
Jednání poslanecké sněmovny, ilustační foto FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem
FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem
Úterní jednání poslanecké sněmovny trvalo až do noci. Poslanci v rámci vysokoškolské novely nezavedli příspěvek matkám z řad studentek na hlídání jejich malých dětí. Sněmovna tak vyhověla námitkám Senátu, který takzvané hlídačkovné kvůli jeho koncepci odmítl. Naopak schválila novelu o navýšení náborového příspěvku a benefitů pro vojáky.
To, že jednání bude v případě potřeby pokračovat i po 19. a 21. hodině, v úvodu prosadila vládní koalice na podnět předsedy poslanců ODS Marka Bendy. U řečnického pultu se následně vystřídali představitelé opozice, Andrej Babiš (ANO), Alena Schillerová (ANO) i Tomio Okamura (SPD) a řada dalších poslanců. Po 21. hodině se podařilo projednat veškeré body plánovaného programu a byla zahájena rozprava k návrhům konkrétních zákonů.
Benda návrh na noční jednání zdůvodnil právě snahou projednat zákony. „Věřím, že jsme toho nenaplánovali příliš mnoho, ale kdyby se některý z těch bodů měl zaseknout, tak abychom byli schopní ho dodělat,“ uvedl.
Babiš kromě opětovného obviňování premiéra Petra Fialy (ODS) z „chorobné lhavosti“ žádal znovu debatu o podílu předsedy ODS v Podnikatelské družstevní záložně, protiopatřeních proti zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, o vztazích se Slovenskem nebo o klimatických opatřeních EU. Zároveň hájil své působení v čele vlády. „Tady historicky mě chce někdo zlikvidovat, protože tady vadím,“ uvedl Babiš.
Babiš rovněž žádal, aby Sněmovna projednala odvolání ministra školství Mikuláše Beka (STAN) z funkce. O Bekovi hovořil předseda ANO jako o senátorovi, i když ministrovo funkční období v horní parlamentní komoře skončilo už loni na podzim. Babiš se také pozastavil nad plány ministra zdravotnictví bojovat proti obezitě u dětí. „Naši lidi jsou sportovci. Já kandiduju v Moravskoslezském kraji, tam jsou všichni sportovci,“ uvedl.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová navrhla odvolat z dozorčí rady energetické skupiny ČEZ libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj), kterého soud minulou středu nepravomocně uznal částečně vinným v korupční kauze. Podle Schillerové by to Sněmovna měla projednat v rámci bodu, který se měl týkat údajného ohrožení důvěryhodnosti skupiny ČEZ nečinností ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS).
Schillerová rovněž vzkázala vládním stranám před závěrečným schvalováním sporné novely o poplatcích za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo), že si její hnutí osvojí nynější praxi vládní koalice stanovovat ve Sněmovně pevné časy hlasování. Novinářům řekla, že jedněmi z prvních pevných hlasování v případě vzniku vlády ANO už na počátku příštího roku budou ta o znovuzavedení elektronické evidence tržeb, o zákonu stanovujícím věk pro odchod do důchodu na 65 let a o zákonu zavádějícím možnost kontroly veřejnoprávních médií Nejvyšším kontrolním úřadem. „Vnímáme to jako definitivní precedent, který si v případě vládní odpovědnosti už letos v zimě osvojíme,“ uvedla Schillerová.
Poslanci schválili pomoc vojákům
Sociální příspěvek studentkám na hlídání jejich malých dětí chtěl z novely vysokoškolského zákona vyškrtnout Senát. Kritici, k nimž patří i ministr školství Mikuláš Bek (za STAN), vytkli této poslanecké úpravě nesystémovost, možné zneužívání a zvýšení výdajů vysokých škol, které by mohlo dosáhnout až čtvrt miliardy korun ročně. Právě z toho důvodu pak nebyla přijata.
Vysokoškolská novela upravuje především podmínky studia doktorandů včetně jejich lepšího ohodnocení. Současně uzákoní akreditační úřad jako samostatnou právnickou osobu s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Zákon také rozvolňuje podobu státních závěrečných zkoušek, mění systém stipendií a zpřísňuje postih za neoprávněné užívání titulu absolventa vysoké školy.
Sněmovna rovněž schválila navýšení náborového příspěvku a výhod pro vojáky, a to zrychleně už v prvním čtení, hlasy 142 ze 145 přítomných poslanců. Vojáci budou muset hlásit pobyt v zahraničí mimo státy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Novela, která má podle ministerstva obrany podpořit nábor a udržet v armádě současný personál, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Náborový příspěvek by měli noví vojáci získat podle novely jednorázově. K benefitům, které novela navyšuje, patří stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení a příplatek za službu v zahraničí. Dodatečné náklady pro státní rozpočet odhadlo ministerstvo na 375 milionů korun ročně.
Základní měsíční stabilizační příspěvek zůstane 7000 korun, nově by se ale mohl až desetinásobně zvýšit podle zvláštní odbornosti nebo vykonávané činnosti. Předloha dále upravuje požadavek na trestní bezúhonnost zájemce o vstup do armády. „Návrh se vrací u drtivé většiny odsouzení k obecnému principu uznání bezúhonnosti na základě zahlazení,“ stojí ve zdůvodnění. Zůstane požadavek nepřípustnosti přijmout do armády pachatele zvlášť závažných zločinů a těch, kterým soud uloží trest ztráty vojenské hodnosti.