Poslanci po třech hodinách jednání schválili program úterní schůze sněmovny. Koalice se hned po začátku schůze snažila prosadit možnost prodloužení jednání až do půlnoci, návrh ale neprošel. Dolní komora hlasovala o návrhu předsedy klubu ODS Marka Bendy dvakrát, vládních poslanců ale nebyl v lavicích dostatečný počet. Znovu prodloužení jednání navrhl po schválení programu předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan, jeho návrh už byl přijat.
Benda svůj návrh zdůvodnil snahou koalice o to, aby v úterý dolní komora projednala šestici plánovaných bodů. Při některých z nich se podle něho očekává rozsáhlejší diskuse. V prvním, později zpochybněném hlasování, chyběly vládnímu táboru ke schválení prodloužení jednacího dne dva hlasy, ve druhém hlasování jeden.
„Poslanci vládní koalice nejsou v práci,“ komentoval výsledek předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. S takovým úvodem schůze vzhledem ke koaliční většině, jak podotkl, nepočítal. Dokresluje podle něho situaci v koalici, kterou charakterizoval slovy arogance, destrukce a zmatek.
Sněmovna v úterý schválila přísnější pravidla pro nelicencované správce majetku. Změna zákona má zajistit, že tyto subjekty už nebudou obcházet zákon. Zároveň by měla přispět k větší informovanosti veřejnosti o vysoce rizikových investicích. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před poslanci kromě jiného uvedl, že návrh zákona reaguje na výkladové poznatky z praxe a navazuje na koncepci rozvoje kapitálového trhu, kterou schválila ještě minulá vláda. Předlohu nyní posoudí sněmovní rozpočtový výbor.
Poslanci podpořili také novelu ke zjednodušení čerpání podpor z fondu investic. Rozšíří se podle předlohy okruh oblastí, v nichž bude možné peníze z fondu využívat. Novela, jež nyní zamíří k posouzení do výboru pro veřejnou správu, také zakotví nový informační systém fondu. „Stávající zákon nevymezuje všechny aktivity, které jsou v současné době nutné k naplnění poslání SFPI. Současné taxativní nastavení podporovaných aktivit neumožňuje financovat investiční přípravu projektů, což bude jednou z aktivit financovatelných z Národního plánu obnovy,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.
V úvodním kole sněmovna podpořila vládní novelu vodního zákona, která má minimalizovat rizika havárií na vodách a současně upřesnit pravomoci při likvidaci jejich následků. Obsahuje plán zmapování všech výpustí odpadních vod, jasné rozdělení úkolů mezi instituce a až pětinásobné zvýšení sankcí. Změna zákona reaguje na havárii, která před třemi lety zničila život na kilometrech toku řeky Bečvy.
Během projednávání programu schůze si vzal slovo předseda opoziční SPD Tomio Okamura. Mluvil především o migraci, podle něj mohou cizinci v České republice za nárůst kriminality. „Kvůli vaší vládě prudce přibývá českých obětí kriminality cizinců,“ obvinil koalici. Odkazoval se přitom na údajné statistiky ministerstva vnitra.
Po něm vystoupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Strategie této vlády je lidi strašit a říkat nepravdu,“ prohlásil Babiš. Jedna ze lží je podle něj to, že premiér „straší zadlužením“ a tím, že máme špatné veřejné finance.
„Je to manipulace, není to pravda,“ řekl Babiš s tím, že se lidé nemají čeho bát. Podle něj byla za jeho vlády země ve skvělé kondici. „Žádná katastrofa ani bankrot tady nehrozí. Veřejné finance my jsme předali v roce 2021 s menším zadlužením, než jsme nastupovali po té hrozné vládě, Nečasova vláda,“ tvrdil. Podle něj premiér straší proto, aby se lidé uskromnili, a varování vlády označil za mantru. „Nevěřte premiérovi, nevěřte členům vlády. Oni vám stále lžou,“ zopakoval znovu a obvinil kabinet z vysoké inflace.
Potom kritizoval předsedkyni poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) za to, že jela s předsedou senátu na Ukrajinu, a navrhl jako jeden z jednacích bodů, aby jí to bylo zakázáno. Také tvrdil, že „ukradla“ Miroslavu Kalouskovi stranu TOP 09.
Poslanci se k hlasování o programu schůze dostali kolem páté hodiny odpoledne. Znovu potom hlasovali i o prodloužení jednání po sedmé, tento návrh byl přijat. Poslanci tak mohou jednat do 21:00.