Poslanci a senátoři možná budou moci v prezidentských volbách podpořit podpisem nominaci jen jednoho kandidáta. Předpokládá to vládní novela o volbě prezidenta, kterou podpořila v středečním úvodním kole sněmovna. V případě občanských adeptů budou lidé moci podepisovat petice na jejich podporu také online. Změnu pravidel, která by měla platit pro příští volbu prezidenta v roce 2028, nyní posoudí ústavně-právní výbor.
Ohledně podpor prezidentských kandidátů ze strany jednotlivých poslanců a senátorů nyní panují nejasnosti, právní názory se liší. Nejvyšší správní soud v roce 2017 naznačil, že se přiklání k výkladu, že zákonodárce nemůže být členem více navrhujících skupin. Ministerstvo vnitra, které registruje kandidátní listiny, dosud hájilo názor, že takové omezení z ústavy ani z volebního zákona nevyplývá.
Pokud by byl některý zákonodárce členem několika skupin navrhovatelů, nebude se podle novely přihlížet k jeho podpisu ani na jedné z kandidátních listin. Vznikne ale časový prostor pro to, aby se ke kandidátní listině připojil další poslanec či senátor a neplatný podpis nahradil. Kandidátní listinu prezidentského uchazeče může podat nejméně deset senátorů nebo 20 poslanců.
Poslanci ve středu nejprve schválili zpřesnění ustanovení o projednávání přestupků v zákoně o ochraně spotřebitele, které v nynější podobě může vyvolávat právní nejasnosti. Následně zrychleně v prvním čtení schválili předlohu, díky které někteří dlužníci odvodů na veřejné zdravotní pojištění zřejmě dostanou ve druhé polovině letošního roku šanci na jejich snazší vyrovnání. Pokud by se přihlásili k úhradě dlužného pojistného, které už pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady.
Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy mohlo týkat těch fyzických osob, vůči nimž byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. K úhradě dlužného zdravotního pojištění by se tito lidé museli přihlásit ve lhůtě od začátku července do konce listopadu. Zaplatit by je museli do konce roku. Dluhy vyšší než 5000 korun by mohli lidé splácet ve 12 měsíčních splátkách, dluhy nad 50.000 korun v 36 měsíčních splátkách. Pokud by zadlužený některou ze splátek neposlal, daňová exekuce by pokračovala.
Sněmovna by také měla pokračovat v debatě o zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Na programu jsou i další předlohy, s nimiž se poslanci nestihli vypořádat v úterý.
Příspěvky na péči chce koalice zvýšit od července ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých od 11 do 41 procent. Doplnění původní novely, která má zdůraznit podporu sociálních služeb v domácím prostředí, už podpořil sociální výbor. Nejnižší dávka by měla zůstat na nynější úrovni. Opoziční hnutí ANO a SPD připravila úpravy, podle nichž by vzrostly příspěvky i v prvním stupni. Razantněji by se také zvýšily částky lidem ve druhém stupni závislosti na pomoci jiných.
V úterý poslanci zhruba čtyři hodiny schvalovali program schůze. Opozice navrhovala doplnění programu o desítky nových bodů, u nichž také žádala přednostní projednání. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob tyto snahy za pětici koaličních klubů vetoval, poslanci tedy o návrzích nehlasovali.