Pořádnou polízanici řeší úřady na severu Španělska. Mladá žena po nich požaduje astronomické odškodnění, protože až s odstupem mnoha let zjistila, že kvůli chybě v porodnici ji vychovávali místo vlastní rodiny úplně cizí lidé. Na záměnu z roku 2002, kterou vláda svedla na lidskou chybu, se přišlo až ve chvíli, kdy v nesouvisejícím soudním sporu soudce nařídil provedení testů DNA. Podobný případ záměny miminek se přitom řešil před 14 lety i v Česku.
Novorozence se personálu nemocnice ve městě Logroňo, které leží jižně od Bilbaa, podařilo omylem prohodit v roce 2002, miminka se tu totiž narodila ve stejný den. Obě dívenky skončily v inkubátoru, než je zdravotníci nedopatřením odevzdali špatným rodinám. Regionální vláda už záměnu uznala, stojí za ní prý lidská chyba. Podle ministryně zdravotnictví Sary Alba prý ale už není možné zjistit, kdo konkrétně pochybil, píše britská BBC.
V dnešní době je podle ministryně regionu La Rioja podobná záměna nemožná, protože metody identifikování miminek jsou „bezpečné a spolehlivé“. Podle španělských médií jedna z vyměněných žen nyní požaduje odškodnění tři miliony eur (přibližně 75 milionů korun) právě po regionálním ministerstvu zdravotnictví. To ale nabídlo kompenzaci nedosahující ani deseti procent této sumy.
O záměně úřady informovaly i druhou ženu, ta prý ale záležitost nijak dál řešit nechce. Identita stěžovatelky, která se domáhá vysokého odškodného, odhalena nebyla, média ale popsala její příběh. Vychovávala ji žena, o níž dotyčná věřila, že je její babičkou. A ta v roce 2017 zažalovala údajného otce dívky kvůli neplacení výživného.
Soud následně nařídil provedení testu DNA. Ten potvrdil, že žalovaný muž není dívčiným biologickým otcem. Další rozbor ovšem ukázal, že teenagerka není geneticky spjatá ani se „svojí“ matkou. V šestnácti se tedy zmatená mladá Španělka obrátila na právníky, kteří pro změnu udeřili na úřady a požadovali informace týkající se narození jejich klientky.
Následné vyšetřování ukázalo, že výměna se může týkat jen jednoho dalšího miminka. Nyní devatenáctiletá žena tak čeká na výsledky dalších testů DNA, které mají potvrdit identitu jejích skutečných rodičů. Současně záměnu prověřuje také státní zastupitelství. Ministryně Alba se nechala slyšet, že úřady respektují proces vyšetřování a oběma rodinám poskytnou veškerou podporu.
Velmi podobný případ otřásl v roce 2007 i Českem. Tehdy záměnu dvou holčiček v třebíčské porodnici vyšetřovala také policie. I zde byl spouštěčem test DNA. V tomto případě se ale chybu podařilo odhalit výrazně rychleji než ve Španělsku a v roce se obě holčičky vrátily do svých biologických rodin. Ty nechtěly chybu nechat jen tak být a nakonec vysoudily odškodné v celkové výši 3,2 milionu korun.