírně složité situaci, kdy církev hledala svoje místo ve svobodné společnosti. Kardinál tak stál před výzvami, na který nikdo nemohl být zcela připraven. „A on s tím zápasil velmi statečně a zároveň někdy velmi nesnadně,“ soudí Putna.
Po odchodu z čela české katolické církve se Vlk podle Putny začal vyjadřovat mnohem otevřeněji a kritičtěji k věcem ve společnosti. „Byl to hlas milosrdenství a zároveň rozumu,“ je přesvědčený Putna. Vlk podle něj v posledních letech „dorostl v obrovskou postavu české společnosti.“
Na zprávu o úmrtí kardinála Vlka reagoval také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. „Celých téměř třicet let biskupské služby jsme k sobě měli blízko. Nyní děkuji za jeho život Bohu a spolu s ostatními se modlím, aby jej přijal do svého království,“ uvedl Cikrle. Zádušní mše za kardinála Vlka bude v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla v úterý 21. března.
.
Slova pražského arcibiskupa Dominika kardinála Duky na jeho FB profilu:
„Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět.“