Evropský parlament na své jednání již poněkolikáté zařadil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Celá debata tentokrát navazuje na zveřejnění konečné zprávy auditu Evropské komise, která konstatovala, že předseda vlády je ve střetu zájmů, a jeho holding Agrofert proto nemá nárok na evropské dotace.
Debatu otevřel eurokomisař Johannes Hahn. Ujistil poslance o tom, že Evropská komise k celé věci přistupuje velmi seriózně. Řekl, že holdingu Agrofert nadále nejsou vypláceny evropské dotace, a to i u konkrétních zemědělských projektů. „Chceme dělat všechno pro to, abychom se vyhýbali střetu zájmů,“ řekl Hahn.
Eurokomisař uvedl, že případy střetu zájmů ohrožují právní stát. A právě podmínka právního státu je něčím, na co jsou navázány i dotace. „Každý střet zájmů podkopává důvěryhodnost našich politik. Naplánovali jsme další opatření,“ prohlásil eurokomisař s tím, že Evropská komise plánuje další kroky.
Za Evropský parlament jako první vystoupila europoslankyně Monika Hohlmeierová. „Z pohledu Výboru pro rozpočtovou kontrolu jsme se ve většině shodli na tom, s jakou drzostí a neomaleností oligarchické struktury v Česku pracují na tom, aby se obohacovaly na evropských i národních dotacích,“ řekla s tím, že pro ni není pochopitelné, že na Radě není problém střetu zájmů jasně vyřešen. „Milá Komise, veškeré postupy musí být lepší a rychlejší,“ uzavřela Hohlmeierová.
„Český premiér financuje svůj byznys z peněz daňových poplatníků,“ zaznělo v řeči europoslankyně Lary Woltersové. Ta je přesvědčena o tom, že české úřady musí od Agrofertu žádat peníze zpět. „Babiš se může rozhodnout. Buď bude nadále pobírat dotace, nebo odstoupí z pozice premiéra.“
Europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek vystoupil, aby se svého předsedy zastal. „Česká republika implementuje opatření z té auditní zprávy,“ uvedl. Nechápe prý, proč europoslanci nezmíní údajný pozitivní trend boje se střetem zájmů v Česku, a poděkoval Česku i Evropské komisi.
Joachim Kuhs je přesvědčen o tom, že je nutné zavést mechanismy, kterými se zastaví dotace a které donutí příjemce je vracet. „Musíme zasáhnout pana Babiše tam, kde ho to bolí nejvíc, a to je jeho peněženka,“ řekl. Český europoslanec Mikuláš Peksa popsal, že v Česku vznikl systém zneužívání dotací. „Děsivá je ta kolektivní slepota,“ prohlásil a dodal: „Všichni věděli, že Babiš je ve střetu zájmů, a nikdo to neřekl nahlas.“
Europoslanec Zdzisław Krasnodębski připomněl roli eurokomisařky Věry Jourové, která v rozhovoru pro Der Spiegel řekla, že v České republice nejde o systémové problémy, avšak ona sama je členkou Babišova hnutí ANO. „Možná se paní Jourová více zaměřuje na problémy systémového charakteru v jiných zemích než ve své vlastní,“ uvedl.
Sabrina Pignedoliová se zastala kolegů Mikuláše Peksy a Tomáše Zdechovského, které Babiš urážel a označil je za vlastizrádce. „Nejste zrádci, ale jste spojenci všech Evropanů. My nemůžeme akceptovat takové útoky na naše kolegy,“ řekla. Na ni navázal Zdechovský otázkou: „Jak dlouho jsme zavírali oči před střetem zájmů člověka, který se neštítí vyzývat k tomu, aby se ostatní lidé stali rukojmími jeho byznysu?“
Další Babišova poslankyně, která vystoupila, byla Dita Charanzová. „Jsem ráda, že zaznělo, že nakládání s penězi není ohroženo, tedy že probíhá podle pravidel,“ prohlásila, aniž by vzala v potaz, že dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Europoslankyni vadí, že by podle některých jejích kolegů měl být proti Česku spuštěn mechanismus právního státu.
Definitivní závěry auditu zveřejnila Evropská komise na konci dubna letošního roku, auditní řízení trvalo od ledna 2019. Auditoři konstatují, že Andrej Babiš je konečným vlastníkem a beneficientem Agrofertu a zároveň je také jeho ovládající osobou. Na dotace proto nemá nárok podle článku 61 Finančního nařízení z roku 2018. Dotace pro Agrofert jsou zastaveny, avšak Česká republika plánuje Evropskou komisi v této věci žalovat.
Ostře vystoupil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09): „Osobně nemám vůbec radost z toho, že se znovu zabýváme střetem zájmů českého premiéra. (…) Je to až donedávna nepředstavitelný exces, kdy premiér členského státu bezostyšně zneužívá svou veřejnou funkci vzešlou z voleb k sebeobohacování se na úrok evropských daňových poplatníků, v tuto chvíli zejména těch českých, kteří se dosud na jeho podnikání složili částkou přesahující 150 milionů korun. A kdyby Komise na podzim 2018 i v důsledku tlaku EP nezasáhla a platby Agrofertu nestopla, přispěli by zřejmě částkou mnohem vyšší, a zřejmě nejenom Češi,“ hovořil Pospíšil.
„Škody, které by napáchala benevolence a přivírání očí nad jejich případným střetem zájmů, by byly nedozírné. V sázce je mnoho – vědomí, že pravidla platí pro všechny včetně těch nejvýše postavených, i důvěra občanů v politiky a politiku jako takovou,“ dodal europoslanec Pospíšil.
Se svým proslovem vystoupila také bývalá členka hnutí ANO Radka Maxová, nyní působící ve straně Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů. „Mrzí mě, že se ČR kvůli střetu zájmů jejího premiéra opět stává bodem programu diskuse v Evropském parlamentu. Závěry auditní zprávy ukazují, jak je zásadní, aby ve všech členských státech byl funkční systém kontroly vyplácení dotací a eliminace střetu zájmů. (…) Jedna věc je právo ve smyslu legislativy a druhá, minimálně stejně zásadní, je vnímání morálky jednotlivými politiky a politická kultura jednotlivých členských zemích,“ řekla. Není podle ní možné, aby namísto toho politici útočili na média a opozici.
„Andrej Babiš si naši zemi bere jako rukojmí. Je potřeba zastropovat příjmy ze společné zemědělské politiky,“ vyzvala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).