Množství hoaxů a lží, které se na sociálních sítích objevují ve spojitosti s koronavirovou pandemií, se neustále zvyšuje. Jednou z těch, kteří se snaží zlehčovat situaci, je i žena z Británie. Ta se podle deníku Daily Mirror vydávala za novinářku, aby v nemocnicích fotografovala prázdná oddělení, a později své snímky publikovala na sociálních sítích s tím, že se jedná o covidová oddělení, v nichž se nikdo nenachází.
Když se Hannah Deanová rozhodla, že pošle do světa hoax o údajných lžích vlády Borise Johnsona ohledně koronaviru, vše si dobře připravila. V několika nemocnicích, kde pořizovala fotografie, vždy tvrdila, že je novinářka a pracuje na reportáži o současné situaci v lékařských zařízeních. Takto obelhala zaměstnance nemocnic například v Portsmouthu či Southamptonu.
Důvodem návštěvy Deanové však nebyla chuť někomu objektivně sdělit, jak to vypadá v první linii v boji s koronavirem. Matka dvou dětí totiž vždy pečlivě vybrala oddělení, na nichž se nakažení pacienti nenacházejí. Proto se na fotografiích objevily převážně prázdné chodby, minimum personálu a ještě méně pacientů.
Tyto snímky posléze třicetiletá instruktorka fitness publikovala na facebooku s tím, že žádná pandemie neexistuje a vláda o ní veřejnosti lže. „Queen Alexandra Hospital … nemocnice je nejtišší, jakou jsem kdy viděla,“ tvrdila například Deanová.
Po velkém ohlasu příspěvku se o něj začala zajímat kromě NHS (Národní zdravotnické služby) i policie. Ta portsmouthská nejprve potvrdila, že fotografie byly pořízeny v částech nemocnic, které nejsou zapojeny do léčby pacientů s covidem. Následně oznámila, že Deanové udělila pokutu 200 liber (necelých šest tisíc korun).
Tu však žena nedostala – a ani dostat nemohla – za lži na sociální síti, ale za nedodržení vládních nařízení. Ta totiž zapovídají opuštění domova, pokud k tomu není podstatný důvod. A tím podle policie focení v nemocnicích rozhodně není.
Šéf NHS Simon Stevens se na tiskové konferenci v Downing Street ostře ohradil proti těm, kteří zlehčují nebezpečnost covidu-19: „Když lidé říkají, že koronavirus je podvod, je to lež. Pokud v devět večer vklouznete do nemocnice a natočíte prázdnou chodbu, pak to dáte na sociální sítě a tvrdíte, že máte důkaz o tom, že nemocnice jsou prázdné, je to urážka pro sestru, která se vrací domů z velmi náročné dvanáctihodinové služby.“
Podle premiéra Velké Británie Borise Johnsona by se popírači koronaviru měli konečně probrat.