Podle informací CNN Prima News zemřel ve věku nedožitých 98 let komunista Miloš Jakeš. Od loňského roku byl trestně stíhán kvůli střílení lidí na hranicích před rokem 1989. Pohřeb proběhl v úterý v motolském krematoriu s vyloučením veřejnosti. Deník E15 napsal, že Jakeš zemřel v pátek 10. července.
Generální tajemník ÚV KSČ z let 1987–1989 je jedním ze symbolů konce komunistické diktatury v někdejším Československu, ale také jedním z kolaborantských politiků z doby kolem okupace v roce 1968. Kariérní politik vystoupal po stranickém žebříčku až na pomyslný vrchol, když byl v prosinci 1987 překvapivě zvolen nástupcem normalizačního šéfa komunistů Gustáva Husáka ve funkci generálního tajemníka ÚV KSČ, tedy do nejvlivnější politické funkce v tehdejší federaci. Do povědomí občanů se však zapsal především svým zmateným projevem z Červeného Hrádku u Rokycan z července 1989, který ze záznamů bavil národ. Při demonstracích po 17. listopadu 1989 pak dav často skandoval heslo „Jakeše do koše“.
Jakeš se narodil 12. srpna 1922 v obci České Chalupy na Českokrumlovsku. Studoval a poté pracoval v národním podniku Svit Zlín. V roce 1945 vstoupil do komunistické strany a v roce 1950 se na dva roky stal předsedou národního výboru v Gottwaldově (jak se jmenoval Zlín po komunistickém převratu). Začal dělat kariéru v komunistické straně, studoval na Vysoké škole stranické v Moskvě a začal působit na ústředním výboru KSČ. V období pražského jara v roce 1968 se přiklonil na stranu konzervativních sil v komunistické straně, což mu po okupaci vojsky Varšavské smlouvy zajistilo pokračování kariéry.