Zemřel válečný veterán a bývalý český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) Emil Boček, bylo mu 100 let. O dnešním úmrtí brněnského rodáka, posledního žijícího letce RAF českého původu, informovalo na facebooku Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Boček byl rodák z Brna-Tuřan, v poslední době žil v jednom z brněnských domovů pro seniory.
Boček odešel bojovat z nacisty obsazeného Československa v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut.
V roce 2018 vyšel jeho životní příběh a svědectví o době „Strach jsem si nepřipouštěl“. Knihu založenou na rozhovorech s Emilem Bočkem napsal historik Jiří Plachý. Generál Boček v ní kromě mnoha jiného také říká, že jako mladý pilot 310. československé perutě RAF, u níž sloužil od října 1944, musel podstoupit dvě nouzová přistání.
„Poprvé 27. listopadu 1944 při návratu z doprovodu lancasterů nad Kolín nad Rýnem jsem měl poruchu motoru. Kontrolní stanice Longbow mě navedla na polní letiště Melsbroek nedaleko Bruselu. Podruhé to bylo 8. prosince, když jsme doprovázeli mosquita při náletu na rafinérii v Duisburgu. Při návratu mi ještě nad Německem kontrolka začala signalizovat, že motor nedostává benzín.“ Tehdy byl dokonce dva dny veden jako nezvěstný, protože letiště u Bruselu, kde přistál, o něm zapomnělo podat zprávu, a než se jeho spitfire podařilo opravit a vyměnit mu pneumatiku, která praskla při přistání, velení o něm nemělo žádné informace. „Přijel jsem do Londýna a šel do českého klubu na Bedford Place. Tam sedí kluci od bombardérů a nevěřícně na mě zírají: Co tady děláš? Vždyť máš bejt mrtvej! Říkám jim: Hoši, jak vidíte, mrtvej nejsem,“ okomentoval svoji „smrt“ Emil Boček.
Měl štěstí, že se mu po únoru 1948 vyhnula perzekuce. Přispělo k tomu určitě i to, že pracoval v Mototechně, do které byla začleněna jeho malá autodílna, kterou po odchodu z armády po válce v Brně provozoval. Na přelomu 40. a 50. let byl navíc nadějným motocyklovým závodníkem, jezdil na stroji o kubatuře 250 ccm a zvítězil v mnoha tehdejších závodech po celé republice.
Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy. Sté narozeniny oslavil Boček v únoru, v dopise mu gratuloval i britský král Karel III.
Válečný veterán Emil Boček, který dnes ve 100 letech zemřel, byl podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky nejen hrdinou československého letectva za druhé světové války a inspirací pro vojenské piloty. „Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk,“ uvedl Řehka na armádním twitteru. Zpráva o Bočkově smrti jej hluboce zasáhla. Úctu i vděk vyjadřují Bočkovi mnozí čeští politici, jeho rodině pak vyjadřují upřímnou soustrast.
„Zpráva o úmrtí generála Emila Bočka mě hluboce zasáhla. Nebyl to jen hrdina československého letectva Druhé světové války a inspirace pro naše vojenské piloty. Byl to především nesmírně vřelý a do poslední chvíle vitální člověk," řekl generál Karel Řehka.
Čest jeho památce. pic.twitter.com/ZYmUBWu6Js
— Armáda ČR (@ArmadaCR) March 25, 2023
„Dostala se ke mně smutná zpráva o úmrtí Emila Bočka, válečného veterána a nositele Řadu bílého lva. Byl legendou pocházející z řad československého letectva, ale i britského RAF. Upřímnou soustrast rodině, spolupracovníkům a přátelům. Jeho služba vlasti nebude nikdy zapomenuta,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
„Je to čest, že jsem mu mohl ještě před pár dny popřát ke stým narozeninám a jsem rád, že se takovému člověku ještě za života dostalo těch nejvyšších poct. Takové vzory potřebujeme,“ řekl ČTK jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
„Hrdina. Legenda. Vzor. Slova, která ve spojení s generálem Bočkem nejsou prázdná ani přehnaně patetická. Díky za všechno, pane generále,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) byl Boček válečný hrdina, který bojoval za svobodné a nezávislé Československo a získal vysoká britská i československá vyznamenání. „Přeji mu, ať jeho duše navždy odpočívá v pokoji,“ uvedl Válek.
„Nikdy nezapomenu na čas, který jsem s ním mohl strávit. Byl pro mě vzorem a přítelem, který mi bude chybět,“ řekl podle twitteru Bezpečnostní informační služby její ředitel Michal Koudelka.
„S Emilem Bočkem ztrácí tato země jednoho z výjimečných a statečných lidí. Čest jeho památce!“ napsal na twitteru ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Hrdina, který se dočkal rehabilitace až po roce 1989. Pane generále, děkujeme za naši svobodu!“ uvedl o Bočkovi senátor Pavel Fischer. „Čest a sláva navždy. Poděkování za to, že v sobě i v nás posiloval odvahu, víru ve svobodu a jistotu, že zlu se čelit musí, aby bylo poraženo. Velký, velký frajer,“ vyjádřila se další členka horní komory Miroslava Němcová (ODS).