Za žhářský útok na domek Romů ve Vítkově na Opavsku, při kterém málem uhořela malá Natálka a její rodina, si Václav Cojocaru a Ivo Müller měli odpykat 20 let vězení. Šumperský soud ale rozhodl o jejich podmínečném propuštění na svobodu. To se v úterý podle Deníku N stalo skutečností a oba muži opustili brány věznice Mírov. Rozhodnutí soudu šokovalo vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou a mnoho pochopení pro něj neměl ani prezident Petr Pavel.
Byla noc ze soboty na neděli 19. dubna 2009, když čtveřice severomoravských neonacistů zaútočila zápalnými lahvemi na domek ve Vítkově na Opavsku. Uvnitř spala početná rodina a plameny zranily tři lidi, nejhůře ještě ani ne dvouletou Natálku. Utrpěla popáleniny na 80 procentech těla, přišla o tři prsty, absolvovala mnoho operací a trpí doživotními následky fyzickými i psychickými.
Za nelidský zločin byli mladíci odsouzeni k přísným trestům. Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali 20 let vězení, jejich kumpáni David Vaculík a Jaromír Lukeš ještě o 2 roky více. O podmínečném propuštění prvních dvou jmenovaných rozhodl Okresní soud v Šumperku minulý týden. Odpykali si totiž dvě třetiny trestu. Dnes se verdikt stal skutečností a Cojocaru a Müller jsou volní. Podle Deníku N je dopoledne vyzvedl před věznicí Mírov jejich advokát. Čeká je zkušební doba na 7 let a dohled probačního úředníka. Navíc musí splácet náhradu škody.
Rozhodnutí soudu zaskočilo nejen rodinu Natálky, která se o něm dozvěděla ze sdělovacích prostředků, ale také odborníky a v neposlední řadě i prezidenta Pavla. Ten se o něm vyjádřil shodou okolností během piety v Letech u Písku připomínající rasistické vraždy Romů za druhé světové války. „Já jsem ten případ sledoval od samého počátku a musím říct, že mě překvapilo, že byli propuštěni předčasně, konkrétní důvody neznám,“ svěřil se serveru Romea. „Samozřejmě nevím ani, jak moc došli k závěru, že se napravili nebo nenapravili, to opravdu nemohu posuzovat, ale vzhledem k charakteru toho činu i těm následkům si myslím, že to nebylo úplně přiměřené,“ dodal.
Obavy o stav poškozené rodiny vyjádřila na twitteru vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Podle ní by bylo propuštění dvou ze čtyř pachatelů pro rodinu náročné i po 20 letech, natož pokud byl trest o sedm let zkrácen. Také kritizovala situaci, kdy se rodina o rozhodnutí soudu dozvěděla až z médií. „Tento nešťastný případ ukazuje na potřebnost systémových změn na straně ochrany práv obětí trestných činů,“ napsala Laurenčíková.
Zpráva o podmínečném propuštění vítkovských žhářů šokovala také vládní zmocněnkyni pro záležitosti romské menšiny Lucii Fukovou: „Rozhodnutí respektuji, ale neumím si představit, jak se v tuto chvíli musí cítit Natálka a její rodina. Pokusím se najít vhodnou formu podpory rodiny,“ řekla.