Ve věku 87 let zemřel v pátek 20. září významný hematolog a onkolog, pedagog, bývalý prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Pavel Klener. Oznámily to Česká onkologická společnost a Univerzita Karlova. Klener se angažoval také ve veřejném životě – v prosinci 1989 se jako kandidát Občanského fóra (OF) stal prvním polistopadovým ministrem zdravotnictví.
Klener byl uznávaným odborníkem v oblasti vnitřního lékařství a hematoonkologie, pedagog a autor mnoha odborných publikací. Působil jako přednosta 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, byl ředitelem Ústavu hematologie a krevní transfúze, členem Učené společnosti ČR. V letech 1999 – 2003 stál v čele České onkologické společnosti.
Profesor Klener byl také významným popularizátorem vědy, zejména v oblasti nádorových onemocnění. Patřil k lékařům, kteří prosazovali pravdivé informování pacientů o jejich nemoci a o možnostech její léčby. Za svou vědeckou a pedagogickou činnost získal řadu ocenění, v roce 2003 obdržel z rukou prezidenta Václava Klause státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy.
Od roku 2012 byl držitelem nejprestižnějšího českého vědeckého ocenění – Národní ceny vlády Česká hlava – za průkopnictví v zavádění chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe, její vysvětlování moderními poznatky molekulární biologie a založení této disciplíny v někdejším Československu.
Klener se po listopadové revoluci zapojil rovněž do veřejného života. V letech 1989 až 1990 byl v české vládě ministrem zdravotnictví a sociálních věcí, po prvních svobodných volbách po pádu komunismu byl dva roky poslancem České národní rady, později neúspěšně kandidoval do Senátu.
Česká onkologická společnost připomněla, že Klener byl klíčovou osobností v rozvoji české onkologie především díky systematickému přístupu, který integroval molekulární biologii, farmakologii a kliniku. Zasloužil se o profilování klinické onkologie jako samostatného oboru v České republice.
„Jeho odchod je nesmírnou ztrátou nejen pro nás, jeho kolegy, ale i pro celou lékařskou komunitu. Vždy si budeme pamatovat jeho odborné i lidské kvality, které zanechaly nezapomenutelný otisk v našich životech i profesní kariéře,“ uvedl výbor České onkologické společnosti
Univerzita Karlova také připomněla, že její někdejší prorektor se vedle své lékařské profese a pedagogické praxi rovněž s nadšením věnoval kultuře – zasedal ve správních radách významných českých hudebních festivalů, byl patronem Divadla na Vinohradech a zajímal se o výtvarné umění.