Premiér Andrej Babiš je opět tématem pléna Evropského parlamentu. Projednával se bod jednání nazvaný „Obnovení trestního stíhání předsedy vlády České republiky v souvislosti se zneužitím finančních prostředků EU a potenciálními střety zájmů“ a opět šlo o ostudu České republiky, kterou způsobil Andrej Babiš.
Zástupce Evropské komise Virginijus Sinkevičius na počátku debaty zdůraznil, že EK má „nulovou toleranci pro podvody nebo zneužívání evropských fondů“ a že se zabývá možným střetem zájmů ve všech členských zemích včetně Česka.
V debatě vystoupil český europoslanec Tomáš Zdechovský, následovala Babišova poslankyně Dita Charanzová. „Ctěme presumpci neviny,“ vyzývala oddaně ve snaze zpochybnit legitimitu debaty. Po ní ovšem vystoupila europoslankyně Viola von Cramon-Taubadelová, která uvedla: „My nevíme, jakým způsobem oligarchové profitují z evropského rozpočtu.“ Řekla, že je nutné vyvinout tlak na to, aby nebyli utlačováni malí zemědělci.
Šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová jasně řekla: „Paní Charanzová, tato diskuze není žádnou českou diskuzí,“ oslovila Babišovu poslankyni. „Evropské dotace nesmí jít do oligarchických struktur. To znamená, že musíme zamezit korupci a musíme udělat zákon proti oligarchům. A kolik subvencí může dostat jedna jediná osoba?“ ptala se.
„Nastavení kontroly finančních toků EU není dobré,“ upozornil europoslanec Mikuláš Peksa. „Stát funguje jako advokát holdingu Agrofert,“ řekl. V debatě nevystoupila Martina Dlabajová (ANO), která je místopředsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu.
Plénum Evropského parlamentu se střetem zájmů českého premiéra zabývalo již podruhé. V prosinci 2018 bylo velkou většinou odhlasováno usnesení, které vyzvalo Evropskou komisi, aby začala jednat. Poté byli do České republiky odesláni auditoři, kteří se zabývali čerpáním dotací holdingem Agrofert.
Oba audity konstatovaly, že český premiér je v konfliktu zájmů. Babiš tvrdí, že se Česká republika bude s Evropskou komisí soudit. V únoru 2020 přijede do Česka mise europoslanců, kteří se budou taktéž zabývat evropskými fondy.
Zástupce Evropské komise Virginijus Sinkevičius na počátku debaty zdůraznil, že EK má „nulovou toleranci pro podvody nebo zneužívání evropských fondů” a že se zabývá možným střetem zájmů ve všech členských zemích včetně Česka. Podrobnosti z auditů eurokomisař nesdělil, neboť jsou podle něj až do skončení celého kontrolního procesu tajné.
Řada europoslanců v debatě vyzvala v souvislosti s případem českého premiéra k vytvoření systému čerpání unijních dotací s jasnými, přísnějšími pravidly.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro rozpočtovou kontrolu, v rozhovoru s ČTK odmítl, že by debata na půdu EP nepatřila. Jejím cílem podle něj bylo „dát politicky najevo, že nikdo v Evropské unii nebude porušovat nařízení o střetu zájmů včetně premiéra České republiky, padni komu padni”. Babiš podle Zdechovského chtěl, aby Evropa byla konečně rozhodná a začala konat. „Tak v tomhle případě může vidět, že jsme neskutečně rozhodní a že konáme,” dodal.