V neděli uplyne 60 let od povstání Tibeťanů proti čínské okupaci jejich země. Při potlačení protestů čínští komunisté zabili téměř 90 tisíc Tibeťanů. Každoročně je tato událost připomínána iniciativou Vlajka pro Tibet, která letos bude vlát na 748 místech – na školách, radnicích, institucích i u obyčejných lidí. Po letech vlády ANO se letos opět připojuje i Praha. Logickou otázkou tedy zní, zda se symbolicky připojí i Pražský hrad.
Odpověď Jiřího Ovčáčka na dotaz deníku FORUM 24 není překvapivá. Ne. Podle mluvčího prezidenta jde jen o exhibici s tibetskými vlajkami a mediálně vděčný krok. „Akce Tibetská vlajka je stejně odvážná jako podpora Sandinistů za minulého režimu. Jde o mediálně vděčný krok, žádný jiný smysl není. Oficiální zahraniční politika ČR je zcela stejná jako oficiální zahraniční politika USA, tedy uznáváme jednotnou Čínu. Nelze tedy očekávat, že bychom byť uvažovali o připojení se k této exhibici s tibetskými vlajkami,“ reagoval Jiří Ovčáček.
Otázka Tibetu je pro Číňany velmi citlivá. Kdokoliv chce mít v Číně dobré vztahy, musí čínské represe v Tibetu přehlížet a zlehčovat. Tak činí dlouhodobě i Miloš Zeman, který zaujímá trvale velmi vstřícné a nekritické postoje vůči Číně. Zcela opačné než Václav Havel, který byl výrazně na straně Tibetu. Naproti tomu Miloš Zeman se jezdí učit do Číny, jak stabilizovat společnost.
Tlak Číňanů na Tibet po roce 1959 nepolevil, naopak. Země je stále okupována, Číňané likvidují kulturu země a Tibeťané čelí trvalému násilí. Například v roce 2008 zde čínští komunisté zabili desítky lidí, víc než tisíc Tibeťanů uvěznili.