Živý přenos z Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky VIDEO: PSP
VIDEO: PSP
Sněmovna v úterý pokračuje v debatě o sporném koaličním návrhu na zavedení korespondenční volby. Projednávání návrhu, který by umožnil Čechům žijícím v zahraničí hlasovat v tuzemsku poštou, provází obstrukce a rozsáhlé projevy zástupců opozičních stran. Například předseda ANO Andrej Babiš vystoupil už minulý týden s téměř čtyřhodinovým projevem, ale překonal ho předseda SPD Tomio Okamura, který mluvil téměř 11 hodin. Začátek úterního jednání doprovázela ostrá výměna názorů kvůli tomu, že koalice omezila počet vystoupení poslanců pouze na dvě. Hodinu po půlnoci byla debata přerušena a bude pokračovat ve středu od 9 hodin pátým jednacím dnem.
Debata, která začala už minulou středu ráno, tak zatím trvala víc než 30 hodin. Dá se očekávat, že neskončí ani v úterý. Do rozpravy se v pátek hlásilo na sedm desítek poslanců.
Opoziční poslanci označují zavedení korespondenční volby za účelové s ohledem na podporu vládních stran mezi Čechy v cizině, kteří doposud musí jezdit volit na ambasády. Strany vládní koalice si tak podle opozice chtějí sehnat hlasy v zahraničí. Koalice potřebnost zdůvodňuje tím, že by hlasování poštou usnadnilo zahraničním Čechům uplatnění volebního práva. Koaliční návrh přesto čelí návrhu na zamítnutí i na vrácení předkladatelům, což je jen jiná forma zamítnutí.
Hnutí ANO před úterní schůzí řeklo, že chce přesvědčovat vládní koalici, aby o návrhu s ANO jednala jako dříve o dalších volebních novelách. Cílem by mělo být nalézt kompromis, řekla novinářům šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Za ideální by považovala, kdyby předkladatelé předlohu ve formě poslaneckého návrhu stáhli. Poté by prošla standardně prošla celým legislativním procesem jako vládní návrh.
Krátce po zahájení schůze předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob navrhnul omezení vystoupení poslanců pouze na dvě, včetně faktických poznámek. Návrh byl přijat. Proti tomu se bouří opozice a mluví o porušení jednacího řádu. „Pošlapáváte jednací řád nehorázným způsobem, nikdy to tady nebylo,“ kritizovala Schillerová. „Když si je vyplýtváme, pak máme mlčet a nechat se urážet?“ řekla k omezení faktických poznámek.
„Novodobí fašisti,“ křičel během svého vystoupení Okamura na poslance vládní koalice. „Važte slova,“ upozornila ho šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Kvůli domluvě na dalším postupu si vzalo hnutí ANO přestávku 30 minut. Po ní o přerušení jednání na 40 minut požádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek na poradu všech stran.
Po přestávce revokovali ranní usnesení, které říkalo, že poslanec může vystoupit pouze dvakrát včetně faktických poznámek. Schválili, že každý zákonodárce může vystoupit v rámci rozpravy dvakrát 10 minut. Faktické poznámky omezeny nejsou.
Ve 14 poslanci ale schůzi ke korespondenční volbě přerušili a vrátili se k řádné 87. schůze z minulého úterý. Až tuto schůzi ukončí, opět se vrátí ke korespondenčnímu hlasování.
Korespondenční hlasování by se mohlo týkat podle vlády kolem půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Půjde o Čechy dlouhodobě usazené v zahraničí, ale i o ty, kteří vyrazili do ciziny kvůli studiu nebo zaměstnání. Sami předkladatelé v důvodové zprávě píšou, že českých občanů žije v zahraničí několik set tisíc a jejich zájem o volbu poštou nelze odhadnout. Očekává se však zvýšení zájmu o hlasování.
Během nedělní debaty televize Nova se šéfové sněmovních klubů opozičního SPD Radim Fiala a vládních Pirátů Jakub Michálek shodli, že zavedení korespondenční volby zřejmě kvůli sporům skončí u Ústavního soudu. Fiala zopakoval výhrady oponentů návrhu včetně toho, že korespondenční hlasování nemůže být tajné za plentou, což je protiústavní. Kvůli protiústavnosti pak podle něj nemohou opoziční strany, které jednání blokují, přistoupit na kompromis. „Nechte to na rozhodnutí Ústavního soudu,“ konstatoval Michálek, Fiala odpověděl, že to tak skončí.