Příchod zimy komplikuje a pro obě strany zpomaluje podnikání ofenzivních válečných operací. Realita zákopové války v podmínkách ukrajinských mrazů je krutá a obleva zas mění bojiště na bažinu, často neprostupnou i pro nejtěžší techniku.
To nejhorší roční období si vybrala ruská armáda k masivní ofenzivní operaci, která jí má pomoci posunout frontu co nejvíce na západ, obsadit chybějící části Donbasu a upevnit své postavení na jihu a východě Ukrajiny. Podle mínění amerických odborníků z Institutu pro studium války (ISW) se k ofenzivní operaci uprostřed toho nejhoršího počasí na Ukrajině rozhodla proto, že v době před nadcházejícími prezidentskými volbami v Rusku dostala za úkol získat iniciativu a letní měsíce strávila vyčerpávající obranou proti ukrajinské protiofenzivě. Ta sice nedosáhla předpokládaných cílů, nicméně jí efektivně znemožnila udeřit na ukrajinské linie a zahnala ji do defenzivy, a to už měsíce předtím, než Ukrajinci udeřili doopravdy.
„Během posledních několika týdnů ruské síly pokračovaly v ofenzivních operacích na hranicích Charkovské a Luhanské oblasti, navzdory sněhu, mrazu a bahnu východní Ukrajiny, a podnikaly opakované pozemní útoky v Záporožské oblasti bez ohledu na bahnité podmínky a silný vítr na jihu. Rozsáhlé oblasti fronty, obzvlášť na severovýchodní a východní Ukrajině nyní přecházejí do období silných mrazů a rozbahněná země zamrzne, což umožní mechanizované operace jak ruským, tak ukrajinským silám,“ píše ISW.
To, do jaké míry poskytly Rusům dosavadní ofenzivní operace možnosti, aby v blízké budoucnosti získali operačně významné zisky, zůstává nicméně nejasné, píšou analytici. Těžké podmínky zpomalily rychlost ruského postupu, poškozují bojovou morálku a zvýšily útočníkům ztráty, které se nyní blíží schopnosti ruské armády získávat nové bojovníky a znemožňují vytváření rezerv.
Ukrajinci naopak využívají toto období k vytvoření a posílení obranných pozic a šetří své síly a zdroje pro budoucí operace. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k budování obranných linií a opevnění ve všechno oblastech, kde by mohl hrozit ruský útok. Ty mohou na jedné straně zvýšit ztráty útočících Rusů a na straně druhé posloužit jako odrazový můstek pro případné další útočné operace Ukrajiny v příštím roce. Rozhodnutí vybudovat obranná postavení totiž nemusí nutně znamenat, že Ukrajina opustila plány na další útočné operace, dodávají analytici.
Mrazivé podmínky trápí také ukrajinské obránce
Španělský deník El País cituje francouzského válečného experta Thibaulta Fouilleta z Institutu pro strategická obranná studia Univerzity v Lyonu. Ten upozorňuje na fakt, že teploty pod bodem mrazu přinášejí vojákům novou úroveň problémů.
Zaprvé komplikují využití dronů, které se staly významnou součástí bojového úsilí obou stran. Jen v oblasti Avdijivky jich jsou nasazené stovky, ať už jde o pozorovací zařízení, nebo o zařízení útočná. Mrazy ovšem výrazně ovlivňují kapacitu jejich baterií, nemluvě o případných sněžných bouřích, jež využití dronů zcela znemožňují, popisuje odborník. Využití průzkumných dronů také může limitovat nízká oblačnost. Kapitolou samou pro sebe byly mlhy, které limitovaly sledovací kapacitu pro Rusy důležitých dronů Orlan.
Zasněžené a zamrzlé silnice mohou významně narušit pohyb vozidel a dodávek, které jsou klíčové pro přesuny vojáků. Ani obleva ale nepřinese úlevu, protože kombinace tání a deště promění ukrajinskou krajinu v bažinu znemožňující pohyb kolových i pásových vozidel, což narušuje možnosti pohybu armádních konvojů a vozidel obecně.
Komentátoři rovněž zdůrazňují, že válka v zimních podmínkách zpravidla ztrácí na intenzitě. Bezlisté stromy a keře skýtají málo úkrytu, rozdíl mezi teplotou okolního prostředí a lidským tělem je na termokamerách viditelnější, miny se pod sněhem těžce hledají a operace pěchoty se musí zkrátit kvůli riziku omrzlin a hypotermie. Vojáci nabalení do zimního oblečení zase nemohou být tak pohybliví.
Velmi komplikovaný je už samotný život v zákopech, které se stanou v zimě zabláceným rájem myší hledajících teplo a respiračních chorob. Hlodavci mezitím kontaminují zásoby. Vytvořit ve zmrzlé půdě nové zákopy je skoro nemožné. Ani dieselové motory těžké techniky nereagují na silné mrazy vůbec vstřícně.
Ukrajinci, jak už zaznělo, využijí těžké podmínky spíše pro posílení obrany než pro ofenzivu. Útočit budou především na ruskou logistiku ve snaze narušit dodávky zásob, čerstvých sil a munice na frontu. Není pochyb o tom, že ruské jednotky, zvláště ty složené z nezkušených branců, utrpí obrovské ztráty. Stejně jako minulou zimu i letos zaplatí ruská armáda za boj na Ukrajině bezpochyby tisíci životů.