V 87 letech zemřel Jiří Stránský. Politický vězeň, spisovatel, skaut a velká osobnost. Jiří Stránský napsal řadu knih. Mezi nejznámější patří Zdivočelá země, podle které vznikl známý seriál. Jiří Stránský ve své tvorbě popisoval brutalitu komunistického režimu. Věnoval se také Československým letcům u RAF.
Jiří Stránský se v rozhovoru pro Český rozhlas letos v lednu s nadhledem zmínil i o současné politické garnituře. „Babička, žena ministerského předsedy, jak ji titulovali, byla taky selka s čistým rozumem. Ta by dnes asi řekla, že rozdíl mezi dnešním ‚Burešem‘ a dědou, který byl po několik generací sedlák, je v tom, že si vždy musel rychle se vším poradit. Byl jako skaut vždy připraven… Současný premiér určitě sedlák není, ani neví, co to je,“ konstatoval.
„Babička by řekla, že je to člověk, který nemá kinderstube,“ dodal ještě na Babišovu adresu.
V témže rozhovoru z 13. ledna se také ohlédl za prezidentskými volbami, které proběhly o rok dříve. „Všichni, kteří v lednu 2018 dali svůj hlas v prezidentských volbách Miloši Zemanovi, jsou ti, co mají špatné svědomí. Výsledek byl ale až překvapivě pozitivní, tedy ten minimální rozdíl mezi druhým Jiřím Drahošem a Zemanem…,“ zhodnotil.
Přepis rozhovoru najdete na serveru iRozhlas
Stránský byl od mládí zapřisáhlým odpůrcem totalitních režimů. Jako student gymnázia se zapojil do květnového povstání v roce 1945. Za komunistické totality pak byli zatčeni Stránského otec Karel i bratr Jan, a nakonec i Jiří Stránský sám. V roce 1953 byl odsouzen za velezradu a na svobodu se dostal až v roce 1960 na amnestii. V první polovině 70. let byl uvězněn znovu. „Měl jsem štěstí, že jsem narážel na lidi, kterých jsem si vážil, protože jsem v prvním vězení seděl s elitou národa a vystudoval jsem tam,“ řekl nedávno při představování své knihy Štěstí napodruhé.
[ctete postid=“252387″ title=“Takto vzpomínal Jiří Stránský na léta v lágru. Anonymy od komunistů mu chodily až do konce“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Jiří-Stránský-385×230.jpg“ excerpt=“Zemřel Jiří Stránský, scenárista, překladatel, básník, skaut, podle svých slov spíše “ permalink=“https://forum24.cz/takto-vzpominal-jiri-stransky-na-leta-v-lagru-anonymy-od-komunistu-mu-chodily-az-do-konce/“]252387[/ctete]
Napsal řadu próz, mimo jiné Povídačky pro Kláru, Aukce, Přelet nebo Tichá pošta. Letos vydal novou knihu Štěstí napodruhé, která navázala na soubor povídek Štěstí z roku 1969. Byl také autorem scénářů k seriálům a filmům, mezi nimiž byly Tábor Černého delfína, Bumerang či Kousek nebe. Je rovněž spoluautorem dokumentu Ztráta paměti a na kontě má i rozhlasové hry, fejetony a překlady z angličtiny.
Po konci komunistického režimu byl Stránský vedoucím zahraničního oddělení Českého literárního fondu, řadu let také předsedou českého PEN klubu a členem Konfederace politických vězňů. Od února 2000 až do roku 2006 zasedal v Radě Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj kinematografie. Ačkoli dostával i nabídky na vstup do politiky, vždy je odmítal.
Za své dílo i občanské postoje si vysloužil řadu ocenění. V roce 2001 mu prezident udělil medaili Za zásluhy a za dlouholetou práci pro skautské hnutí obdržel v roce 2011 nejvyšší skautské ocenění – Řád Stříbrného vlka. Získal i medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění), Cenu Karla Čapka, titul Rytíře české kultury nebo Cenu Arnošta Lustiga.