I po šesti měsících děsivých zpráv z Myanmaru je to incident, který šokoval celou zemi. Pět lidí se rozhodlo raději skočit z budovy, v níž se ukrývali, než aby čelili zatčení. Někteří z nich zemřeli. Šlo o skupinu lidí, které policie označila za teroristy. Manžel ženy, která skok z budovy nepřežila, má ale na případ úplně jiný pohled. Podle něj to byla soucitná manželka a matka, která měla pocit, že se snaží zmírnit utrpení lidí.
Co vedlo k tomuto tragickému příběhu? Událost popisuje BBC.com. V úterý odpoledne se osm mladých aktivistů ocitlo v pasti policejní razie. Násilí ze strany ozbrojených složek je v zemi na denním pořádku. Armáda se před několika měsíci v únoru chopila moci a uvrhla zemi do chaosu, protože proti převratu protestovaly miliony lidí. Při násilné reakci armády pak bylo zabito nejméně 900 lidí a další tisíce byly zatčeny.
Wai Wai Myint patřila k těm, kteří se zapojili do hnutí proti vojenské juntě a byla mezi pěti lidmi, kteří skočili z obchodní budovy v centru Rangúnu, když na ně policie zaútočila. Všichni dopadli na betonový chodník. Ona a nejméně jedna další osoba zemřely na místě. Ostatní tři lidé byli převezeni do vojenské nemocnice.
Na první fotografii Wai Wai Myint, která začala kolovat na sociálních sítích po zprávě o její smrti, stojí žena rovně a vzdorovitě se dívá do fotoaparátu. Prsty má zdvižené v tříprstém pozdravu Hunger Games, který se stal charakteristickým gestem používaným mladými disidenty v jihovýchodní Asii.
Vojenské úřady mezitím označily skupinu, ke které patřila, za teroristy, kteří plánovali nastražit bomby. Zveřejnily „přiznání“ dvou aktivistů, kteří neskočili a byli na místě zatčeni, a také fotografie toho, co podle nich byly přísady do výbušnin.
Manžel Wai Wai Myint, Soe Myat Thu, svou ženu nepovažuje za žádnou teroristku. S Apple, jak jí říkal, se musel rozloučit na vojensky organizované hromadné kremaci pro ni a další čtyři lidi, včetně mladíka, který zemřel spolu s ní, když skočili. Nebylo dovoleno fotografovat a rodiny si nesměly odnést popel.
Vojenská junta v Myanmaru se snaží omezit pohřby osob zabitých při povstání proti převratu, protože se často mění v protivojenské demonstrace. Někdy těla zpopelňuje tajně, místo aby je vrátila příbuzným. Soe Myat Thu si na obřad přinesl květinu, kterou si vzal domů místo manželčiných ostatků.
Oba manželé a jejich šestiletá dcera patřili ke střední třídě a byli etničtí Číňané. O politiku se prý pár vůbec nezajímal, Wai Wai Myint dokonce říkala, že by se od ní měli držet dál, protože by to bylo nebezpečné. Když došlo k převratu, zpočátku příliš nereagovala. Pak na ni však zapůsobilo, když byla týden po převratu smrtelně postřelena první protestující, mladá žena jménem Mya Thwe Thwe Khaing. Wai Wai Myint věnovala peníze její rodině a na své stránce na facebooku začala psát o dalších obětech. Když viděla, jak armáda střílí lidi, začala být ve svých komentářích otevřenější. Jednou ji už při protestu zatkli a manžel musel vyjednávat, aby ji dostal z vazby, kde ji kopali a bili.
Tehdy ji varoval, aby už na žádné protesty nechodila, a připomněl jí, že má dceru, o kterou se musí starat. Opozice se mezitím z nenásilného protestního hnutí změnila v podzemní odboj, který dnes používá ruční zbraně a bomby a předpokládá se, že stojí za vraždami úředníků, kteří spolupracují s armádou.
Soe Myat Thu říká, že znal další aktivisty, kteří byli chyceni spolu s Wai Wai Myint v budově. Netušil, že se k nim jeho žena v úterý chystá připojit v jejich úkrytu. Řekla mu jen, že jde na chvíli ven, a odešla z domu, aniž by se převlékla a nalíčila, jak to obvykle dělávala.
Není jasné, jaká byla role Wai Wai Myint ve skupině, ani zda vůbec byla její členkou. Možná její členy jen finančně nebo materiálně podporovala. Soe Myat Thu se domnívá, že právě soucit s utrpením lidí a odhodlání nepřijmout vojenskou juntu nakonec určily její osud.