Mezi pozvanými před sněmovní vyšetřovací komisi, kterou vede Martin Plíšek, dorazil také novinář Janek Kroupa. Ten řekl, že nesouhlasí s vyjádřením ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), že je třeba, aby trestní stíhání bylo neveřejné. Kroupa byl rovněž ve styku s exredaktorem MF Dnes Markem Přibilem, který na záznamech hovořil se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.
„Když jsem promluvil o Babišovi, Vondráček (člen sněmovní vyšetřovací komise za ANO – pozn. aut.) se sebral a odešel,“ řekl investigativní novinář Janek Kroupa žurnalistům po své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí. Na otázku, jak Vondráčkovo jednání chápe, Kroupa odpověděl: „Nijak. Třeba mu bylo vedro.“ Předseda sněmovní komise Martin Plíšek později na tiskové konferenci prozradil, že poslanec a člen komise za ANO Radek Vondráček svou absenci avizoval a na další průběh jednání se vrátil.
Janek Kroupa zásadně nesouhlasí s Milanem Chovancem, který úniky z policejních spisů označil za problém a rakovinu. „Novináři jsou od toho, aby kontrolovali a aby se kriticky stavěli k oběma stranám. Nejenom k těm, kteří jsou stíhaní, ale i k policistům. To znamená, ve chvíli, kdy policie pozatýká nějaké lidi, my se máme ptát, jestli je to legitimní. Mají opravdu dost důkazů? Není to nějaká manipulace vůči těm lidem? My nestojíme ani na jedné straně. Ani na straně policie, ani na straně druhé. Já s tím tedy nesouhlasím. Já si myslím, že novináři jsou od toho, aby koukali pod ruce oběma stranám.“
Janek Kroupa se také pozastavil nad tím, co se dá definovat jako únik z policejních spisů. Podle Kroupy existuje hysterie kolem toho, co vlastně úniky jsou. „Úniky se někdy zaměňují za události, které jsou zcela v pořádku. Policie někoho obviní, ten člověk se brání, spis je pořád živý, ale nelze tomu říkat únik,“ řekl Janek Kroupa.
„Samozřejmě není hezké, když v momentě, kdy policie něco vyšetřuje, někdo ty informace prodává. To je samozřejmě průšvih. To, o čem jsme se bavili s poslanci… Nejde jen o únik sám o sobě. Jde o to, co se s tou informací, která se z toho objeví, stane potom. Jak s tím ti lidé dál pracují, kde se to objeví, proč to někam jde. To mi připadá daleko důležitější a problematičtější,“ dodal reportér Českého rozhlasu.
Podle Janka Kroupy je největším problémem následné vytváření kompromitujících materiálů. Twitterový účet Julius Šuman podle něj není případem úniku ze spisů. „Tam nejde o žádné policejní vyšetřování. Ta jednání velmi pravděpodobně nenahrál žádný policejní útvar.“