Ve čtvrtek z podnětu opozičního ANO začala mimořádná schůze poslanecké sněmovny. ANO ji svolalo pod názvem Vymlčené korupční kauzy vládních stran. V úvodu jednání složil předepsaný slib nový poslanec SPD Marcel Dlask, který v dolní komoře nahradil zesnulého Jaroslava Baštu. Po zhruba 4,5 hodinách projevů poslanců s přednostním právem ovšem opozice mimořádnou schůzi neprosadila a koaliční většina neumožnila schválení návrhu programu.
Jako první za řečnický pultík nastoupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který připomněl, že ve čtvrtek „v 9:30 je zasedání slovenské a ukrajinské vlády“, a tak to vypadá, že „Fico ani Pellegrini nejsou proruští, nejsou Putinovy podržtašky“.
Pak už začal Babiš řečnit o „kauze Fialovy záložny“, o které už minulý týden prohlásila Alena Schillerová, že tam „jsou podivné dary pro ODS, podezření na praní špinavých peněz a záhadná zmizení stamilionů korun“. „To je neskutečná mafie, která tady byla léta budovaná a nikdo o tom nemluvil,“ prohlásil Babiš. Kampelička byla podle něho „nejspíš pračkou špinavých peněz politiků ODS a zdroj skrytého financování Fialovy partaje a jejích volebních kampaní“.
Strany vládní koalice kryjí podle předsedy opozičního hnutí ANO vlastní korupci a klientelismus a všechny skandály s nimi spojené se údajně snaží přejít mlčením. Bojí se reakce veřejnosti a bojí se o své pozice. „Vládní strany spolu svorně kryjí vlastní korupci a klientelismus za každou cenu,“ prohlásil. Podle něj jsou skutečnými hodnotami, které ODS, STAN, Piráty, TOP 09 a KDU-ČSL spojují, právě korupce, klientelismus, peníze a „koryta“.
Babiš mluvil také o pražské korupční kauze Dozimetr a aféře kolem financování hnutí STAN. „Hnutí STAN vzniklo jako organizovaný zločin, který má loupit a brát peníze daňových poplatníků,“ řekl šéf ANO. Předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan podle Babiše funguje jako prodloužená ruka podnikatele Michala Redla, jenž patří do skupiny lidí stíhaných v případu Dozimetr.
Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina v čele s Redlem obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Případ vedl k rezignaci několika vysoce postavených politiků.
Sněmovna podle Fialy jen ztrácí čas
Premiér Petr Fiala (ODS) následně ve sněmovně opět obvinění opozičního hnutí ANO týkající se jeho někdejšího podílu v Podnikatelské družstevní záložně odmítl. Sněmovna podle něj jen ztrácí čas a jeho vláda žádné skandály nemá.
„Myslím, že ta pravá skutečnost, proč tu teď jsme, se skrývá jinde. Jedním z těch důvodů určitě je, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš nedokáže unést, jak se tato sněmovna nedávno postavila k jeho nečestným praktikám v politickém boji a hlavně bezpečnostním rizikům, která ze stylu jeho práce vyplývají,“ řekl Fiala. Narážel tím na mimořádnou schůzi z poloviny března svolanou vládní koalicí kvůli uniklému Babišovu e-mailu.
Premiér vystoupení využil mimo jiné k představení výsledků práce svého kabinetu. Opozice podle něho útočí na vládu i kvůli tomu, že se začíná české ekonomice dařit. „Opozice nemá politické argumenty, nedokáže reagovat na naše úspěchy, na to, že napravujeme politický amatérismus předcházející vlády a její celkovou neschopnost řídit stát,“ prohlásil ministerský předseda. Poukázal třeba na výrazný pokles tempa růstu cen nebo na zlevnění potravin a energií. „Porazili jsme Babišovu drahotu,“ řekl.
Opozice podle Fialy trpí kvůli úspěchům vlády závistí a zlobou. „My máme výsledky, nám se daří posouvat naši zemi kupředu, nám se daří restartovat klíčové oblasti naší ekonomiky a že můžeme být jako Češi konečně zase hrdi na svoji zem, že je konečně líp,“ dodal.
Fiala také znovu uvedl, že okolnosti svého vkladu do kampeličky opakovaně vysvětlil, žádná kauza podle něho neexistuje. Neuvedení podílu v záložně do majetkového oznámení, jak řekl, napravil a částku nejvyššího možného postihu za pochybení poskytl na dobročinné účely. Maximální sankce činí 50 000 korun.
Na schůzi vystoupil také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Ten ve svém nečekaně krátkém desetiminutovém vystoupení prohlásil, že se vláda dopouští zločinu, když podporuje z peněz daňových poplatníků Ukrajinu v boji proti ruské agresi. „Posílat peníze a další pomoc na Ukrajinu je dnes zcela nezodpovědné,“ uvedl. Zdůvodnil to tím, že část této podpory je údajně rozkradena. Jako příklad uvedl peníze, které podle dosavadních informací zmizely z Podnikatelské družstevní záložny.
Tohle nevysedíte!
„Zcela nezpochybnitelně je zločin brát českým občanům a českým firmám peníze a posílat je do cizí země v zájmu cizí mocnosti ve jménu zachování hegemonie jedné velmoci, ve jménu potlačení lidských práv na sebeurčení národů,“ řekl předseda SPD. „Říkáme jasně: Peníze Čechům, ne Ukrajině, chceme mír, ne válku,“ dodal.
Předseda stínové vlády ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček označil případ záložny a také korupční kauzu Dozimetr týkající se pražského dopravního podniku za „dvě megakauzy“. Jde podle něho o první ligu organizovaného zločinu s propojením na nejvyšší vládní politiky. „Ve vyspělých zemích, které dáváte za příklad, byste už dávno nebyli,“ řekl.
Podle předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové Fiala doposud vůbec nic nevysvětlil a ani se o to nepokusil. Mluvila o snaze „všechno ututlat“.
Sněmovna měla podle Schillerové uložit premiérovi Petru Fialovi, aby zveřejnil svá daňová a majetková přiznání od roku 2011 a potvrzení banky o odeslání svých peněz do Podnikatelské družstevní záložny v roce 2015 a o jejich přijetí zpět v roce 2020. Měl by také zpřístupnit podkladů k financování politického think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy. Stejné návrhy ANO prosazovalo neúspěšně už v únoru. Premiér opakovaně uvedl, že nemá co skrývat a že zamlčení podílu v záložně napravil.
Sněmovna by podle ANO měla navíc vyzvat vládu, aby nařídila ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS) provést audit výběru představitelů Českých drah. „Tohle nevysedíte. My toho nenecháme, budeme se ptát stále a dřív nebo později se tu sejdeme znovu,“ uvedla na závěr Schillerová. Neschválením programu schůze podle předsedkyně poslanců ANO koalice potvrdila, že má „máslo na hlavě“.
Jaroslava Baštu nahradil ředitel chvaletické elektrárny Marcel Dlask
Novým poslancem za zemřelého Jaroslava Baštu se stal správní ředitel chvaletické elektrárny Marcel Dlask (50), který patřil k Baštovým poslaneckým asistentům a je zastupitelem města Chvaletice. Před čtvrtečním složením slibu projednal změnu v poslaneckých lavicích mandátový a imunitní výbor, jenž ověřil vznik poslaneckého mandátu.
Bašta zemřel v neděli po dlouhé nemoci ve věku 75 let. Poslanci v úterý uctili jeho památku minutou ticha. V dolní komoře vzniklo pietní místo, jehož součástí je kondolenční kniha. Sněmovna také vyvěsila černou vlajku.
V nynějším volebním období jde o třetí výměnu politiků ve sněmovně. V závěru ustavující schůze složil mandát hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, nahradila ho Margita Balaštíková (oba ANO). Před dvěma lety nastoupila do dolní komory Jarmila Levko za Jana Farského (oba STAN), jenž se vzdal mandátu kvůli několikaměsíční univerzitní stáži ve Spojených státech.