Po dlouhé nemoci zemřel ve věku 91 let první a zároveň poslední prezident Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odvoláním na Ústřední klinickou nemocnici prezidentské správy Ruské federace to napsala ruská informační agentura RIA Novosti.
Michail Sergejevič Gorbačov byl ruský a sovětský komunistický politik. Od roku 1985 působil jako generální tajemník ÚV KSSS a byl tak i vůdcem Sovětského svazu socialistických republik. V roce 1990 obsadil nově zřízenou funkci prezidenta Sovětského svazu a byl jím do rozpadu SSSR v roce 1991.
Proslavil se díky propagaci politiky přestavby, někdy označované jako perestrojka, a glasnosti, tedy změn a otevřenosti, které měly vést k lepšímu fungování sovětského systému, jeho určité demokratizaci a ukončení studené války.
Tyto jím prosazované změny nakonec vedly ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu a k rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991.
V zahraniční politice Gorbačov od počátku pěstoval vřelejší vztahy a obchod s vyspělými zeměmi Západu i Východu. V prosinci 1987 podepsal s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem dohodu, že obě země zničí všechny stávající zásoby raket středního doletu s jadernými hlavicemi. V letech 1988-89 dohlížel na stažení sovětských vojsk z Afghánistánu po jejich devítileté okupaci této země.
V říjnu roku 1990 obdržel Nobelovu cenu za mír a v roce 1992 mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award.
Po svém odchodu z politiky založil Gorbačovovu nadaci a Mezinárodní Zelený kříž, přes který byl jeden ze tří hlavních sponzorů Earth Charter. Také se stal členem Římského klubu. V roce 1996 se pokoušel znovu kandidovat ve volbách, ale obdržel pouhé 1 procento hlasů.
V devadesátých letech se věnoval mezinárodní přednáškové činnosti, udržoval kontakty se světovými představiteli a pro mnoho neruských občanů zůstal hrdinou, který získal řadu ocenění a vyznamenání. V roce 1999 ho zasáhla osobní rána, když jeho manželka Raisa zemřela na leukémii.