Zítra to budou přesně tři roky, kdy se konalo druhé kolo volby prezidenta České republiky, v němž zvítězil Miloš Zeman. Občané, kteří mají pocit, že je Zeman jako prezident zklamal, se spojují na facebookové události s názvem „Trenky pro prezidenta Miloše Zemana“, aby symbolickou formou protestu – nošením rudých trenýrek na klopě – vyjádřili svůj nesouhlas s jeho dosavadním působením na Hradě. Trenýrky odkazují k akci umělecké skupiny Ztohoven, která loni vyvěsila na střechu Pražského hradu místo prezidentské standarty obří červené trenýrky jako symbol „buranství“ (více pro připomenutí zde).

Na stránkách zítra plánované události organizátoři píší, že se podle nich Miloš Zeman nechová tak, jak by se prezident chovat měl. „Prezident České republiky vystupuje sprostě, neslušně, je xenofobní, má rasistické a strach vyvolávající projevy, které vedou ke spolupráci s extremisty typu Martina Konvičky. Pan prezident chová nekritický obdiv k Putinovu Rusku a čínskému nedemokratickému režimu bez svobody jednotlice a dodržování lidských práv. Nabourává nepsané tradice, vede vulgární projevy ve veřejnoprávním médiu v živém přenosu a velkopanské manýry typu „můžu si kouřit, kde chci a kdy chci“ (zvlášť se zavedením nového zákona o nekuřáckých prostorech). Prezident Miloš Zeman rozděluje českou společnost na ty správné (jeho příznivce) a ty špatné (jeho odpůrce) … a v neposlední řadě vyznamenává lidi s komunistickou, či dokonce estébáckou minulostí státní medailí. Je toho ale bohužel mnohem víc,“ píše se v úvodu stránky a dále organizátoři vysvětlují, že akce nemá za úkol vyvolat negativní emoce, ale má sloužit k zamyšlení nad tím, zdali by se měl prezident, reprezentant naší země opravdu chovat tak, jak se chová.

Součástí akce bude i napsání osobního vzkazu pro prezidenta Miloše Zemana. „Můžete na své trenýrky napsat cokoliv, co byste rádi sdělili panu prezidentovi. Po vytvoření trenýrek a napsání vzkazu dílo vyfoťte a přidejte do alba v této události. Závěrem bude dopis, kam sepíšu všechny vzkazy a odešlu dopis na hrad,“ vysvětluje za všechny organizátory Kristýna Herejtová.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner