Poté, co vyšlo najevo, že se Univerzita Karlova zapletla s čínskou ambasádou, se studenti i veřejnost pokoušejí do obchodů univerzity s východní komunistickou despocií vnést světlo a obnovit důvěru v tuto instituci. Ta jim však zatím nebyla příliš nápomocná, a aktivisté proto využili zákonného prostředku a domáhají se informací o čínském vlivu na univerzitě prostřednictvím zákona 106 o svobodném přístupu k informacím.
Univerzita na to však zareagovala po vzoru státní správy a naúčtovala tazatelce Kateřině Kňapové poplatek za „náročné zpracování“, což zavdalo důvod ke spekulacím o snaze napříště usměrnit příliš zvídavé tazatele. V tomto případě částka přesahuje 8000 Kč. Tazatelku v této věci podpořil spolek Fórum Věda žije, který už shromažďuje dary na pokrytí nákladů spojených s touto a případnými dalšími žádostmi při rozkrývání čínského vlivu na nejprestižnější české vysoké škole.
Kňapová předmětnou žádost podala už před měsícem, tedy v době, kdy na rektorátu neprobíhala žádná stávka. „Je v zájmu nás všech, abychom viděli, jestli na té Karlovce neprobíhala i jiná strategická korupce ze strany Číny než ta, o níž se doposud psalo,“ zdůvodnila svou iniciativu. .