Podle výroční zprávy zveřejněné státní korporací klesl čistý zisk Roskosmosu v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 přibližně 42krát. Ruský kosmický program zápasí s nedostatkem peněz už mnoho let.
Že se Roskosmosu nedaří, píše web RIA.ru a cituje zprávu samotné agentury. „Finanční výsledek státní korporace Roskosmos se odráží ve výkazu o finančních výsledcích ve výši 2 miliardy 219,414 milionu rublů (před zdaněním) a je tvořen ziskem z mezinárodních kosmických aktivit, příjmy z účasti Roskosmosu na základním kapitálu akciových společností a úroky z vkladů, poskytnutých úvěrů a zůstatků peněz na běžných účtech. Čistý zisk činí 292,633 milionu rublů,“ uvádí zpráva.
Přitom v roce 2019 činil čistý zisk 12 miliard 501 milionů rublů a zisk před zdaněním 14 miliard 23 milionů rublů.
Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin například letos v dubnu prohlásil, že američtí astronauti z NASA budou k cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici používat raketu Sojuz, protože americká technologie je „nespolehlivá“. Šlo o to, že tehdy bylo startovní okno pro posádku NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici na palubě rakety SpaceX posunuto o několik dní.
Právě takový výrok ale ukazuje spíš hořkost, která v Rusku nad vlastním kosmickým programem panuje. Američané už opět, poté co byl před lety zastaven projekt letů raketoplánů, mohou dopravovat do vesmíru astronauty vlastní kosmickou lodí, kterou vyvinula právě Space X Elona Muska. Projekt je soukromý, kabina a první stupeň nosné rakety jsou vícenásobně použitelné, a tedy je provoz levnější. Do kosmické lodi se vejde víc lidí, čtyři až sedm, zatímco do ruského Sojuzu maximálně tři. Rusko zatím dost draze prodávalo křesla v Sojuzu mimo jiné Američanům a byl to docela velký zdroj zisku. Nakonec se cena jedné „letenky“ vyšplhala na 90 milionů dolarů, a to není zrovna málo.
NASA zaplatila ruské vládě od roku 2006 přibližně 3,9 miliardy amerických dolarů za nákupy sedadel v Sojuzech pro mezinárodní astronauty. Nyní NASA očekává ukončení dalších plateb, jakmile se zalétají soukromé pilotované lodě.
Agentura Roskosmos vyhlásila na konci září výběrové řízení na výzkumné a vývojové práce, které mají „prozkoumat problematické otázky programu pilotovaných lunárních misí“. Let na Měsíc s lidskou posádkou je ale pro Rusko nejspíš skutečně „ve hvězdách“. Nejen že nejsou peníze, ale kosmický program opustilo v minulých letech mnoho odborníků, protože byli špatně placení, a Rusko nabírá zpoždění i za ambiciozní Čínou, která má ve vesmíru velké plány.