„Vy ještě nemáte dost?!“ ptají se stovky lidí na Staroměstském náměstí a na dalších více než 160 místech po celé České republice. Sledujte živý přenos z protestní akce na Staroměstském náměstí v Praze. Jde o další demonstraci organizovanou iniciativou Milion chvilek pro demokracii. Akce měla být původně omezena počtem maximálně 500 účastníků. Dnes odpoledne ale ministr zdravotnictví Adam Vojtěch otočil a řekl, že nařízení pro demonstrace neplatí.
Organizátoři dnešních protestů chtěli dát najevo nesouhlas s postupem vlády v době koronavirové krize a vymezit se i proti střetu zájmu premiéra nebo proti rozkladu demokratických institucí.
„Proč se scházíme? Nalijme si čistého vína. Tato vláda poškozuje naši zemi. Tato vláda poškozuje miliony lidí. Je třeba se proti tomu důrazně ozvat. Andrej Babiš a jeho vláda kašlou na lidi. Hrabou jen pod sebe. Starají se jen o své vlastní zájmy. Pod rouškou koronaviru se snaží prosadit pochybné zákony. Místo podpory českých firem posílají miliony do Číny. Ze slibované pomoci o 1190 miliardách zatím do české ekonomiky nalili jenom 57 miliard. A do toho všeho Andrej Babiš privatizuje jednu instituci za druhou. Naposledy dosadil své lidi do Rady České televize, ačkoli má být tento orgán nezávislý na politicích,“ uvádějí organizátoři demonstrace.
„Bez silné pozitivní alternativy se totiž nic nezmění,“ stojí v pozvánce, a dále Milion chvilek pokládá několik otázek vládě:
Vy ještě nemáte dost?
Vy ještě nemáte dost nahrabaných peněz?
Vy ještě nemáte dost nakumulované moci?
Vy ještě nemáte dost institucí obsazených svými lidmi?
Vy ještě nemáte dost peněz vysátých z veřejných zdrojů?
Vy ještě nemáte dost mezinárodní ostudy?
Vy ještě nemáte dost oblbování a strašení lidí?
My toho totiž dost máme!
Na pódiu organizátoři umístili transparent s nápisem Zastavme rozklad demokracie. Někteří lidé s sebou přinesli české vlajky i vlajky EU. Nechybí ale také vlajka Tchaj-wanu.
Pořadatelé na začátku ohlásili, že bylo dosaženo vítězství:
„Ministr Vojtěch ustoupil a uznal, že dosavadní výklad ministerstva zdravotnictví byl nesprávný. (…) Bylo nutné vydat nové stanovisko, které je v souladu s Ústavou a právem na shromažďování. (…) Teď je snad i vládě jasné, že lidská práva nejsou kus hadru. (…) Nejde o milostivé povolení, jak se to pokouší ministr Vojtěch podat. Je to uznání toho, že jsme měli pravdu. (…) Je neuvěřitelné, že přestože je akce nahlášená už deset dní předem, tak se podmínky pro ni zásadně změní tři hodiny před začátkem.“
Zazněla také kritika vlády ohledně nákupu zdravotních pomůcek v době koronakrize, kdy peníze plynuly do čínských firem, a ne českých, a podezřelým zprostředkovatelům a firmám bez nákladů, zaměstnanců a v exekucích, firmám v daňových rájích a největšímu sponzorovi hnutí ANO. Byly připomenuty postoje předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který se rozhodl pro cestu na Tchaj-wan a hájí tak naši suverenitu a nezávislost. Poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD odmítli i jen to, aby poděkovali Tchaj-wanu za poskytnutou bezplatnou pomoc. Zato se vládní činitelé klaněli předraženým pomůckám z Číny. Občanská aktivita má ale smysl; vláda shodila ze stolu nesmyslný návrh na obrovskou finanční podporu leteckých společností.
Zůstávají tady ale otázky na vládu. „Proč jste 28. ledna odmítli návrh opozice důkladně projednat připravenost České republiky na případnou epidemii koronaviru?“
Otázky byly adresovány i konkrétně premiéru Babišovi: Pane Babiši, proč vaše hnutí ANO hlasovalo pro tajnou volbu členů mediálních rad? Proč nemůže veřejnost vědět, kdo se snaží ovládnout média, která mají sloužit veřejnému zájmu? Proč jste do Rady ČT podpořili kandidáty zjevně napojené na aktivní politiky? A proč vaši poslanci už dokonce veřejně mluví o tom, které nepohodlné pořady by raději zrušili? Pane premiére Babiši, kdy konečně vysvětlíte, jak jste přišel ke svému majetku? Není zvláštní, že na takovouto otázku neznáme odpověď?“
Zazněla kritika návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle odpůrců pomoci Babišovi v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Vláda jej minulý týden hlasy ministrů za hnutí ANO schválila. Podle předlohy by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu a jeho součástí.
Pak zazněla výzva ke dvěma minutám ticha, aby všechny ty nezodpovězené otázky vynikly.
Veronika Vendlová, koordinátorka Sítě Milionu Chvilek, oznámila: „Dnes večer tady máme na více než 160 místech protesty, po celé zemi. Žádné srdce na mapě není samo – znamená, že se našli lidé, kteří sdílí stejné hodnoty a nejsou lhostejní k tomu, co se v jejich okolí děje. Nemusí jít jen o nespokojenost s politickou situací, ale třeba také o ochranu přírody a okolí a dobré mezilidské vztahy… Čím menší je obec či město, tím těžší je vystoupit na veřejnost a dát najevo, co si myslíme. Znáte to, tam se všichni znají. Vytrvejte, spojte se s dalšími lidmi. Chcete-li se zapojit do naší sítě, ozvěte se nám. děkujeme.“
Alena Švejnohová, starostka Peček, řekla: „I my jsme zvoleni a máme mandát zastupovat občany na naší úrovni a hospodařit s našimi svěřenými prostředky. (…) Když bojujeme o peníze přidělené samosprávám, neznamená to, že jsme nesolidární, ale že společně bojujeme o zlepšení míst, kde spolu žijeme.“
Pak hovořil Mikuláš Minář a zmínil minulé velké demonstrace: „Bylo to všechno vůbec k něčemu?“ Odpověděl, že ano. „Bylo to strašně důležité.“ Mnoho lidí se začalo angažovat a mnoho horších věcí se nestalo, protože vládní garnituře neprochází tak snadno zneužívání moci. „Něco takového tu nebylo od revoluce a nevzdáme to.“ Je třeba si ale přiznat, že „tohle všechno nestačí“. Je třeba nabídnout řešení. Tím jsou jedině volby. Do voleb zbývá 500 dní a opoziční strany musí „ukázat, že se s nimi dá počítat“. Je třeba silná a věrohodná vize, silní lidé v politice a odvaha spolupracovat. „Máme jen čekat, s čím strany přijdou? Každý musí udělat, na co stačí. Začněme u krajských a senátních voleb na podzim.“ Ať všichni obejdou své přátele a zvýší účast ve volbách. Pět procent navíc může znamenat hodně. Na Slovensku dokázali dojít ke změně i po Mečiarovi a Ficovi. „Pokud se spojí milion lidí, budeme na podzim příštího roku slavit vítězství.“ Mikuláš Minář slíbil, že pro tento cíl udělá všechno.
Demonstrace byla po sedmé hodině zakončena zpěvem české hymny.