Jiří Zimola zatím, aspoň navenek, vzdal svou roli spasitele sociální demokracie. Rezignoval na funkci prvního místopředsedy strany.

„Nemohu jinak, než odejít z funkce, z níž nemohu nic změnit. Pokud si to někdo bude vykládat jako zbabělost, tak ať,“ řekl Zimola v pátek na tiskové konferenci v Lidovém domě.
Nějakou politickou alternativu k ČSSD prý zakládat nechce. To není divu, truchlivý osud Lva 21 Paroubka je v živé paměti. Prostě trapnost.

Pesimismus ze Zimoly ovšem jen čiší: „Jakákoli razantní a tak potřebná změna při současném rozložení sil je v současném širším vedení ČSSD nesplnitelný úkol.“ Je tam ale bludička na konci tunelu: „Zůstávám členem ČSSD a jsem připraven, v případě, že obyčejní členové ČSSD, jejichž hlas dnes není slyšet na oficiálních jednáních orgánů strany, budou volat po změně, znovu nastoupit a bojovat za ČSSD jako tradiční a v budoucnu věřím opět silnou demokratickou levicovou stranu.“

Tolik bývalý lánský spiklenec, který se Zemanem a Haškem za zády předsedy Sobotky bojoval za jednotu ČSSD svérázným způsobem. Dnes o své lánské účasti říká, že jednal jako „užitečný idiot“. Říkal by to, kdyby byla ta schůzka úspěšná? Jak by se potom jeho role označila? Byl by úspěšný chytrák? No nevyšlo to. Od té doby mu nevyšlo nic.

Zábavný je komentář předsedy ČSSD Hamáčka 7. 11. na Twitteru: „Rozhodnutí Jirky Zimoly mě překvapilo, ale nezbývá mi, než jej respektovat. Děkuji mu za půl roku společné práce ve vedení ČSSD. Věřím, že i jako řadový člen bude dál usilovat o jednotnou sociální demokracii, která znovu dokáže oslovit a získat ztracené voliče.“

No jasně. Jirka nedělá celou dobu nic jiného, než že se snaží o jednotnou sociální demokracii. To z něj vyzařuje na všechny strany.

Abychom k němu nebyli nespravedliví, nebloudí sám. Všechny výzvy, aby se soc. dem. vrátila ke svému tradičnímu programu jsou mimo. Je to debata o tom, jestli Titanic nalakovat na růžovo, nebo na oranžovo. Od doby, kdy byla v 90. letech ČSSD na vzestupu, měl jen jeden hlavní bod programu, aby se Miloš Zeman dostal k moci jako premiér. Bod dva, aby jakoby odešel do důchodu a byl povolán zpět jako prezident. Bod dva na první pokus nevyšel a nebýt přímé volby, nevyšel by nikdy.

Pokud jde o ideje, ČSSD představila jen opium pro lid v podobě zastaralého socialistického naftalínu. Tato droga se ale předávkovala a její jiné varianty, stejně toxické, použil Andrej Babiš. Na tohoto nového sekáče byli obstarožní aparátníci poněkud krátcí. Možná by mu ještě tak dokázal čelit Jiří Paroubek, jenže – jak se ukázalo – domnělý velikán a buldozer není bez stranických struktur a stranické pokladny nic. Skoro mu to vyšlo, pak se ale kampaň nečekaně protáhla, peníze došly a veřejnost se poněkud unavila. Všechno další mu selhalo.

ČSSD by potřebovala pár drobností: vyměnit celé vedení, vyměnit značnou část členstva, najít nové lidi, kteří by do staré rachotiny nalili účinnější palivo. Dva z těchto bodů se blíží zázraku a na ty se nemohou moc spoléhat dokonce ani lidovci. Ti taky vědí, že všemocnému a bezmocnému Hospodinu musí pomoci bojovat proti různým mezinárodním úmluvám, jinak to nebesa zřejmě nezvládnou.

Je to smůla. Ti skutečně chudí a bezbranní, třeba statisíce lidí v exekucích, kteří nikdy nezaplatí nereálné částky (které si nikdy nepůjčili a jsou jen sankčními poplatky), nechodí volit nikoho. Možná je krátkodobě částečně dokázal vyburcovat Zeman před druhým kolem prezidentské volby pomocí z klobouku vytaženého tématu imigrantské hrozby a údajného vítače Drahoše. Tohle už se snadno opakovat nebude.

Smůla je, že jediný inteligentní sociální demokrat ve funkci předsedy byl Vladimír Špidla. Taky poněkud obstarožní, ale narozdíl od Zemana aspoň sociální demokrat byl. Zeman nikdy. Komunikace s tzv. masami mu ovšem poněkud vázla. Kdo by to řekl, že se jednu bude vzpomínat nostalgicky na Špidlu a Sobotku. I to je příznak vší té bídy strany, která se nahoru dostala hlásáním vize spálené země, čímž se přece jen Klausovi poněkud křivdilo.

Došly lidé, myšlenky i peníze. A už není ani Zimola. (Ani „náš Blair Gross“. Díky aspoň za pokus o soc. dem. humor.) Zbyli tu Babiš a Zeman. Takže moc děkujeme za výsledný dojem, strano se stoletou tradicí. Už se budeme jen dívat.

 

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora