K ruskému velvyslanectví na náměstí Borise Němcova v Praze lidé stále přinášejí květiny, svíčky a vzkazy v latince i azbuce, kterými chtějí uctít památku Alexeje Navalného. Většina z nich má ohledně způsobu, jakým ruský opozičník zemřel, jasno: „Putin je vrah.“
Pietní místo kolem velkého portrétu Navalného je zahrnuto svíčkami, květinami, ale i červenými balónky ve tvaru srdce. Mezi svíčkami prosvítají nápisy jako „Smrt Putinovi“ a „Rusko bude svobodné“. Většina vzkazů se však soustřeďuje na kovovém zátarasu před propagační vývěskou ambasády s nápisem Vítejte v Rusku. Její skleněná výloha je postříkaná červenou barvou připomínající skvrny od krve.
Několik příkladů za všechny: „Proč Ljošu, a ne Vovu?“ „Svobodu politickým vězňům.“ „Putin chcípl a Navalný bude žít.“ Kromě textů se objevují i fotografie zachycující Navalného s někdejším opozičním politikem Borisem Němcovem, který byl zavražděn, a také na demonstracích, při zatýkání nebo s manželkou.
Zprávu o úmrtí Alexeje Navalného vydala ruská vězeňská správa v pátek a původně uvedla jako příčinu smrti utržení krevní sraženiny. Nehledě na to, že se do trestanecké kolonie Polární vlk za severním polárním kruhem vypravila Navalného matka a jeho advokát, nebylo jim tělo ruského opozičníka vydáno, a dokonce se jim dostalo vysvětlení, že není k nalezení.
Později úřady už netrvaly na krevní sraženině jako příčině úmrtí, ale bez bližšího časového upřesnění sdělily, že Navalného tělo rodina nedostane do doby, než se uzavře oficiální vyšetřování.
Mezitím se v mnoha ruských městech i v zahraničí scházeli lidé, kteří chtěli uctít památku zavražděného politika. V Rusku policie při této příležitosti zadržela na čtyři stovky lidí. Ti většinou přišli symbolicky položit květiny k místním pomníkům obětí politických vražd za doby Josefa Stalina.