Legendární tenistka Martina Navrátilová nesouhlasí s účastí trans sportovkyň v ženských tenisových turnajích. Konkrétně zkritizovala Americkou tenisovou asociaci (USTA) za její postoj k transgender sportovcům v souvislosti s výhrami Alicii Rowleyové na ženském národním mistrovství.
Tenistka Alicia Rowleyová nedávno v ženské kategorii 55+ vyhrála národní mistrovství. Na sociálních sítích to uvedla Nezávislá rada pro ženské sporty (ICONS), přičemž na příspěvek reagovala spoluzakladatelka ICONS Kim Shasbyová Jonesová. Ve své reakci vyzvala Americkou tenisovou asociaci ke změně politiky vůči transgender sportovcům. Trans sportovkyně by asociace do turnajů vpouštět podle ní neměla.
„Ženský tenis se stává terčem posměchu kvůli těmto hrozným zásadám upřednostňujícím duševní zdraví a identitu mužů před ženami, které objevily lásku k tenisu,“ vysvětlila Jonesová svůj postoj s tím, že se na ni obrací ženy a prosí o pomoc, aby mohly hrát spravedlivě. Ženy podle ní nevědí, kam jinam se se svými žádostmi obrátit.
Upozornila na to, že muži soutěží v ženských turnajích po celé zemi, nahrazují tak ženy v týmovém tenisu a vyhrávají národní tituly. Podle ní je ale potřeba dát ženám a dívkám hrajícím tenis najevo, že si zaslouží, aby se s nimi zacházelo spravedlivě a aby za své úspěchy byly oceněny, a to bez ohledu na to, kdy se sportu začnou věnovat. „Nemusí dosáhnout žádného elitního postavení. Již existuje kategorie pro mužské sportovce, kteří si tuto výsadu užívají. Ať si tenis užijí i sportovkyně,“ dodala.
Ke Kim Shasbyové Jonesové se přidala bývalá světová jednička a 16násobná grandslamová šampionka Martina Navrátilová. „No tak, USTA – ženský tenis není pro neúspěšné mužské sportovce, a to bez ohledu na věk,“ napsala s tím, že tento přístup není správný ani spravedlivý. Zároveň podotkla, zda by to bylo povoleno tento měsíc na US Open. „Jen s vlastním ID? Myslím, že ne…“ dodala.
Americká tenisová asociace, hlavní tenisová organizace ve Spojených státech a člen Mezinárodní tenisové federace, v případech profesionálních soutěží vyžaduje po transgender sportovcích potvrzení statusu genderové identity, ovšem u ligových a rekreačních kategorií to nutností není. Ti, kteří přecházejí z muže na ženu, mohou v ženských kategoriích soutěžit při dodržení určitých podmínek. Sportovkyně musela prohlásit, že její genderová identita je ženská, přičemž toto rozhodnutí nesmí změnit po dobu minimálně čtyř let. Zároveň je nutné prokázat, že hormonální terapie, kterou trans sportovkyně při své proměně prošla, byla podávána ověřitelným způsobem a po dostatečně dlouhou dobu, aby se minimalizovaly výhody související s pohlavím ve sportovních soutěžích.