Ve věku 86 let zemřel bývalý velvyslanec, překladatel Karel Štindl. Choceňský rodák působil také jako rusista, literární historik, redaktor Československého rozhlasu a vysokoškolský pedagog. Zprávu přinesl server Echo 24.
Karel Štindl se narodil 17. března 1938 v Chocni. Po ukončení studia rusistiky a polonistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy krátce působil v Československém rozhlase a poté jako odborný asistent na rusistické katedře Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se speciálním zaměřením na dějiny ruské státnosti, kultury a filozofie.
V šedesátých letech Karel Štindl působil v jediném tehdejším nemarxistickém kulturním časopisu Tvář, kde se sešel s řadou pozdějších disidentů, mimo jiné i s Václavem Havlem a Emanuelem Mandlerem.Po invazi armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a za následné normalizace se vzdal možnosti dále pracovat ve svém oboru a vystřídal několik různých povolání. Pracoval v podniku služeb v Hostivicích, byl programátorem ve Státním výzkumném ústavu strojů v Běchovicích a v Inženýrsko-průmyslových stavbách Praha.
„Odbornému zájmu v oboru rusistiky a polonistiky se mohl věnovat jen ilegálně, překládal a publikoval pod vypůjčenými jmény několika svých dřívějších kolegů (např. některé literárněvědecké studie Tyňjanova a Vygotského). Dlouhodobě se věnoval studiu svérázného ruského nábožensko-filozofického myslitele 19. století Nikolaje Fjodorova. Po listopadu 1989 se Štindl na krátký čas vrátil k pedagogické a badatelské práci na rusistické katedře Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a podílel se na její transformaci v Institutu východoevropských studií,“ uvádí Obec překladatelů.
Karel Štindl byl jednou z klíčových osobností disidentské organizace Demokratická iniciativa, která se v letech 1988 až 1989 významně podílela na proměně atmosféry v normalizačním Československu a na formulaci programu demokratické cesty. I proto byl v lednu 1990 kooptován a posléze i zvolen poslancem České národní rady, kde stanul v čele zahraničního výboru.Po listopadu 1989 využil svou znalost Ruska v diplomacii. V letech 1993 až 2000 byl velvyslancem České republiky v Polsku a pak mezi roky 2002 až 2007 působil jako velvyslanec na Ukrajině.