Nejstarší prezident světa Robert Mugabe byl uklizen do ústraní. Nahradil ho bývalý šéf rozvědky podezřelý z dohledu nad vražděním civilistů. A z Mugabeho narozenin 21. února bude státní svátek. Čeká lidi v zemi lepší budoucnost? Zatím to tak nevypadá.
Ještě nedávno se zdálo, že Robert Mugabe udrží otěže moci až do stovky. Listopadový puč však jeho „dynastii“ učinil přítrž, což mnozí oslavili v ulicích. I to prý Mugabeho zlomilo – viděl, že to s láskou lidu nebude tak žhavé (i když se navzdory své bizarní politice těší podpoře části obyvatel).
Listopadový vojenský převrat měl zajistit, aby zemi „nezdědila“ Mugabeho ambiciózní manželka Grace, ale viceprezident Emmerson Mnangagwa, jenž se těší podpoře armády. To se podařilo. Mugabe se do poslední chvíle držel moci jako klíště, přestože ztrácel kognitivní kapacity. Často zapomínal, což se ukázalo v parlamentu, kde v roce 2015 dvakrát po sobě zopakoval identický proslov.
Pozornost přitahoval hlavně okázalým luxusem. Své 91. narozeniny oslavil v lázních u Viktoriiných vodopádů – honosná akce stála přes milion dolarů. V zemi, kde mnoho lidí trpí hladem, je to hodně peněz. Mugabeho to nepálí, podle Guardianu jeho majetek dosahuje hodnoty 28,5 miliardy korun. V metropoli Harare vlastní opulentní sídlo a čile investuje v zahraničí.
Jeho žena Grace, bývalá sekretářka, jež si Mugabeho vzala v roce 1996 (věkový rozdíl je 41 let), si vysloužila přezdívku „Gucci Grace“ podle své záliby v oblečení luxusní italské značky. Během jednoho výletu do Paříže podle listu Daily Telegraph nakoupila šaty za 120 tisíc dolarů.
Své choutky údajně hradila i ze státních fondů stejně jako řada dalších vysoce postavených činitelů. Čelí také obvinění z realitních machinací a podle jihoafrických médií bohatla na nelegálním prodeji diamantů. Grace je podle všeho také nesmírně inteligentní. V roce 2014 získala na univerzitě v Harare doktorát ze sociologie za pouhé dva měsíce.
Mugabeho vláda i díky korupci a prostopášnému hospodaření zanechává zemi v dezolátním stavu. Inflace dosáhla nepředstavitelných 90 triliard (!) procent a Zimbabwe de facto nemá fungující měnu. V roce 2009 vydala vláda stobilionovou bankovku, ale i ta byla naprosto bezcenná. Lidé začali používat zahraniční měny – dolar nebo čínský jüan.
Mugabe přitom v roce 1980 nastoupil k moci jako symbol boje proti kolonialismu a Zimbabwe bylo na vzestupu a bohatlo rychleji než okolní země. Kde se stala chyba?
Mugabe se narodil v roce 1924 nedaleko Harare na území britské samosprávní kolonie Jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe). Otec odešel od rodiny, když mu bylo deset let. Mugabe vyrůstal v chudobě. Později se mu dostalo vzdělání od katolických misionářů a navštěvoval univerzitu v jihoafrickém Fort Hare. Mladý Mugabe se inspiroval indickým bojem za nezávislost na Británii. Jeho vzorem byl Gándhí.
Po krátké učitelské kariéře se v roce 1960 přidal k africkému nacionalistickému hnutí, zatímco v Jižní Rhodesii bobtnalo rasové napětí. Mugabe se na rozdíl od Gándhího klonil k politickému násilí. V roce 1963 jej vláda Rhodesie nechala zatknout a následujících jedenáct let strávil ve vězení. Mezitím vyhlásila bělošská menšina v Jižní Rhodesii nezávislost na Británii.
V roce 1979 sjednali Britové příměří a Mugabe se vrátil do vlasti. Následujícího roku se konaly volby. Mugabe suverénně zvítězil a uchoval si dokonce náklonnost bělošského obyvatelstva. Lidé v něm viděli hrdinu, jenž přislíbil, že zemi sjednotí a zavládne mír.
Brzy začaly boje. Mezi lety 1983 až 1985 vyslal Mugabe brigády do neklidné oblasti na západě země, kde vojáci zabíjeli jeho odpůrce. Podle odhadů tehdy zahynulo deset tisíc lidí, většinou civilistů. Po ústavních změnách v roce 1988 se Mugabe stal prezidentem a svou moc ještě upevnil.
Země v devadesátých letech krátce prosperovala, pozice prezidenta se zdál neotřesitelná a afričtí vůdcové přehlíželi jeho místy bezohledné metody. Na konci dekády se situace v zemi zhoršila a Mugabe začal podporovat gangy nelítostných násilníků, jež vyháněly bělošské farmáře. Z té doby také pochází památný Mugabeho citát: „Věřit lze jedině mrtvým bělochům.“
Jeho kroky přinesly mezinárodní kritiku a nedostatek potravin. Afričtí lídři najednou začali na Mugabeho tlačit, aby odešel. Ten však odmítl. Během následujících let se dvakrát konaly zmanipulované volby a Mugabe se udržel. Odpůrci čelili násilí, někteří byli zabiti. Černou práci měl na starosti také nový prezident Mnangagwa. Pětasedmdesátiletý muž byl donedávna věrným představitelem Mugabeho režimu. Oba muži vedli mocenský, nikoli ideologický boj.
Pravá ruka exprezidenta má temnou minulost. Přezdívá se mu „krokodýl“, což podle afrikanistů souvisí s posvátným zvířetem jeho kmene. Ale možná se mu tak říká i kvůli jeho filozofii – s nepřáteli chce rychle zamést. V šedesátých letech vedl v Rhodesii gang bojující proti bělošské nadvládě, jenž například vyhodil do vzduchu vlak u Fort Victoria.
Mnangagwa také čelí podezření, že se v 80. letech v čele tajných služeb podílel na smrti tisíců civilistů. Zřejmě stál i za útoky na opozici v roce 2008. Málokdo věří, že tento muž přinese lidem v Zimbabwe lepší budoucnost, o níž mnozí dlouhé roky snili. Senilního a bezohledného despotu nahrazuje chladnokrevný expert na černou práci.