V sobotu 10. září zemřel sociolog Ivo Možný (1932 – 2016), jeden z významných představitelů českých společenských věd. Jeho názory mohlo poznat i mnoho lidí, kteří nepatřili ke čtenářům sociologických textů, protože často publikoval a poskytoval rozhovory. Jeho dílo bude hodnotit odborný tisk, ale vyplatí se pro širší publikum připomenout jeho text „Proč tak snadno – Některé rodinné důvody sametové revoluce“, kde rozebíral již v roce 1991, proč se komunistický režim tak rychle rozložil.
Jeho teze se dá shrnout větou: „protože starý režim „nakonec už nevyhovoval nikomu“.“ „Nejen těm, kdož byli v opozici, ale ani těm, proti nimž opozice stála. Nejen těm dole, ale ani těm nahoře.“
České rodině vadilo, že existuje (tedy neexistuje) nedostatkové zboží. Všechno záleželo na konexích více než na penězích. Dalo se čekat, že jednou budete známost potřebovat už i k nákupu brambor. Význam sociálního kapitálu (známosti) stále více rostl. „Problém pro obyčejného člověka spočíval v tom, že na každé směně měl stále větší podíl sociální kapitál a že tento způsob hospodaření byl čím dále tím nákladnější na čas a energii.“
Prostě cokoli sehnat bylo stále náročnější.
Spokojeni nebyli ani vysocí funkcionáři, protože žili v nejistotě. V samotné komunistické straně vznikla ještě jedna strana těch privilegovanějších. „Zdálo se, že v menší skupině lze snáze udržet vzájemnou důvěru. Strana se zmenšila masovým vylučováním, uvnitř se rozdělila na zdravé jádro, tedy vnitřní, skutečnou stranu, a na marginální členy a nakonec, v posledním kroku, když i ve vnitřní straně poklesla úroveň důvěry a vzájemné solidarity pod nezbytné minimum, na klientely, rodinné klany a jednotlivé rodiny.”
Nakonec pochopili už i příslušníci tajné policie, že takhle to skutečně dál fungovat nemůže. Když nastala vhodná doba, kdy se režim dostal do problémů, nebyl skoro nikdo, kdo by měl zájem na jeho pokračování.
O tezích Ivo Možného, jinak významného sociologa rodiny, lze určitě diskutovat, ale toto pravidlo, že systémy končí, když už nejsou pro nikoho zajímavé, platí stále.