Sněmovna na svém pátečním jednání schválila nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní. Do programu páteční schůze pak předseda hnutí ANO Andrej Babiš už dopoledne navrhoval zařadit čtyři desítky nových bodů, část z nich se týkala důchodů. Po jeho vystoupení, které trvalo zhruba 1,5 hodiny, se dostavil za stejným účelem k řečništi lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.
K názvům nových bodů týkajících se penzí si Babiš vypomohl titulky a články, a to i těmi, které vyšly po středečním verdiktu Ústavního soudu ke zkrácení loňské mimořádné valorizace důchodů. Jeden z nich lídr ANO pojmenoval jako výzvu všem důchodcům, aby si nalepili na lednici slogan, že už nikdy nebudou volit žádnou z pětice vládních stran. Na penze doporučoval Babiš přesměrovat peníze určené na podle něho netransparentní nákup vojenských letounů F-35.
I v souvislosti se středečním rozhodnutím ústavních soudců chtěl Babiš stejně jako v minulosti probírat „mocenský kartel“ vlády, parlamentních komor, Hradu a nyní i Ústavního soudu. „Mocenský kartel se snaží ovládnout i všechny nezávislé instituce,“ prohlásil. Jmenoval statistický úřad, Energetický regulační úřad a antimonopolní úřad. „Ten mocenský kartel je gigantický a nezastaví se před ničím,“ dodal.
Některé z nových bodů se pak týkaly údajné vládní válečné rétoriky, zatímco podle Babiše je potřeba mluvit o míru. Předseda nejsilnější opoziční strany ale také tvrdil, že ANO armádu vždy podporovalo a podporuje. K dalším Babišovým tématům patřila porodnost, inflace, zadlužování státu, poměry v Evropské unii, digitalizace, dostupnost bydlení a zdravotnictví. Ve zdravotnictví podle lídra ANO prodává současný koaliční kabinet práci jeho bývalé vlády, obdobně jako v dopravě, kde u staveb nynější představitelé podle něho jen stříhají pásky.
Vládní tábor chce, aby v pátek sněmovna schvalovala například zpřísnění pravidel proti praní špinavých peněz, změny ve jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a v poledne návrh nové zbraňové legislativy.
Sněmovna schválila nový zbraňový zákon
Nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá prodejcům zbraní hlásit podezřelé obchody, umožňuje zabavit zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkracuje lhůtu pro lékařské prohlídky držitelů zbraní, nakonec sněmovna po poledni schválila. Poslanci navzdory nesouhlasu ministerstva vnitra do vládního návrhu vložili dosavadní ustanovení, které zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek. Normu nyní dostane k projednání senát.
Dodatečné změny zákona kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí a následně zastřelil i sebe, žádný z poslanců nenavrhoval. Členové dolní parlamentní komory se shodli s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) na tom, že se některá opatření pokusí zavést ještě letos dílčí novelou platného zákona.
Novela by například mohla uložit prodejcům zbraní povinné ohlášení podezřelých obchodů dříve než od roku 2026, kdy má nový zákon kvůli modernizaci a digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabýt účinnosti. Opoziční ANO neprosadilo, aby se termín o rok uspíšil. „Termín nemůžeme splnit,“ prohlásil Rakušan s poukazem na to, že rok 2025 bude určen pro otestování systému a že je nutné počkat i na digitalizaci zdravotnictví. ANO poté neuspělo ani s návrhem doprovodného usnesení, aby ministerstvo zdravotnictví urychlilo digitalizaci zdravotní dokumentace a přístupu do ní.