O sporné vládní novele pandemického zákona bude sněmovna po senátním vetu znovu hlasovat až v pátek ve 13:00. Dolní komora o tom rozhodla dnes časně ráno na návrh koaliční většiny navzdory opoziční kritice. Předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová a lídr SPD Tomio Okamura označili postup vládní koalice za blamáž, když podle nich neměla dostatečný počet poslanců pro přehlasování postoje senátu k novele. Nynější schůzi dolní komora přerušila do pátečních 12:45.
Před hlasováním o novele sněmovna jednala více než 37 hodin od úterního zahájení jednání. Debata o samotné předloze zabrala 6,5 hodiny. Mnohem déle pak trvalo schvalování návrhu programu schůze kvůli rozsáhlým obstrukcím SPD, kterými se hnutí Tomia Okamury snažilo projednání pandemické novely oddálit.
Jednání sněmovny sledujeme ONLINE:
04:10 – O pandemickém zákonu se bude hlasovat v pátek odpoledne. Odročení hlasování o předloze navrhl předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Uvedl, že její projednávání vyvolalo značné věcné, ale i emotivní kontroverze a koalice se shodla na tom, že by „nebylo vhodné hlasovat v brzce ranních hodinách“.
02:35 -Rozhořčení v řadách koaličních poslanců vyvolalo sněmovní vystoupení Radka Kotena z opozičního hnutí SPD. Koten přirovnal pandemický zákon k únorovému komunistickému převratu v roce 1948 a k norimberským rasovým zákonům z roku 1935, které připravily základ pro nacistickou protižidovskou politiku. Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný označil Kotenovo vystoupení za nehorázné.
Koten uvedl, že vidí paralelu v tom, že lidé bez covidového certifikátu nesměli například do restaurací. „Pomocí pandemického zákona můžete dělat podobné věci, které se děly v minulém století,“ řekl poslanec při projednávání vládní novely zákona.
00:55 – Prvním řečníkem v běžné debatě byl Jan Hrnčíř z hnutí SPD, které proti novele vedlo rozsáhlé obstrukce. Hrnčíř předlohu označil podobně jako další odpůrci za paskvil. Vláda se podle něho nemůže chválit za to, že zrušila nouzový stav, když skoro na všechny restrikce bude stačit nová podoba pandemického zákona. Po Hrnčířovi vystoupila poslankyně SPD Karla Maříková, podle níž vláda předložila ke schválení „totalitní nástroj“.
00:01 – Do diskuze je přihlášeno 21 poslanců.
23:51 – S přednostním právem vystupuje Patrik Nacher (ANO).
23:42 – Marek Výborný (KDU-ČSL) vysvětlil, že pandemický zákon je určen pouze pro pandemii covidu a netýká se jiných nemocí nebo obdobných situací.
23:38 – Na Michálka reaguje poslankyně SPD Karla Maříková.
23:04 – Šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek zdůraznil, že je třeba, aby zazněly i argumenty pro pandemický zákon. „Chceme dokončit současnou vlnu pandemie a po jejím skončení chceme mít pojistku. Také chceme narovnat zásady právního státu,“ řekl Michálek.
22:56 – S přednostním právem vystupuje i místopředsedkyně sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ve své řeči zdůraznila, že ani po vratce ze senátu pandemický zákon nepodpoří.
22:40 – Další s přednostním právem vystupuje šéf poslanců SPD Radim Fiala. Slibuje, že bude pronášet pouze „pár slov“. Fiala připomněl, že hnutí Svoboda a přímá demokracie bude podávat dvě stížnosti k Ústavnímu soudu.
22:33 – Jako další vystupující s přednostním právem se představila Alena Schillerová, šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO. Bývalá ministryně financí opakuje své výhrady proti pandemickému zákonu.
22:32 – Tomio Okamura tentokrát hovořil hodinu a půl.
22:18 – Nová předsedající Jana Mračková Vildumetzová vstoupila do projevu Tomia Okamury, aby upozornila Vlastimila Válka, že jako předkladatel zákona musí sedět u řečnického pultu.
21:54 – Šéf SPD se po necelé hodině opakování svých námitek proti pandemickému zákonu a vládě dostal k tématu rasismus. Obvinil Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a Marka Výborného (KDU-ČSL), že právě oni vůči němu chovají nenávist, kvůli barvě jeho pleti. TOP 09 několikrát ve své řeči označil za extremistickou stranu.
21:00 – Začala rozprava k pandemickému zákonu. S přednostním právem jsou přihlášení Tomio Okamura, Alena Schillerová, Radim Fiala či Jana Mračková Vildumetzová.
20:54 – Slovo dostal senátor Zdeněk Hraba. Obeznámil poslance s důvody, proč senát zamítl pandemický zákon.
20:49 – Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vysvětlil, že pandemický zákon bude sloužit v momentě, kdy by se zhoršila situace s koronavirem, například pokud by přišly další mutace. Jedinou jeho variantou je podle Válka pouze nouzový stav, který vláda vyhlašovat nechce.
20:47 – Poslanci bez přednostního práva budou moci mluvit k pandemické novele jednou, a to nejvýše deset minut, rozhodla sněmovna na návrh koalice.
20:45 – Začalo projednávání takzvaného pandemického zákona, zamítnutého senátem.
Sněmovna schválila program 9. schůze. Začala rozprava o novele pandemického zákona, kterou minulý týden Senát zamítl. Zároveň poslanci odhlasovali maximální délku vystoupení na jedenkrát 10 minut. pic.twitter.com/sqstwZmraa
— Poslanecká sněmovna ČR (@snemovna) February 16, 2022
20:43 – Proběhlo 83 hlasování o podobě programu dnešní schůze.
19:38 – Hlasování o vydání Andreje Babiše a Bohuslava Svobody k trestnímu stíhání bude součástí programu schůze.
19:35 – Předsedající Jan Bartošek oznámil, že podle legislativního odboru je návrh na zrušení stavu legislativní nouze nehlasovatelný. Proti tomuto postupu vznesla námitku Alena Schillerová (ANO).
19:33 – Začala další část jednání sněmovny.
16:32 – Radek Vondráček (ANO) hovoří o třech dílech tragikomedie o pandemickém zákonu. Připomíná také, že je nutné diskutovat nutnost stavu legislativní nouze. Proto bývalý předseda sněmovny přednesl návrh na zrušení stavu legislativní nouze.
16:15 – Patrik Nacher (ANO) upozornil na to, že žádné z důležitých projednávání netrvalo tak dlouho jako to nynější. „Buď tu budeme do bezvědomí, nebo budeme dodržovat nějaká pravidla,“ řekl poslanec.
14:43 – Poslanci projednají podle dohody všech sněmovních klubů státní rozpočet na letošní rok na zvláštní schůzi v pátek. Strany se tak shodly na schůzce organizačního výboru, aby projednání nenarušily nynější obstrukce, které se týkají novely pandemického zákona, řekla novinářům předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
14:01 – Schůze byla do 16:00 přerušena kvůli jednání rozpočtového výboru.
13:34 – Tomio Okamura se dotazuje, zda je pravda, že byla v budově poslanecké sněmovny ohlášena bomba. Nastínil, že pokud tomu tak je, mohlo by se jednat o záměrné ohrožení poslanců kvůli tomu, aby vláda „protlačila“ pandemický zákon. Markéta Pekarová Adamová potvrdila, že hrozba sice byla oznámena, ale všechny bezpečnostní složky ji ujistili, že se nejednalo o důvod k evakuaci. Hrozba byla vyhodnocena, jako „ne tak závažná“.
13:28 – Ve 14:00 bude schůze přerušena na dvě hodiny. V přestávce bude probíhat jednání rozpočtového výboru. Schůze sněmovny bude pokračovat opět v 16:00:
13:13 – Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil cestu do Paříže, kde měl dnes večer jednat s lídry zemí EU a prezidentem Emmanuelem Macronem o situaci v Africe. Mluvčí vlády Václav Smolka na twitteru uvedl, že premiér byl cestu nucen zrušit kvůli vnitropolitické situaci. Fialu čeká odpolední zasedání vlády. Situaci komplikuje jednání Sněmovny, kterou blokují od úterý poslanci SPD, debata trvá již téměř 24 hodin. Čtvrteční cesta premiéra do Bruselu by se měla podle Smolky uskutečnit podle dosavadního plánu. „Pan premiér byl kvůli vnitropolitické situaci nucen zrušit pracovní cestu do Paříže, kde se měl mimo jiné setkat s prezidentem Macronem. Čtvrtečního summitu se zúčastní,“ uvedl dnes Smolka.
12:39 – Tématem se pro Okamurovy poslance stal i „obchod s chudobou“.
12:19 – Dalším bodem, který na program schůze navrhuje SPD je „potravinová soběstačnost“.
11:44 – Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) Deníku N řekl, že po domluvě s policejním prezidiem bude policie kontrolovat adresy poslanců, které zveřejnila iniciativa Chcípl pes kvůli nesouhlasu s novelou pandemického zákona.
11:31 – Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová odsoudila výhrůžky politikům.
Političkou jsem dobrovolně a k té práci patří i to, že se občas diskutuje tvrdě. Výzvy k násilí, nebo pohrůžky smrti (a je jedno, kdo je jejich terčem) v tom ale nemají místo a stejně tak naši blízcí nemohou být ohrožováni agresivním davem.
Politika je střet idejí, ne válka.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) February 16, 2022
11:27 – Vystoupení poslanců SPD nekončí. S programem schůzce nemají nic společného.
11:15 – Schůze pokračuje, s přednostním právem vystoupil Vít Rakušan. „Chtěl bych všechny požádat o jednu věc, je tady červená lajna, na které se musíme všichni shodnout. To je ohrožení našich rodin. Odmítněte všichni jednání těch, kteří zveřejňují adresy poslanců, kteří podpořili pandemický zákon. Chci ubezpečit všechny své kolegy, že jejich rodiny jsou v bezpečí, policie koná,“ sdělil ministr vnitra.
10:33 – Schůze Sněmovny byla na podnět opozičního hnutí ANO přerušena, aby se vedení dolní komory poradilo, zda přednostně projednat letošní státní rozpočet. Vybídla k tomu předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Vmísila se mezi vystoupení poslanců SPD, kteří svými návrhy na úpravy programu jednání Sněmovny blokují schvalování vládní novely pandemického zákona. Původně bylo jednání přerušeno do 10:30, předsedající schůze Jana Mračková Vildumetzová (ANO) ale poté oznámila prodloužení pauzy až do 11:15.
10:07 – Vláda Petra Fialy bude kvůli obstrukcím ve sněmovně, které provázejí projednávání novely pandemického zákona, opět jednat místo ve Strakově akademii v budově dolní komory parlamentu. Ministři by se měli k pravidelné schůzi sejít v 15:00.
10:04 – Schůze byla přerušena do 10:30.
10:02 – Předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová upozornila, že tato debata nikam nevede. Důležitější podle ní je projednat státní rozpočet.
9:24 – Sněmovna si na návrh vládní koalice schválila, že dnes bude moci kvůli obstrukcím SPD jednat znovu přes noc. Pravidla jednání chce koalice upravit. Navrhl to předseda poslanců ODS Marek Benda. Vystoupil s přednostním právem mezi projevy poslanců SPD, kteří od úterního zahájení schůze prakticky nepřetržitě předkládají návrhy na změny či doplnění programu schůze, aby zabránili opětovnému projednání pandemické novely
„Předpokládám situaci, kdy za 18 hodin čistých našeho jednání jsme se nedostali k návrhu programu, stále jednáme mimo program, za úplně absurdní, za ukázku toho, jak se zejména část opozice snaží za každou cenu zdestruovat práci poslanecké sněmovny. A myslím, že není možné na toto přistoupit, a budeme muset holt tady trávit ty noci, abychom tento nekonečný maraton vydrželi,“ řekl Benda.
9:07 – Pokračují návrhy na změnu programu schůze. Pokračuje poslanec Vladimír Zlínský (SPD). Hovoří o teritoriální obraně státu.
9:06 – Slib složila nová poslankyně Jarmila Levko, která nahradila Jana Farského.
9:01 – Začal nový jednací den poslanecké sněmovny. Předsedá Olga Richterová.
8:01 – Jednání bylo přerušeno do 9 hodin, kdy bude pokračovat dalším jednacím dnem.
7:39 – Příspěvky poslanců SPD se už týkají i zákazu islámu v České republice.
06:47 – Debata o programu schůze sněmovny stále pokračuje.
05:34 – Zástupci SPD stále přednáší své projevy. Radek Koten se od poplatků za rozhlas dostal až ke Green Dealu.
04:17 – Sněmovna se ani po 14 hodinách od úterního zahájení jednání zatím dnes nedostala k hlasování o podobě programu schůze. Opoziční poslanci zejména z řad hnutí SPD stále navrhují jeho úpravy.
02:28 – Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek s poukazem na úterní šestihodinové vystoupení lídra SPD Tomia Okamury uvedl, že jeden člověk nemůže zastavit chod celé ústavní instituce. „Stali jsme se svědky toho, že jeden člověk může zastavit fungování celé ústavní instituce, která má 200 hlav,“ komentoval Michálek Okamurův přerušený projev, jímž se lídr SPD snažil oddálit opětovné sněmovní projednání sporné novely pandemického zákona.
23:20 – Online přenos z jednání sněmovny pro dnešek končíme, o dalším dění vás budeme informovat.
23:19 – Hnutí SPD si vzalo dvouhodinovou pauzu. Schůze sněmovny bude pokračovat v 1:18.
23:18 – Vedení sněmovny, šéfové poslaneckých klubů a předsedové stran nedospěli ke shodě, oznámila předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání tedy pokračuje.
23:07 – „Prosíme ještě o chvilku strpení. Schůzi přerušuji ještě do 23:17,“ oznámila místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti).
22:45 – Grémium sněmovny stále jedná, přestávka bude trvat do 23:05.
22:28 – Byla vyhlášena další pauza kvůli jednání členů vedení sněmovny, premiéra Petra Fialy, předsedů poslaneckých klubů a předsedů jednotlivých stran. O svolání pořádala šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Poslanci se vrátí k jednání za 20 minut.
22:23 – Poslanci se po přestávce klubu hnutí ANO vrátili k jednání.
20:26 – Jednání bude pokračovat ve 22:23.
20:25 – S postupem při hlasování nesouhlasí ani hnutí ANO. Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová upozornila, že podat návrh na hlasování o prodloužení jednacího dne mohou poslanci do 19 hodin. Hnutí ANO proto požádalo o dvouhodinovou pauzu.
20:08 – Místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS) po pauze oznámil procedurální návrh o tom, aby sněmovna mohla hlasovat po 24. hodině. „Je to procedurální návrh, takže ho budu muset dát hlasovat okamžitě,“ oznámil. Návrh nakonec prošel.
S hlasováním nesouhlasí předseda SPD Tomio Okamura, který řekl, že to je podle něj protiústavní puč, a namítá, že se nemělo hlasovat a že to je proti jednacímu řádu sněmovny. „Ohýbáte naše práva a svobody,“ křičel Okamura. „Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie,“ pokračoval.
20:03 – Jednání sněmovny po přestávce pokračuje.
19:54 – Řídící schůze Jan Skopeček (ODS) vyhlásil pauzu na 10 minut. V jednacím sále se totiž nenacházel žádný z ministrů, na což upozornil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.
19:30 – Za blokování schůze sněmovny kritizuje Tomia Okamuru jeho bratr a lidovecký poslanec Hayato Okamura. „SPD jde tvrdě proti občanům. Tomio mluví už několik hodin. Opět těžce zneužívá svého ,přednostního práva’ a neúnosně zdržuje práci Sněmovny pro obyvatele naší země,“ napsal na sociální síti.
SPD JDE TVRDĚ PROTI OBČANŮM
Tomio mluví už několik hodin. Opět těžce zneužívá svého ,,přednostního práva’’ a neúnosně zdržuje práci Sněmovny pro obyvatele naší země.— Hayato Okamura (@HayatoOkamura) February 15, 2022
19:05 – Tomio Okamura stále hovoří. Řídícího schůze Jana Skopečka (ODS) se ptal, kdy končí jednací den.
18:20 – Pokud Tomio Okamura vydrží hovořit až do 21. hodiny, schůze poslanců bude muset pro dnešek skončit. Sněmovna si zatím jednání v pozdějším čase neodhlasovala. S přednostním právem se po Okamurovi o slovo hlásí předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob, který navrhne, aby zákonodárci mohli jednat přes noc, napsal v SMS zprávě deníku FORUM 24. Zda se mu to podaří, zatím není jasné.
18:05 – Koaliční poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL) si na jednání sněmovny donesla pletení. „Dnes jsem na obstrukční jednání konečně náležitě připravená. Právě mluví Tomio Okamura, tak snad se mi neudělá nevolno a tak krásnou vlnu si neznehodnotím,“ napsala na twitteru.
Dnes jsem na obstrukční jednání konečně náležitě připravená. Právě mluví @tomio_cz, tak snad se mi neudělá nevolno a tak krásnou vlnu si neznehodnotím #konstruktivně! pic.twitter.com/vtDXq2Vaq3
— Marie Jílková (@MarieJilkova) February 15, 2022
17:55 – Tomio Okamura už hovoří téměř čtyři hodiny.
17:30 – Prezident Miloš Zeman by měl v pátek dorazit na jednání poslanecké sněmovny. „Pan prezident prostřednictvím vedoucího kanceláře projevil zájem o vystoupení k návrhu rozpočtu. Projednání je plánováno na pátek a pan prezident by měl vystoupit kolem desáté hodiny,“ potvrdila webu Seznam Zprávy předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Dnes po šestnácté hodině se v dolní komoře objevil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. Společně se zaměstnanci sněmovny si prohlížel možnosti vstupu do sálu.
16:18 – Kvůli obstrukcím Tomia Okamury se poslanci ještě nedostali ani ke schválení programu schůze.
16:15 – Za řečnickým pultíkem stále hovoří předseda SPD Tomio Okamura. Co chce svými slovy říct, není nikomu jasné. Skáče z jednoho tématu k druhému. „Ve sněmovně už zase mluví Tomio Okamura. Mám raději, když své příspěvky poslanci SPD čtou (pokud to teda umí). Je to rozhodně lepší než tohle povídání od ničeho k ničemu,“ komentoval na sociální síti chování Okamury poslanec za KDU-ČSL Tom Philipp.
Ve Sněmovně už zase mluví Tomio Okamura. Mám raději, když své příspěvky poslanci SPD čtou (pokud to teda umí). Je to rozhodně lepší než tohle povídání od ničeho k ničemu.
— Tom Philipp (@MUDr_TomPhilipp) February 15, 2022
14:50 – Ze schůze se omluvila téměř polovina ministrů, nejčastěji z pracovních nebo zdravotních důvodů. V poslanecké sněmovně chybí například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, ministr zahraničí Jan Lipavský, ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová nebo Zdeněk Nekula, Jozef Síkela a Mikuláš Bek. Tito a řada dalších přicházejí o očekáváné obstrukce SPD.
14:48 – Poslanci se ještě nedostali ke schválení programu schůze. Stále hovoří Tomio Okamura.
14:15 – Okamura (SPD) začíná s obstrukcemi. Navrhne změny v programu schůze. „Vláda tlačí na pandemický zákon, pětikoalice ho chce jako první bod programu. Zatímco ostatní evropské země rozvolňují, vy se snažíte protlačit pandemický zákon, kterým omezíte občany. Pro nás z SPD je prioritou řešení zdražování,“ prohlásil Okamura před poslanci.
14:11 – O slovo se s přednostním právem přihlásil Tomio Okamura (SPD).
14:09 – Za Farského do dolní komory nastoupí zřejmě ve středu divadelní manažerka a zastupitelka Liberce Jarmila Levko. Ta je členkou Starostů pro Liberecký kraj, tedy partnerského hnutí Starostů a nezávislých (STAN).
14:05 – Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdal svého poslaneckého mandátu. „Děkuji vám všem za těch 11 let. Děkuji za projednání každého ze zákonů, které jsme řešili,“ řekl v úvodu svého projevu. Zároveň popřál mnoho štěstí a co nejméně problémů. „Stal jsme se jedním z problémů. Vládě přeji maximální úspěch a nechtěl jsem jí přidělávat starosti, a proto jsme se rozhodl, že bude rezignovat na poslanecký mandát,“ dodal Farský.
14:00 – Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zahájila únorovou schůzi. Jako první si vzal slovo poslanec Jan Farský (STAN).
13:50 – Hnutí ANO nepodpoří státní rozpočet. „Nesouhlasíme s tímto rozpočtem. Budeme k tomu hovořit a uplatníme celou řadu pozměňovacích návrhů, ale nebudeme ho blokovat, protože tato země potřebuje byť špatný, tak rozpočet a ne rozpočtové provizorium,“ uvedla na tiskové konferenci šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová.
Stejně tak hnutí Andreje Babiše opět nezvedne ruku ani pro novelu pandemického zákona. „Náš postoj se nezměnil, je podpořen stanoviskem senátu. Pětikoalice by zákon měla zákon stáhnout. Nesouhlasíme s tímto zákonem, tato země ho nepotřebuje. Rozvolňujeme,“ prohlásila Schillerová.
13:30 – „Je dobrým zvykem, že se vrácené zákony ze senátu projednávají hned v úterý. A protože je projednávaný ve stavu legislativní nouze a neplatí ona desetidenní lhůta, tak ho můžeme projednávat již dnes. Proto jsem se v rámci koalice shodli na tom, že tyto zvyklosti dodržíme a budeme ho projednávat jako první bod,“ řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Podle něj je vládní koalice schopna veto senátu přehlasovat.
13:26 – Za nejzásadnější bod schůze považují vládní poslanci projednání státního rozpočtu na rok 2021. Prioritou podle nich není pandemický zákon.
13:20 – Začala tisková konference poslaneckých klubů ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN.
13:00 – SPD plánuje napadnout případně schválenou novelu pandemického zákona u Ústavního soudu. Při jeho opětovném projednávání ve sněmovně slibuje obstrukce. „Použijeme všechny demokratické postupy proti schvální pandemického zákona. Mezi ty patří i obstrukce. Budeme se prostě snažit přesvědčit i třeba poslance pětikoalice, aby zákon nebyl přijat,“ prohlásil na tiskové konferenci místopředseda stany Radim Fiala.
12:58 – Předseda SPD Tomio Okamura označil novelu pandemického zákona za totalitní předpis a legislativní zmetek. „Nesouhlasíme, aby v době, kdy nemocnice nejsou přetížené, čísla nakažených klesají a evropské země rozvolňují, vláda oklešťovala svobody,“ prohlásil. Kabinet je podle Okamury opojený mocí a ministři se zřejmě zbláznili. SPD také vyzvala k demisi ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).
Koalice Okamurovi zhatila plány
Opoziční hnutí SPD zahájilo ihned po zahájení schůze další slibovanou vlnu obstrukcí, aby zabránilo schválení vládní novely pandemického zákona. Předseda Tomio Okamura využil svého přednostního řečnického práva a navrhoval doplnění programu schůze sněmovny rekordních téměř šest hodin. Jednání muselo být až kolem 20. hodiny nakrátko přerušeno kvůli námitce SPD, že v jednacím sále nebyl přítomen žádný člen vlády. Sněmovna před pokračováním Okamurova vystoupení rozhodla hlasy vládní koalice přes hlasité protesty SPD o tom, že její jednání bude moci pokračovat i přes noc.
Za porušení pravidel jednání sněmovny to označila i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž měl být návrh na prodloužení jednání přednesen některým z poslanců, nikoli předsedajícím schůze Janem Skopečkem (ODS), a hlasovat se o něm smělo do 19. hodiny. Schillerová si poté vyžádala dvouhodinovou přestávku na jednání své frakce. Schůze dolní komory tak má pokračovat od 22:23.
Okamura označil postup koalice za „protidemokratický puč“. „Tohle je nastupující totalita a diktatura, tohle je přímé ohrožení demokracie,“ prohlásil předseda SPD, podle něhož ho Skopeček měl nechat jeho vystoupení dokončit až do 21:00, kdy jednací den Sněmovny obvykle končí. Šéf SPD také kritizoval premiéra a někdejšího místopředsedu sněmovny Petra Fialu (ODS) za to, že proti postupu nezakročil. „Vy jste normální srab,“ prohlásil na adresu předsedy vlády. Okamurovu námitku proti Skopečkovu postupu dolní komora zamítla.
Koaliční většina ve sněmovně má sílu návrhy SPD na doplnění programu zamítnout. Počátkem února se sněmovna dostala kvůli obstrukcím SPD ke schválení programu až po 23 hodinách od začátku jednání.
Okamura uvedl, že poslanci jeho hnutí navrhnou projednání svých 21 předloh a podrobně je zdůvodní čtením jejich předkládacích zpráv. Sám Okamura se rozhodl navrhnout další desítku bodů, při jejichž zdůvodňování mimo jiné obvinil vládu ze zavádění totality. Požadoval například diskusi „o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky“, kterou podle něj vláda odmítá řešit. Název diskuse Okamura během své řeči změnil čtyřikrát, odmítl jej předložit písemně.
Podobně měnil předseda SPD i název debaty o situaci nízkopříjmových důchodců, ve své řeči se několikrát opakoval. Chystaná valorizace penzí podle Okamury není zásluhou vlády, ale zákonnou povinností. „I kdyby byli ve vládě Marťani, tak se ten důchod o 8,2 procenta zvedne,“ prohlásil Okamura, čímž připomenul výrok někdejšího předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka, který kdysi prohlásil, že by byl ochoten vládnout i s Marťany.
Předseda SPD požadoval projednat také například zmrazení platů politiků, zvýšení příspěvků na péči pro zdravotně postižené a daňových slev na poplatníka, jmenování bývalého předsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo dohodu týkající se dolu Turów. Okamura uvedl, že cílem jeho hnutí je zabránit přijetí nejen novely pandemického zákona, ale také zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta nebo doplnění rad České televize a Českého rozhlasu. Obvinil vládní koalici ze snahy politicky ovládnout obě veřejnoprávní média. „To je neuvěřitelný, to je totalita,“ prohlásil.
Okamura odmítl výtky, že nemluví k věci, i když hovořil například o rušení cukrovarů. Protestoval proti tomu, aby se ve vlastní debatě k pandemickému zákonu omezila řečnická doba na maximálně deset minut na jednoho řečníka. Požadoval, aby sněmovna projednala „umlčování politických oponentů“. Vládní koalici obvinil šéf SPD z arogance moci, kabinet podle něj odmítá řešit zdražování, a naopak zdražuje potraviny. „Jediné, co děláte, že jste poštvali celníky proti občanům, kteří si šli nakoupit levně do Polska,“ prohlásil. Ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) označil Okamura za bezskrupulózního člověka, který se chce SPD mstít a zneužívá svůj úřad pro politický boj, neboť hnutí má být ministerstvem údajně zařazeno mezi dezinformátory.
Novelu pandemického zákona chce koalice prosadit k počátku března, aby mohla pokračovat některá omezení kvůli epidemii koronaviru. Pokud ji sněmovna neschválí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu. Podle Okamury tím vláda podvedla voliče a Válek by měl rezignovat nebo být odvolán. Sněmovna se musí novelou znovu zabývat kvůli tomu, že ji těsným poměrem hlasů zamítl senát. Podle SPD i opozičního hnutí ANO je novela zbytečná a omezuje základní práva a svobody, zatímco v jiných zemích EU se protikoronavirová opatření rozvolňují. Předchozí schvalování vládní novely ve sněmovně trvalo zejména kvůli obstrukcím SPD více než 35 hodin.
Farský se vzdal poslaneckého mandátu
Hned po zahájení úterní schůze sněmovny se Jan Farský (STAN) vzdal poslaneckého mandátu. Do Česka přiletěl z několikaměsíční stáže ve Spojených státech. Za Farského do dolní komory nastoupí zřejmě ve středu divadelní manažerka a zastupitelka Liberce Jarmila Levko. Je členkou Starostů pro Liberecký kraj, tedy partnerského hnutí Starostů a nezávislých (STAN).
Osobní prohlášení je jedním ze dvou zákonných způsobů, jak se může poslanec mandátu vzdát. Druhým je notářský zápis před českým notářem. Ze Spojených států Farský podle právních rozborů ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády složit mandát nemohl, mohlo by to vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.
Farský na plénu uvedl, že poslancem byl 11 let. Poděkoval všem s tím, že každá debata byla obohacující. Koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) popřál, ať je úspěšnou vládou, protože když bude úspěšnou vládou, budou to úspěšné roky i pro Česko. Farský uvedl, že vláda to nemá jednoduché, protože část problémů zdědila a část jich přichází i nově. „Jedním z těch problémů, které se objevily nanovo, jsem se stal i já,“ řekl. Nechtěl, jak uvedl, vládu zatěžovat tím, že by jí starosti přidělával, a proto se rozhodl vzdát se poslaneckého mandátu. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) Farskému popřála, ať se mu daří.
Farský odletěl do Spojených států v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se pozice šéfa klubu STAN, mandát si chtěl ponechat s tím, že ze zámoří případně dorazí na klíčová hlasování. Poslanecký plat chtěl posílat několika neziskovým organizacím.
Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran nebylo jeho rozhodnutí správné. Farský o tom, že bude ve Spojených státech, navíc věděl již před loňskými říjnovými volbami. Po tlaku opozice, koaličních politiků a výzvě mateřského hnutí STAN se rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje.
Farský je druhým poslancem, který se v nynějším volebním období mandátu vzdal. V závěru ustavující schůze složil mandát hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO), kterého do sněmovny vynesly přednostní hlasy z posledního místa kandidátky. Nahradila ho Margita Balaštíková (ANO), která byla poslankyní i v minulých dvou volebních obdobích.
Vydání expremiéra Babiše k trestnímu stíhání
Poslanci by na únorové schůzi měli hlasovat také o žádostech o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo a Bohuslava Svobody (ODS) v kauze někdejší pražské karty opencard. V pátek by se měli poslanci začít zabývat státním rozpočtem na letošní rok. V návrhu programu únorové schůze je víc než stovka bodů. Je mezi nimi opět volba zbývajícího šestého místopředsedy sněmovny. Bude již čtvrtá, v předchozích poslanci žádného z nominantů nezvolili.