Předseda senátu Miloš Vystrčil zhodnotil výsledky cesty na Tchaj-wan, která skončila v pátek. Přenos vysílal senátní web. Vystoupili zde všichni členové senátorské delegace a mluvili nejen o důležitosti cesty ve smyslu svobody a demokracie, ale o konkrétních oblastech, v nichž by Česká republika mohla s Tchaj-wanem spolupracovat.
Vystrčil hned na počátku cesty poděkoval všem, kteří jeho delegaci drželi palce. „Jsem velmi rád za tu podporu, které se nám ode všech i mimo Českou republiku dostalo,“ uvedl. Pokud jde o navázání kontaktů, Vystrčil je považuje za vemi úspěšné, a to zejména v oblasti technologií. Předseda senátu poděkoval i médiím za to, jakým způsobem o cestě informovala, a avizoval, že by mohla vzniknout přímá letecká linka Praha – Tchai-pei.
Místopředseda senátu Jiří Růžička k tomu doplnil: „Je pro mě důležitý druhý cíl stát zpříma. A ten třetí – to, že spolu mají spolupracovat demokratické země.“ Ocenil, že po výhrůžkách z čínské strany se ozvaly další státy, aby se České republiky zastaly. Růžička také řekl, že bude docházet k větší výměně jak vysokoškolských studentů, tak i učitelů. „Máme podobnou minulost, žili jsme v totalitních režimech. I proto chystáme výměnu středoškolských učitelů.“
„Úkolem této cesty bylo posílit spolupráci,“ řekl další ze zúčastněných senátorů Pavel Fischer. Delegace se setkala s obrovským zájmem o posilování kontaktů mezi studenty, politiky, neziskovými organizacemi i v oblasti samosprávy. Fischer hovořil o třech oblastech vhodných pro spolupráci: Kybernetická bezpečnost, 5G a také nový mobilní operátor. Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřené především na moderní a pokročilé technologie. Působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.
Tchaj-wan je velmi úspěšný v boji s koronavirem. Jen několik stovek nakažených a minimum mrtvých, to je jejich výsledek. Země byla dobře připravena a podle členů delegace bychom se v tomto měli inspirovat.
Vystrčil už před pátečním odletem novinářům v Tchaj-peji řekl, že misi pokládá za úspěšnou. Ostrovní země je podle něj ochotna se více ekonomicky angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Cestu kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.