Ve věku 87 let v sobotu zemřel známý židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, který prošel nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a v Buchenwaldu. O jeho úmrtí informovala izraelská média a kancelář jeruzalémského památníku Jad vašem.
„Jad vašem truchlí nad odchodem přeživšího holokaustu Elieho Wiesela, laureáta Nobelovy ceny, proslulého autora,“ uvedl památník na internetové sociální síti twitter.
Wiesel vydal na čtyři desítky románů, povídkových sbírek a esejů, z nichž se většina točí kolem holokaustu a otázky, proč k němu došlo a jak s takovým otřesným zážitkem lze žít. Wiesel, který se narodil v židovské chasidské komunitě na severu Rumunska, byl v patnácti letech i se svou rodinou zařazen do transportu. Z rodiny přežil pouze on a dvě jeho starší sestry. Matka a třetí sestra zahynuly v Osvětimi, otec, se kterým dlouho společně snášel útrapy táborů smrti, zemřel během takzvaného pochodu smrti do Buchenwaldu.
V češtině začaly vycházet Wieselovy knihy až po pádu komunismu. V českém překladu vyšly například populární knihy Bible: Postavy a příběhy a Talmud: portréty a legendy, dále kniha rozhovorů Zlo a exil, vzpomínkový Návrat do Sighetu, Noc, Pátý syn, Příběhy proti smutku, Příběhy o naději nebo Příběhy o důvěře.
V roce 1986 dostal Wiesel za své aktivity Nobelovu cenu za mír a poté založil společně se svou ženou Marion, se kterou mají syna Elishu, Nadaci Elieho Wiesela pro lidstvo.
Je držitelem i řady dalších prestižních cen a společně s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, který ho nazval „ztělesněným svědomím lidstva“, inicioval vznik pražského Fóra 2000.
Wiesel několikrát navštívil ČR. Poprvé se na české půdě ocitl v lednu 1945 v nákladním vlaku, který mířil z Osvětimi do Buchenwaldu a na krátkou dobu se zastavil v Praze.
Reakce ze světa:
„Stát Izrael a židovský lid truchlí nad smrtí Elieho Wiesela,“ uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle nějž Wiesel zosobňoval svou výjimečnou osobností „vítězství lidského ducha nad krutostí a zlem“. Izraelský prezident Reuven Rivlin ocenil Wiesela jako bojovníka proti nenávisti.
Americký prezident Barack Obama židovského spisovatele označil za „jeden z velkých morálních hlasů naší doby“ a „svědomí světa“. Wiesel podle něj byl mimo jiné „živoucím pomníkem“ holokaustu.
Wiesel dokázal jako očitý svědek „udržovat naživu vzpomínku na nejtemnější léta německých dějin a varovat především mladé lidi před nebezpečím pravicového extremismu“, napsal v kondolenčním dopise německý prezident Joachim Gauck. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ocenil Wiesela jako „neúnavného bojovníka proti nenávisti, nesnášenlivosti a násilí“.
Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea byl Wiesel „velkým humanistou a neúnavným obhájcem míru“. „Naším úkolem je žít v duchu jím zosobněných hodnot,“ uvedl francouzský šéfdiplomat Jean-Marc Ayrault.
„V naší paměti navždy zůstane jako rozhodný obránce lidských práv,“ uvedl generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.
Wieselovou smrtí lidstvo přišlo o svého učitele, uvedl Mezinárodní osvětimský výbor. „Elie Wiesel byl jedním z velkých židovských učitelů a myslitelů uplynulých sta let,“ reagoval Světový židovský kongres.