Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Poslanci se ve středu mimořádně sešli k dalšímu projednávání důchodové reformy a změnách v poplatcích pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Obě předlohy jsou v druhém čtení. Očekává se, že jednání se protáhne až do pátku. Hned na začátku si poslanci odhlasovali, že mohou jednat až do nočních hodin.
Opoziční kritika vládní reformy penzí neutichla ve Sněmovně ani po zhruba 12 hodinách od úvodu schůze dolní parlamentní komory. Do debaty byly stále přihlášeny tři desítky poslanců, počet přihlášek do obecné debaty se od jejího dnešního odpoledního zahájení snížil i díky jejich průběžnému doplňování o osm.
Opoziční poslanci ANO a SPD ve svých obstrukčních vystoupeních nejčastěji opakovali, že vláda nepředložila reformu důchodového systému, ale jen jeho parametrické změny. Zopakoval to i Hubert Lang (ANO), který v úvodu svého vystoupení v souladu s překladem svého příjmení uvedl, že „nebude úplně krátký“.
Výhrady měli zástupci opozice zejména k navrhovanému zvyšování věku odchodu do důchodu nad současných 65 let s ohledem na prodlužování průměrné délky dožití. Pozastavovali se nad tím, že chce koalice až pomocí poslaneckého návrhu stanovit novou hranici pro odchod do penze na úrovni 67 let věku.
Renata Oulehlová (ANO) si stěžovala mimo jiné na to, že se i mezi mladými zvyšuje počet lidí, kteří nepracují, a tím pádem nepřispívají do důchodového systému. Igor Hendrych (ANO) poukazoval na to, že u lidí v předdůchodovém věku po dosažení 60 let v průměru prudce klesá jejich výkonnost a vyplatí se jim jít do předčasného důchodu. V tomto směru navrhl vládní předlohu upravit pro lidi nad 65 let věku.
„Asi jste si vyhodnotili jako vláda, že důchodci nejsou vaši voliči,“ komentoval vládní návrh další poslanec ANO Ladislav Okleštěk. Opakoval tvrzení stranických kolegů, že penzisté kvůli nastavení reformy přijdou řádově o tisíce korun a řada z nich se ocitne pod hranicí chudoby. Strach ale podle Oklešťka vyvolává vláda a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tím, že bez úprav penzijního systému stát na důchody mít nebude. „Vy to tady na sílu prosadíte, ale životaschopné to nebude,“ prorokoval Miloslav Janulík (ANO). Hnutí proto slíbilo v případě návratu do vlády hranici důchodového věku vrátit na 65 let.
Opoziční obstrukce slíbil za hnutí ANO už v úvodu jednání jeho předseda Andrej Babiš, který se večer z jednání omluvil. Místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havlíček slíbil, že kritika ANO bude pokračovat. „Nenecháme nit suchou na tom vašem vládnutí,“ řekl.
Sněmovna schválila program mimořádné schůze svolané z podnětu vládního tábora ke sporné důchodové reformě a k televizním a rozhlasovým poplatkům odpoledne po 6,5 hodinách od ranního zahájení jednání. Koalice už ráno prosadila pro dnešek možnost nočního jednání. Podle kuloárových informací by měl jednací den skončit před půlnocí.
Obdobný scénář se očekává i pro čtvrtek. Pokud opoziční zástupci dokážou probírat změny v penzích až do pátečního odpoledne, je možné, že novelu o televizních a rozhlasových poplatcích už Sněmovna na této schůzi ve druhém čtení neprojedná.
Lidé budou v budoucnu odcházet do starobního důchodu nejpozději v 67 letech věku, řekl dnes poslancům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Horní limit má podle něj zavést poslanecká úprava vládní reformy penzí, která počítá s prodlužováním věku odchodu do penze i po 65 letech v návaznosti na prodlužování průměrného věku dožití.
Ministr to uvedl v souvislosti s tvrzením opoziční SPD, která vládnímu návrhu dala přezdívku „Z práce do rakve“. Podle Jurečky ale navrhovaná reforma rozhodně „neznamená, že z práce půjdou lidé přímo do hrobu“.
Předseda SPD Tomio Okamura dnes opětovně navrhl Sněmovně zamítnutí sporné vládní reformy důchodů, která počítá se zvyšováním věku odchodu do starobní penze podle průměrného věku dožití. Označil to za „nefunkční a asociální nesmysl“. Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) je podle podle Okamury vládou „nehorázných podvodů a lží“, která chce prosadit neomezený věk odchodu do důchodu.
Okamura navrhoval zamítnutí reformy už při jejím úvodním květnovém kole projednávání Sněmovnou, které se protáhlo na 32 hodin. Pokud by Sněmovna zamítnutí vládního návrhu, o němž bude rozhodovat až v závěrečném kole schvalování, podle očekávání znovu neakceptovala, bude SPD podle Okamury prosazovat zachování věku odchodu do penze v 65 letech věku.
Šéf SPD vyčetl kabinetu, že peníze na důchody nehledá v úsporách státních výdajů, ale místo toho podporuje uprchlíky z Ukrajiny kvůli ruské agresi nebo neziskové organizace a financuje „politické trafiky“. Obvinil vládu z toho, že občany i firmy „sdírá z kůže“ zvyšováním daní a poplatků místo jejich důslednějšího vybírání nebo zabráněním zneužívání sociálních dávek.
„Vy máte radost z toho, že se lidem nedaří,“ uvedl Okamrura na závěr svého zhruba třičtvrtěhodinového vystoupení před polední přestávkou. Jednání má pokračovat od 14:00 projevy dalších poslanců s přednostním řečnickým právem, tedy místopředsedy Sněmovny a ANO Karla Havlíčka a předsedy poslanců SPD Radima Fialy. Po následném předpokládaném schválení programu schůze by mělo jednání podle kuloárových informací pokračovat do půlnoci.
Hned ráno si vzal slovo s přednostním právem šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Prohlásil, že koaliční návrh není žádná důchodová reforma. „Hlásím, Alenka mne pověřila obstruovat, takže budu mluvit dlouho,“ oznámil.
„Chceme zabránit dalšímu okradení důchodců, protože to není žádná reforma,“ zdůvodnil Babiš záměr opozice obsáhlými projevy oddálit schvalování novely, jež mimo jiné zvyšuje věk odchodu do starobní penze. ANO prý změny v důchodech zruší, pokud nyní ve sněmovně projdou. Předlohu zvyšující rozhlasové a televizní poplatky a rozšiřující okruh poplatníků opět označil za korupční.
„Nikdy v dějinách České republiky tu nebyla tak neschopná, tak arogantní a tak asociální vláda,“ prohlásil. „Neschopnost této vlády je nekonečná jako vesmír,“ podotkl.
Zájmy obyvatel má kabinet podle něho na posledním místě, porušuje sliby, zavřel ekonomiku a zmítá se ve skandálech. „Jediný výsledek bezmála tří let vlády pětikoalice je drahota a celospolečenský marasmus,“ řekl. Zmínil rovněž zvýšení daní a „dramatické“ snížení životní úrovně. „Kvůli Fialově vládě se lidé mají špatně,“ soudí Babiš, který naopak vyzdvihoval počínání předchozího kabinetu, který vedl.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že vládní návrh nepředstavuje důchodovou reformu. Neobsahuje podle ní žádné nové zdroje ani motivační prvky. „Předložené změny mají jedinou ambici, a to co nejvíce zkrátit pobyt v důchodu silným ročníkům 70. let, takzvaným Husákovým dětem,“ řekla.
Sněmovní sociální výbor doporučil dolní komoře začátkem září schválit vládní reformu penzí s pomalejším zvyšováním důchodového věku nad 65 let, a to o měsíc ročně místo původně navrhovaných dvou měsíců. Posouvání důchodového věku je jedním z nástrojů, který má přispět k udržitelnosti a snížení schodků důchodového systému.
Penzijní věk roste už nyní. U mužů se zvedá o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři měsíce. Na 65 let se věková hranice dostane ve 30. letech. Opozice další zvyšování odmítá. Proti jsou i odbory. Novela předpokládá také například snižování výpočtu nových důchodů. Její projednávání v úvodním kole zabralo poslancům 32 hodin čistého času.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu zvyšuje od ledna příštího roku poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Navíc poplatky valorizuje jednou za tři roky podle míry inflace. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků.
Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač.
Sněmovní mediální výbor podpořil jen zpřesnění podmínek obchodních sdělení a úpravu limitů sponzorských vztahů. Úvodní projednávání novely trvalo kvůli odporu opozice po asi 18 hodin.