VZPOMÍNKA / Po dlouhé nemoci zemřela v noci na středu Diana hraběnka Stenbergová, majitelka zámků v Častolovicích a v Zásmukách. Bylo jí 88 let. O vzpomínku na tuto mimořádnou dámu, která se mimo jiné zasloužila o vznik Nadace Olgy Havlové a díky jejímuž úsilí se z komunisty zničeného renesančního zámku v Častolovicích na Rychnovsku stala oblíbená turistická destinace, jsme požádali její přítelkyni, bývalou diplomatku Danu Huňátovou, která s ní před dvěma lety napsala knihu Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou.
Diana hraběnka Sternbergová podlehla zákeřné nemoci po dlouhém, vyčerpávajícím a nerovném boji. O svém utrpení nemluvila, nikdy si nestěžovala, bolest snášela s grácií sobě vlastní, sebelítost byla pod její úroveň. Byla tak vychovaná. V posledních týdnech však již připustila, že se necítí dobře, na moji otázku, jak se má, odpovídala: „Blbě, ale je to lepší než být mrtvá.“
Měla jsem to neuvěřitelné štěstí, že jsem mohla Dianu poznat zblízka, setkaly jsme se v únoru 1990 a ihned si získala můj obdiv. Byla velice krásná, elegantní, ale zároveň neokázalá a skromná. Její vystupování bylo vždy noblesní, nikdy na sebe nestrhávala pozornost, působila klidně, nikdy nezvyšovala hlas. Chovala se přesně tak, jak jsem si představovala, že se chová urozená dáma. Nevěděla jsem, jak ji správně oslovovat, ona to vyřešila po svém: „Říkej mi Diano.“ Patos jí byl z duše protivný. Svůj šlechtický titul nepoužívala, po sňatku přijala jméno manžela Phipps.
Diana se narodila v roce 1936 do starobylého českého aristokratického rodu Sternbergů, útlé mládí prožila v rodovém sídle v Častolovicích, obklopená krásným zámeckým interiérem s mimořádně bohatou knihovnou. Rodiče Diany zvali na zámek významné hosty z celé Evropy a malá Diana si brzy osvojila pravidla vybraného společenského chování. Doma mluvili česky a anglicky, plynně hovořila i německy a francouzsky.
Po komunistickém puči v únoru roku 1948 byl Sternbergům, tak jako i ostatním šlechticům, zkonfiskován veškerý majetek a rodina se rozhodla pro emigraci. V červenci odjeli vlakem do Paříže, odtud se vydali za oceán. Na cestě za novým domovem je podporovali příbuzní a přátelé a nějaké peníze získali také prodejem šperků a jiných cenností, které se jim podařilo převézt v zavazadlech. Po několika letech strávených na Floridě se usadili na Jamajce, kde v roce 1957 Leopold hrabě Sternberg zemřel. Matka Diany Cecilia rozená Reventlow-Criminil se poté vrátila do rodné Anglie.
Během studií dějin umění se Diana v Paříži seznámila se studentem hudby Harrym Phippsem, vzali se na Jamajce krátce před smrtí otce. Dcera Alexandra se jim narodila v roce 1959, po Harryho tragické smrti v roce 1962, kdy dceři byly pouhé tři roky, se Diana rozhodla následovat svoji matku Cecilii do Londýna.
Dle jejích slov nebyl Londýn krásný, ale v šedesátých letech byl centrem všeho dění. Diana se rychle dostala do nejvyšších společenských kruhů, mezi její přátele patřila princezna Margaret i členové Beatles a Rolling Stones, spisovatelé, novináři, herci. Díky svému talentu a pracovitosti vybudovala úspěšné studio interiérového designu, jehož klientelu tvořily známé osobnosti. Její portréty se objevovaly na stránkách britských i amerických časopisů (Vogue, Architectural Digest). Kniha Affordable Splendour (Dostupný přepych), kterou napsala a sama ilustrovala, je návodem, jak si originálně, ale nikoliv draze zařídit byt. Stala se bestsellerem a dočkala se několika vydání v Evropě i v USA.
Do Československa se Diana vrátila v roce 1990 na přání Olgy Havlové. Spolu založily Výbor dobré vůle, spolu provázely Dianinu kamarádku Jacqueline Onasisovou po Pražském hradě a byla to Olga, koho se Diana zeptala, jestli by měla pozvat Stouny do Prahy. Olga ihned volala Václavovi, oba byli nadšeni, a tak Diana zprostředkovala slavný koncert Rolling Stones na Strahově v srpnu roku 1990.
A byla to opět Olga, kdo Dianu povzbudil, aby zažádala o restituci majetku. Po dvou letech získala Diana zpět zámek Častolovice, restituční dokument obsahoval 72 tisíc položek. Ihned, jakmile jí byl zámek navrácen, zahájila Diana nákladné restaurační práce s cílem obnovit jeho půvab a zpřístupnit jeho vzácné interiéry veřejnosti v plné kráse.
„Dát všechno do pořádku bylo mimořádně nákladné, dnes už to ani nespočítám, prodala jsem všechny své nemovitosti v zahraničí, část nákladů jsem hradila z výnosů z lesů a polí v Častolovicích i Zásmukách. Příjem ze vstupného náklady zdaleka nepokryje a od státu jsem nikdy nic nedostala, ale také jsem o nic nežádala. Chtěla jsem mít zámek, který se sám uživí, a to se mi nepovedlo,“ svěřila se mi s patrným zklamáním Diana.
Za třicet let od otevření přilákal častolovický zámecký komplex více než milion šest set tisíc návštěvníků. Diana své předsevzetí vrchovatě naplnila a věřím, že její rodiče by byli pyšní na to, co všechno dokázala.
Doufejme, že vnuk Harry bude v tradicích slovutného českého rodu Sternbergů pokračovat. Odkaz nenahraditelné české vlastenky Diany je s určitostí hoden následování.
Autorka působila krátce po revoluci na ministerstvu zahraničních věcí, poté jako velvyslankyně ve Finsku, Egyptě a Malajsii a jako generální konzulka v Chicagu.