Andrej Babiš na svém Facebooku podpořil výroky Antonína Pařízka z Porodnice Apolinář o tom, že ženy by měly rodit ve věku 24 let. V reakci na to spustila organizace Beat Sexism online kampaň #PromiňAndreji. Stovka žen se tak rozhodla Babišovi říct, proč si nenechá státem diktovat, kdy porodí.
V květnu zveřejnil premiér Andrej Babiš na svém facebookovém účtu status, v němž uvedl: „(…) V dnešní době mají ženy své první dítě v průměru okolo 30. roku. Současná medicína je na tak vysoké úrovni, že porodnické výsledky jsou i u žen ve velmi pokročilém věku na stejné úrovni jako u žen mladých. Rozdíl je ovšem v tom, že dítě starší matku značně duševně a fyzicky vyčerpává, a proto většinou skončí pouze u jednoho dítěte. A to je z hlediska naší země nevýhodné. Proto je třeba podporovat všemi možnými nástroji, aby ženy rodily své první dítě mnohem dříve, než dosáhnou 30. roku svého života (optimální je věk okolo 24. roku života ženy).“
V reakci na to spustila organizace Beat Sexism kampaň #PromiňAndreji, kterou podpořila stovka žen. Pomocí hashtagu #PromiňAndreji sdílejí na Instagramu své příběhy o tom, co ony plánují nebo co dělaly ve 24 letech. Zdůrazňují také, proč pro ně není přijatelné porodit dítě v daném věku, na který Babiš apeluje.
Na základě zveřejněných příběhů žen vyplynulo celkem šest hlavních problémů, proč je pro některé ženy nepředstavitelné porodit dítě ve věku, který Andrej Babiš doporučuje. Nejčastější příčinou se ukázalo vzdělání a kariéra. „#PromiňAndreji, ale ve 24 letech se budu připravovat na státnice, abych trochu pomohla zdravotnictví, které se díky Vám řítí do kytek,“ vyjádřila jedna z uživatelek sociální sítě Instagram. „Chci být dobrá máma. Dítě budu mít, až budu dostatečně zajištěná a sama dost vyspělá a vzdělaná na to, abych mu mohla předat svou nejlepší verzi a své maximum,“ říká další uživatelka. Ve 24 letech většina studentů ukončuje vysokoškolské vzdělání a pokračují do zaměstnání. Na základě odezvy na kampaň má spousta žen ve 24 letech spíše tendenci realizovat se jak pracovně, tak i osobně.
Dalším podstatným faktorem, proč ženy nepodporují Babišovo vyjádření, se ukázala nedostupnost bydlení. Například dostupnost bydlení v Praze je ve srovnání s okolními metropolemi jednoznačně nejnižší. Vyplývá to z tzv. indexu dostupnosti bydlení, který vydává společnost Central Group.
Důvodem, proč ženy nechtějí mít dítě ve zmíněném věku, je i nízký rodičovský příspěvek. „Já jsem ve 24 letech dělala státnice… a shodou okolností taky porodila svoje druhé dítě. Bylo to sakra náročný. A jak se mi odvděčil stát za to, že jsem otěhotněla během VŠ? Povinný rodičovský příspěvek na čtyři roky, tedy 3800 měsíčně,“ vyjádřila se k situaci další uživatelka Instagramu.
I matky samoživitelky patří v ČR mezi nejrizikovější skupinu občanů a stát jim příliš nepomáhá. Například průzkum provedený organizací Klub svobodných matek ukázal, že průměrný měsíční příjem matek-samoživitelek se pohybuje mezi 10.000 a 20.000 Kč a průměrná částka výživného činí 2000 Kč měsíčně.
Problémem se ukázala i absence školek pro děti od dvou let a celková situace na pracovním trhu.
Výrok Andreje Babiše o otěhotnění ve 24 letech rozpoutal také debatu na téma homosexuálních vztahů. „#PromiňAndreji, ale až mi bude 24 let, budu ještě studovat. A i kdybych nestudovala, s dětmi to budu mít přece jen složitější kvůli svojí orientaci. Tak alespoň schvalte to #manželstvíprovšechny“, vyjádřila se jedna ze zapojených žen. „Kdybych měla možnost mít ve 24 letech zabezpečené dítě, které má oficiálně dva rodiče, proč ne. Bohužel, prý se to nepočítá mít dvě mámy,“ říká další.
Cílem kampaně je poukázat na problematiku, v rámci které je ženám doporučováno těhotenství v určitém věku. „Zároveň bychom chtěli podotknout, že naším záměrem není kritizovat těhotenství ve zmiňovaném věku. Zastáváme názor, že takové rozhodnutí závisí na každém jedinci,“ říká organizace Beat Sexism a dodává: „Navíc je od premiéra nemístné generalizovat jeho tvrzení o tom, že starší ženy děti mnohem více vyčerpávají, a proto zůstávají jen u jednoho.“
Většina žen, které se rozhodly do kampaně zapojit, se shoduje v jednom: „#PromiňAndreji, ale ženy nejsou výrobní linka na nové daňové poplatníky.“ Pokud se tedy Andrej Babiš, jak sám říká, snaží podporovat všemi možnými nástroji, aby ženy měly děti dříve, odpovědí na tento problém není jeho vyjádření o tom, že ženy mají dříve rodit, protože je to pro zemi výhodné. Odpovědí je řešení výše zmíněných faktorů, které vedou k tomu, že ženy těhotenství odkládají, dodává organizace Beat Sexism.